Jaki sezon letni w Olsztynie?

2020-06-03 12:34:21 (ost. akt: 2020-06-03 12:37:42)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Bez wątpienia ten wakacyjny sezon będzie znacznie różnił się od innych. Jak bardzo - na to pytanie chyba w tej chwili nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Jednak Olsztyn, stolica Warmii i Mazur jest przygotowana na przyjęcie gości.
Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa sprawiają, że nie wszystkie instytucje mogą działać w pełni. Także możliwości organizacji imprez stoją pod ogromnym znakiem zapytania.
- Intensywnie współpracujemy z branżą turystyczna, często rozmawiamy o wzmocnieniu promocji - mówi dyrektor Biura Promocji i Turystyki, Krzysztof Otoliński. - Nie mam wątpliwości, że będzie to trudny sezon i niemal na pewno nie pobijemy ubiegłorocznego rekordu. Jesteśmy gotowi do przyjmowania gości, ale w takim reżimie sanitarnym wynikającym z przepisów, że wiele osób może się zniechęcić.

W przypadku obiektów sportowych i rekreacyjnych już teraz działa ich wiele - zarówno boisk na świeżym powietrzu, jak i hal sportowych. Natomiast w weekend zaczną działać wypożyczalnia sprzętu wodnego nad jez. Ukiel, a od 27 czerwca mogą zostać uruchomione kąpieliska w CRS Ukiel oraz nad jez. Skanda. Nie wiadomo, jaka będzie możliwość uruchomienia Aquasfery oraz zorganizowania szeregu zaplanowanych imprez sportowych.
- Niestety, mając na uwadze rozległość i czas trwania epidemii spowodowanej koronawirusem należy się liczyć z tym, że część zaplanowanych imprez może zostać przesunięta w czasie lub całkowicie odwołana, co jest uzależnione od decyzji władz związków sportowych - przyznaje dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jerzy Litwiński.

Spośród pięciu instytucji kultury, trzy już częściowo działają. To Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Galera Sztuki BWA. Natomiast Olsztyński Teatr Lalek oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne nadal nie mają możliwości wznowienia działalności.

Najwięcej niewiadomych jest w związku z Olsztyńskim Latem Artystycznym. Organizujący je MOK przygotował cztery scenariusze, w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju oraz znoszenia obostrzeń:
* scenariusz I: Olsztyńskie Lato Artystyczne 2020 w tradycyjnej formule – niemożliwy do realizacji. To jednak punkt wyjścia do kolejnych działań i potencjalnych przesunięć kalendarzowych.
* scenariusz II: w sytuacji łagodzenia obostrzeń i dopuszczenia imprez powyżej 50 uczestników, MOK uwalnia część przygotowanego programu Olsztyńskiego Lata Artystycznego w miesiącach wakacyjnych.
* scenariusz III: przy utrzymujących się obostrzeniach program OLA 2020, MOK przenosi na miesiące jesienno-zimowe (wrzesień-grudzień) w antyepidemicznym rygorze realizacyjnym.
* scenariusz IV – ze względu na pauperyzację i zanik olsztyńskiego rynku kulturalno-artystycznego, MOK całkowicie zawiesza program OLA 2020. W jego miejsce, w miesiącach wrzesień-grudzień uruchomiony zostanie szerokofalowy program "Na imię mam Olsztyn".

- Już dzisiaj wiemy, że scenariusz I nie jest możliwy do realizacji ze względu na istniejące obostrzenia - przyznaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Sieniewicz. - W zależności od rozwoju sytuacji i "luzowania" obostrzeń przygotowujemy się na scenariusz II i III. Staramy się reagować na dynamiczną, nieokreśloną i wciąż dookreślającą się sytuację. Plany i realizacje będą miały jeden podstawowy cel: zachowanie bezpieczeństwa uczestników i obostrzeń epidemicznych.

Łączna liczba zarejestrowanych miejsc noclegowych na terenie Gminy Olsztyn to 3163 oraz 330 miejsc kempingowych. Podobnie, jak w poprzednich latach działa Miejska Informacja Turystyczna. od 2015 roku realizowana jest także akcja "Nocujesz-zyskujesz".

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD