Nawoływał do zabójstwa prezydenta Olsztyna. Sąd złagodził karę

2020-06-01 14:17:18 (ost. akt: 2020-06-01 17:20:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie odwoławczej Sergiusza P. oskarżonego m.in. o publiczne nawoływanie do zabójstwa i groźby karalne wobec prezydenta Olsztyna. Sąd złagodził do 1 roku karę pozbawienia wolności, a jej wykonanie warunkowo zawiesił na okres 2 lat tytułem próby.
Proces Sergiusza P. rozpoczął się w dniu 7 maja 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Przyznał, że to on dokonał wpisu w internecie, a także, iż wpis odnosił się do prezydenta Olsztyna. Zaprzeczył jednak, by nawoływał do zabójstwa.

— W tej sprawie zostało przeprowadzone postępowanie mediacyjne pomiędzy oskarżonym a pokrzywdzonym. Mediacja zakończyła się zawarciem ugody, w ramach której oskarżony wpłacił 2 tys. zł na cel wskazany przez pokrzywdzonego. Sergiusz P. nie wywiązał się natomiast ze zobowiązania zamieszczenia przeprosin, argumentując to brakiem koniecznych środków. Jednak pokrzywdzony ostatecznie zrezygnował z takiej formy przeprosin — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Wyrok zapadł w grudniu 2019 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał Sergiusza P. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 100 metrów w okresie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.

Obrońca oskarżonego wniósł apelację. Sąd Okręgowy w Olsztynie w VII Wydziale Karnym Odwoławczym w dniu 28 maja 2020 r. zmienił zaskarżony wyrok sądu I instancji. Złagodził do 1 roku karę łączną pozbawienia wolności, a jej wykonanie warunkowo zawiesił na okres dwóch lat. Sąd skrócił też do 2 lat zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 100 metrów.

— Uzasadniając ustnie wyrok sąd zwrócił uwagę m.in. na pozytywną prognozę kryminologiczno-społeczną w stosunku do Sergiusza P. W ocenie Sądu pozwala ona na złagodzenie orzeczonej wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności i zawieszenie jej wykonania. Oskarżony wyraził szczerą skruchę i przeprosił pokrzywdzonego, a przeprosiny zostały przyjęte. Sergiusz P. pracuje i szkoli się zawodowo, a także ma bardzo dobrą opinię w miejscu pracy. Sąd wziął pod uwagę również pozytywne wyniki mediacji między oskarżonym a pokrzywdzonym. To wszystko składa się na przyjęcie realnego założenia, że w przyszłości nie będzie on naruszał porządku prawnego, a w szczególności popełniał przestępstw — dodaje Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Przypomnijmy, Sergiusz P. został zatrzymany po tym, jak tuż po śmierci Pawła Adamowicza opublikował wpisy internetowe, w których odnosił się do zabójstwa prezydenta Gdańska i pisał, że kolejną ofiarą powinien być Piotr Grzymowicz. Prezydent Olsztyna złożył wówczas zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, a grożący mu mężczyzna spędził 3 miesiące w areszcie. Poza zarzutem publicznego nawoływania do zabójstwa, oskarżono go także o posiadanie znacznej ilości narkotyków


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (1 czerwca) wydaniu m.in.


gietrzwałd jubileuszNa wakacje na świętą Warmię
Pandemia sprawiła, że większość z nas wakacje spędzi w kraju. Samorządowcy chcą przyciągnąć turystów na Warmię. — Chcemy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego.

Powstanie państwowa sieciówka?
To całkiem realny scenariusz. Zapowiedział to Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I nie chodzi o lokalną sieć, a o coś dużo większego. Ekonomiści i przedstawiciele branży patrzą na ten pomysł z dużą dozą sceptycyzmu.

Moje najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa
Dlaczego warto pielęgnować wspomnienia? Proste. Bo są jedynym, co kiedyś nam pozostanie. Wspomnienia mają niesamowitą moc przywoływania dobrych emocji. Czemu tak rzadko z tego korzystamy? W pośpiechu dnia codziennego zapominamy o tych chwilach. Udało nam się jednak zachęcić kilka osób do wspomnień z najpiękniejszego okresu ich życia - dzieciństwa.


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sprawiedliwe #2928483 | 89.228.*.* 2 cze 2020 10:22

  sady , wstyd, lepiej by rzecznik sie niewypowiadal

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Zeta #2928472 | 83.28.*.* 2 cze 2020 10:05

  Wyobraźcie sobie, że to twój wnuk/ka - głupiutki maniak Internetu, napisał w telefonie taką głupotę i ma zniszczone całe życie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. A w Gazecie Olsztyńskiej cenzura #2928450 | 88.156.*.* 2 cze 2020 09:03

  jak za Stalina. Na Grzymowicza nic nie można napisać, a ja pamiętam jak on klaskał temu Łobuzowi zBroniarzowi co maltretował polskie Dzieci. cała Polska to widziała. Wstyd i Hańba !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. laczek #2928241 | 83.9.*.* 1 cze 2020 17:48

  A ja sadziłem że beknie jak Kwiecień całe szczęście że prezydent jest wyrozumiały i chwała prezydentowi za to.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 5. To #2928234 | 88.156.*.* 1 cze 2020 17:22

  Jaki prezydent taka kara!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (9)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD