Świętujmy (nie tylko) Dzień Dziecka na trzeźwo. Dzisiaj obchodzimy Dzień bez Alkoholu [FELIETON]

2020-06-01 12:42:33(ost. akt: 2020-06-01 13:04:23)

Autor zdjęcia: Pixabay

Że 1 czerwca każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka — to wiemy wszyscy od zarania żywota. Ale mało kto wie, że od 2006 roku 1 czerwca świętujemy w Polsce także Dzień bez Alkoholu.
Kto by pomyślał, że tego dnia świętujemy coś jeszcze? Tymczasem od 2006 roku 1 czerwca świętujemy w Polsce także Dzień bez Alkoholu. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka wzywa Rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu w dniu 1 czerwca.” — głosiła uchwała Sejmu z 24 maja 2006 r., którą Dzień bez Alkoholu ustanowiono i wprowadzono w życie. I żartów autentycznie nie ma, bo święto to ma charakter państwowy, choć jednocześnie nie jest dniem wolnym od pracy. O egzekwowaniu sposobów świętowania jakoś przez te lata nic nie słyszałam, tym bardziej o jakichkolwiek zaleceniach — jak nie świętować.

Generalnie jednak ten Dzień bez Alkoholu jest mało nagłośniony — a przecież w tym roku powinniśmy organizować te huczne obchody już po raz piętnasty! Co jak co, ale tego, że nie potrafimy świętować — nikt nam nie może zarzucić! Nikt nie powie, nawet wiecznie rozbawieni Włosi ani na bezustannym rauszu Francuzi, że Polak cierpi na braki w edukacji celebrowania świąt wszelakich — od Bożego Narodzenia, przez wszystkie urodziny, imieniny, rocznice państwowe i prywatne — po sylwestra…

Ze świętowaniem żartów nie ma — tym bardziej z samym alkoholizmem. Według WHO na świecie najwięcej alkoholu piją Europejczycy i Amerykanie: odpowiednio 9,8 i 8 litrów czystego alkoholu etylowego rocznie. 27 proc. wszystkich pijących na świecie to młodzież w wieku 15-19 lat, z czego w Europie to nawet 44 proc. W Polsce średnia spożycia alkoholu wyższa jest niż ta europejska: WHO szacuje, że na jednego Polaka przypada ok. 10,4 litra czystego alkoholu etylowego rocznie. Co więcej, w Warszawie jest tego alkoholu jeszcze więcej i wynosi średnio 13,3 litra na rok. Wszystkie te liczby oczywiście sprawiają, że w czołówce europejskich państw pijących plasujemy się dość wysoko, choć nie wiem, czy ten akurat ranking to powód do jakiejkolwiek chluby…

Najczęściej pijemy piwo (56 proc.) i wódkę (36 proc.), rzadziej wino (8 proc.), jednak w samej Warszawie udział w spożyciu win jest większy — wynosi 25 proc. całej konsumpcji.

Jeszcze gorzej dzieje się z Polkami: szacuje się, że nawet 1,5 mln Polek może być uzależnionych od alkoholu. Stąd Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych już od dawna bije na alarm, że mamy problem, bo kobiety w Polsce piją coraz więcej i coraz częściej. A przez zmiany obyczajowe ich liczba może jeszcze wzrosnąć. Wyraźny wzrost konsumpcji alkoholu widać wśród młodych Polek — mieszkanek dużych miast. Zdaniem specjalistów winę za te rosnące statystyki może ponosić większa z roku na rok aktywność kobiet, które podejmują się zadań obciążonych dużym stresem. Coraz częściej pełnią też odpowiedzialne, obciążające psychicznie funkcje, a i nie brak korporacji, w których funkcjonuje przekonanie, że najcięższe stresy najskuteczniej rozładowuje się alkoholem. Sprzyjają temu choćby częste spotkania firmowe. Ale Polki piją też same, do lustra.

Najwyraźniej rządzący musieli dostrzec i niepokojące statystyki i problem — i żeby przeciwdziałać fali alkoholizmu w Polsce, ustanowili Dzień bez Alkoholu. Data 1 czerwca też nie została wybrana przypadkowo: chodziło o to, by pokazywać najczęstsze pośrednie ofiary uzależnienia od alkoholu — dzieci właśnie. Dlatego dziś zabieramy na lody kochane dzieci. Świętujemy i Dzień Dziecka, i Dzień bez Alkoholu — na trzeźwo, w pełnej świadomości, na zdrowie!

Magdalena Maria Bukowiecka


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (1 czerwca) wydaniu m.in.


gietrzwałd jubileuszNa wakacje na świętą Warmię
Pandemia sprawiła, że większość z nas wakacje spędzi w kraju. Samorządowcy chcą przyciągnąć turystów na Warmię. — Chcemy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego.

Powstanie państwowa sieciówka?
To całkiem realny scenariusz. Zapowiedział to Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I nie chodzi o lokalną sieć, a o coś dużo większego. Ekonomiści i przedstawiciele branży patrzą na ten pomysł z dużą dozą sceptycyzmu.

Moje najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa
Dlaczego warto pielęgnować wspomnienia? Proste. Bo są jedynym, co kiedyś nam pozostanie. Wspomnienia mają niesamowitą moc przywoływania dobrych emocji. Czemu tak rzadko z tego korzystamy? W pośpiechu dnia codziennego zapominamy o tych chwilach. Udało nam się jednak zachęcić kilka osób do wspomnień z najpiękniejszego okresu ich życia - dzieciństwa.Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DK #2928625 | 89.228.*.* 2 cze 2020 16:30

  Alkoholizm to straszna choroba, która dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale też całą jego/jej rodzinę i bliskich. Życzę wytrwałości wszystkim uzależnionym i ich bliskim

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. toco #2928210 | 88.156.*.* 1 cze 2020 15:41

  to co to za święto alkoholu bez alkoholu, jak już to dzień bez alkoholu, ale nie święto!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Złomiarz #2928201 | 188.147.*.* 1 cze 2020 14:49

  Kiedy świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. and #2928193 | 84.141.*.* 1 cze 2020 13:57

  przeciez polak nie kaktus musi pic ..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Jerzyk dzisiaj nie pije #2928189 | 5.173.*.* 1 cze 2020 13:53

  "Alkohol pity z umiarem nieszkodzi nawet w dużych ilościach"

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)