#OcalićGospodarkę: Letnie ogródki po pandemii

2020-06-02 17:49:01(ost. akt: 2020-06-02 16:50:25)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Samorządy starają się pomagać przedsiębiorcom, którzy odmrażają działalność. Od 18 maja pracują lokale gastronomiczne. Emocje budzą stawki za ogródki przy nich. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w Olsztynie, Elblągu i Ełku.

OLSZTYN


W poprzednim roku w tzw. pasie drogowym działały 52 ogródki sezonowe. W tym roku ta liczba powinna co najmniej dorównać zeszłorocznej, o ile jej nie przewyższyć. Pierwszy problemem, z którym zetknęli się przedsiębiorcy, to była konieczność złożenia wniosku i stosownych opłat, zanim jeszcze została odmrożona możliwość korzystania z ich usług. Dlatego też część ogródków została wystawiona i otwarta z opóźnieniem, w dostosowaniu do terminu złożenia dokumentów i opłat. W oficjalnych komunikatach prezydent Olsztyna przyznaje, że sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w tym roku przedstawiciele branży m.in. turystycznej i gastronomicznej walczą o przetrwanie, ale zdaniem przedsiębiorców ulgi są zbyt niskie.

— Proponujemy następną z form wsparcia przedsiębiorców — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Mam nadzieję, że to będzie kolejna cegiełka, pozwalająca przetrwać ten trudny okres naszym restauratorom — dodaje.

Jakie to stawki? W przypadku terenów dzierżawionych bezpośrednio od gminy stawki będą o połowę niższe. Zamiast 16 złotych za mkw. gruntu w ścisłym śródmieściu i części terenów położonych za torami, będzie to 8 złotych. Natomiast na pozostałym obszarze — zamiast 12 złotych, obowiązująca stawka to 6 złotych. Sezonowe ogródki najczęściej powstają jednak w pasie drogowym na Starym Mieście. Tam — po podjęciu odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta oraz wejściu jej w życie — opłata ma wynosić 26 groszy zamiast dotychczasowych 40 groszy za mkw. za miesiąc.

— Dotychczasowa stawka nie była zmieniana od 2004 roku — przypomina Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olszynie. — Tu należy podkreślić, że inne miasta mają znacznie wyższe stawki, a ich wysokość urosła w ostatnich kilkunastu latach.


Przedsiębiorcy liczą jednak każdy grosz i konfrontują stosowane przez władze Olsztyna ze stawkami, które zostały przyjęte przez samorządy innych miast.

— Bardzo pomogłoby nam, gdyby przez pewien czas wysokość opłat byłaby naprawdę symboliczna. Oczywiście dotyczy to również opłat dzierżawnych za teren przy lokalach, gdzie wystawiamy ogródki — mówi Patryk Martelski, właściciel kilku olsztyńskich klubów. — Wiem, że wielu właścicieli lokali zwracało się z taką prośbą do władz miasta — dodaje.

Radni z opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Olsztyna zapowiadają już działania w tej sprawie.

— Klub PiS przygotowuje wniosek w formie projektu uchwały, która ma unormować kwestię opłat pobieranych od właścicieli lokali gastronomicznych oraz dać im oddech finansowy związany z okresem obostrzeń epidemiologicznych — powiedział radny Krzysztof Narwojsz.

SK

ELBLĄG


Elbląski samorząd stworzył pakiet pomocowy dla przedsiębiorców w związku z panującą epidemią. Jednym z jego punktów jest ulga w czynszu za lokale należące do miasta. Czy przedsiębiorcy zgłaszają chęć korzystania z tej ulgi?

Pakiet pomocowy umożliwia ubieganie się o uzyskanie ulg w czynszu w związku z wynajmowaniem lokalu użytkowego oraz dzierżawą gruntu należącego do miasta. Przedsiębiorcy mogą się starać o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności. Ulgi podatkowe dotyczą należności powstałych po 1 kwietnia 2020 r.

— Do tej pory z tej możliwości starało się skorzystać 58 firm — mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. — Tyle bowiem wniosków wpłynęło do Urzędu Miasta. Z tego 42 wnioski przesłano na odpowiednim formularzu, natomiast pozostałe 16 wpłynęły w formie pisma. Tych przedsiębiorców poprosiliśmy o wypełnienie odpowiedniego formularza.
Jak się okazuje, z 42 wniosków, które zostały zgłoszone na odpowiednim formularzu, 14 trzeba poprawić, 5 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a pozostałe są w trakcie weryfikacji.

Poza ulgą w czynszu przedsiębiorcy mogą również skorzystać z przesunięcia terminu wnoszenia opłat, ulg w spłacie podatku od nieruchomości, obniżenia czynszu dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w pawilonach na targowisku miejskim, zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz niskoprocentowej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.


Dodatkowo w ramach pomocy w czasie epidemii elbląskim przedsiębiorcom z branży restauracyjnej, prezydent Elbląga podjął decyzję o obniżeniu opłat za zajęcie pasa drogowego na potrzeby organizacji ogródków sezonowych przed lokalami gastronomicznymi. Zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi konieczne jest zachowanie bezpiecznych odstępów między osobami korzystającymi z ogródków sezonowych przed lokalami gastronomicznymi. Oznacza to, że ogródki powinny mieć większą przestrzeń pomiędzy stolikami. Dotychczas opłata za ogródek przed lokalem była obliczana za całą zajętą powierzchnię, zarówno tę pod stolikami, jak i pomiędzy nimi. Obniżenie opłat możliwe jest dzięki zmianie sposobu ich naliczania. Opłata za przestrzeń pomiędzy stolikami będzie naliczana na podstawie symbolicznej stawki wynoszącej 1 grosz za metr kwadratowy za dzień. Natomiast stawka za przestrzeń pod stolikami, tak jak w poprzednich sezonach, wynosi od 30 do 80 groszy za metr kwadratowy za dzień (w zależności od kategorii drogi).
na


EŁK


Pierwsze informacje o zniżkach, a nawet zwolnieniach w opłatach za lokale będące własnością miasta pojawiły się już niedługo po pojawieniu się obostrzeń w handlu związanych z koronawirusem. W ramach pakietu osłonowego „Wsparcie” miasto dało najemcom możliwości skorzystania z ulg czynszowych w lokalach użytkowych wynajmowanych od miasta na prowadzenie działalności gospodarczej.

— Każdemu najemcy komunalnego lokalu użytkowego odraczany będzie termin płatności czynszu za lokal, w którym prowadzi działalność gospodarczą na okres do 60 dni. W przypadku przedłużającej się sytuacji związanej z epidemią COVID-19 możliwe będzie odraczanie płatności należności wynikającej z czynszu na kolejne okresy 60-dniowe. Odroczenia płatności należności za czynsz będą dokonywane na podstawie indywidualnych, pisemnych wniosków najemców i nie będą one dotyczyć mediów dostarczanych do lokalu — informowali wówczas miejscy urzędnicy.

Ełk ogródki

Z kolei tym najemcom, którzy zmuszeni byli z mocy prawa lub z przyczyn sanitarno-higienicznych do zawieszenia lub zaprzestania prowadzenia działalności w lokalu, miasto może umorzyć go w całości. Samorząd ełcki obniżył też stawki czynszowe za dzierżawę gruntu przeznaczonego na ogródki konsumpcyjne. To kolejny gest wsparcia ełckiego biznesu i właścicieli lokali gastronomicznych w ramach pakietu osłonowego dla przedsiębiorców „Wsparcie”. Obowiązuje bezwzględny limit osób w lokalu — na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 mkw. Prowadzona ma być też dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie 2 m odległości między stolikami oraz dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach.

— Otwarcie lokali klientom daje szansę na wzrost obrotów i wyższe zyski. Jednak koszty utrzymania lokalu oraz pracowników są duże, co przy zmniejszonych obrotach jest odczuwalne. Dlatego rozumiejąc trudną sytuację przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej i wychodząc naprzeciw ich potrzebom, ełcki samorząd podjął decyzję o udzieleniu pomocy poprzez znaczne zmniejszenie opłat czynszowych za dzierżawę nieruchomości komunalnych przeznaczonych na ogródki konsumpcyjne przy lokalach gastronomicznych do 1,00 zł netto/mkw./ miesiąc — wyjaśniają ełccy urzędnicy.

Obniżona stawka obowiązywać będzie do 31 października 2020 r.

tom


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (2 czerwca) wydaniu m.in.


Najpierw maseczka, potem choroba
Czy maseczki są bezpieczne? Pani Anna przekonała się na własnej skórze, że mogą wyrządzić dużo złego. Od kilku tygodni walczy z grzybicą jamy ustnej. I przestrzega, że jesienią nie będziemy chorować na koronawirusa, ale właśnie na grzybicę.

Napad na kantor Był naczelnikiem, napadł na kantor?
Długo nie udawało się złapać złodziei, którzy we wrześniu 2019 r. okradli kantor w Olsztynie.Teraz wiadomo, skąd bandyci wiedzieli, jak zwodzić śledczych. W szajce byli: były naczelnik policji, jego brat i dawny kolega z pracy. Wpadli w piątek.


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. observer #2929209 | 88.156.*.* 4 cze 2020 12:33

  Osoby, które straciły pracę i mieszkają w OTBS czyli mieszkaniach miasta też dostaną obniżkę na czynsz? Takiego wała jak Polska cała, nie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. jak nie ci #2928894 | 89.228.*.* 3 cze 2020 12:01

  co nie daja sobie rade, przyjda inni z wizja handlu, nie ma ludzi niezastapionych

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Domik #2928845 | 176.221.*.* 3 cze 2020 10:02

  Dokładnie, zgadzam się z komentarzami poniżej. Pomóc należy najbardziej potrzebującym. restauracje były głównie dodatkowym zajęciem zamożnych osób więc niech teraz nie ujadają. Albo niech obniżą ceny, piwo za 4-5 zł, jakieś promocje -50% na jedzenie i będzie duży ruch a nie tylko narzekać i łapy po kasę wyciągać. Dziwne że normalnie na świecie jak interes słabo idzie to robi się promocje, stara jakoś przyciągnąć klienta, powalczyć o niego. A w Polsce jak mały ruch i wpada mało pieniędzy - to podwyższamy ceny żeby zarobić więcej. I koło się zamyka, jeszcze mniej ludzi przychodzi. A potem siedzi i płacze że klienci omijają szerokim łukiem i jak to ciężko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. ... #2928790 | 213.73.*.* 3 cze 2020 08:09

  Zamieńcie samochody wzięte w leasingu, nie musicie spłacać Lexusa, Opel wystarczy. Nie musicie też żyć ponad stan. Najpierw kupujecie dom, samochód, żyjecie na bogato, a potem płaczecie, że nie starcza Wam pieniędzy. Pracowników zatrudniacie na śmieciówki i kroicie im pensje jak tylko możecie, teraz się możecie przekonać jak to jest pracować za grosze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jeszcze #2928662 | 89.228.*.* 2 cze 2020 18:40

   i malo, ceny wyzsze niz na Starowce w Warszawie, roszczeniowe towarzystwo, mi nikt nie pomogl jak mnie zwalniano

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)