UWM kończy dzisiaj 21 lat. To dobry czas na podsumowania [QUIZ]

2020-06-01 18:41:29(ost. akt: 2020-06-01 18:27:20)
Piknik UWM w olsztyńskim parku Centralnym 1 czerwca 2019 r.

Piknik UWM w olsztyńskim parku Centralnym 1 czerwca 2019 r.

Autor zdjęcia: Fot. Janusz Pająk

Nie tak wyglądałyby 21. urodziny UWM, gdyby nie koronawirus. Ale to nie jedyny jubileusz, który z tego powodu nie był świętowany.
Jak każde urodziny tak i te skłaniają do podsumowań. W ciągu 2 dekad UWM na uniwersytecie zbudowano: Uniwersytecką Bibliotekę, Collegium Biologiae, Centrum Nauk Humanistycznych, Centrum Konferencyjne, laboratoria Biotechnologii Środowiska, Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej, Regionalne Centrum Informatyczne, nowe obiekty Wydziału Nauk Technicznych, Wydziału Nauki o Żywności, Medycyny Weterynaryjnej. Bioinżynierii Zwierząt. Zmodernizowano obiekty szpitala wojskowego, tworząc przy ul. Warszawskiej kampus medyczny a w nim m.in. centra Medycyny Eksperymentalnej i Symulacji Medycznych. Od podstaw powstała Pływalnia Uniwersytecka, Kortosfera, czyli centrum popularyzacji nauki, rozpoczęła się budowa nowej siedziby wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji, odnowione zostały akademiki, stadion i Park Kortowski oraz zieleń w zabytkowej części kampusu. Lista uniwersyteckich budów i modernizacji za pierwsze 2 dekady liczy w sumie 135 pozycji na kwotę ok. 720 mln zł.

Dziś UWM to 16 wydziałów, Szkoła Zdrowia Publicznego oraz filia w Ełku. Uczelnia wysoki poziom jakości badań naukowych uważa za jedno ze swych najważniejszych zadań. W 2021 r. w myśl przepisów obecnej ustawy o szkolnictwie wyższym 24 dyscypliny naukowe przejdą pierwszą ewaluację. Większość z nich ma szansę otrzymać kategorię A. W ciągu 21 lat istnienia UWM 269 naukowców otrzymało tytuły profesorskie, 808 osób uzyskało stopnie doktora habilitowanego, obroniono 2365 doktoraty, uzyskano ponad 300 patentów krajowych i zagranicznych.

W 2020 r. spośród 3098 pracowników uczelni 1778 osób to nauczyciele akademiccy, a grupa profesorów i doktorów habilitowanych liczy 666 osób.

Uniwersytet może obecnie nadawać stopień doktora habilitowanego w 15 dyscyplinach naukowych, a doktora w 20.

Naukowcy realizują 170 projektów krajowych i 29 projektów międzynarodowych (14 w ub. r.) oraz 4 projekty rozwojowe. Nakłady finansowe na badania wynoszą 95,7 mln zł rocznie (50 mln zł w 2019 r.).

UWM to także wysoki poziom kształcenia. Bardzo dobrze wypadają poszczególne kierunki kształcenia. W pierwszej „10” w Polsce w rankingu „Perspektyw” 2019 znalazło się aż 10 kierunków UWM. Tyle samo było rok wcześniej. Pracodawcy absolwentów UWM pod względem przygotowania do pracy zawodowej oceniają wysoko.

Powodów do świętowania nam więc nie brakuje. Cieszmy się zatem z tego, co mamy, pracujmy pomimo pandemii, a samo świętowanie odłóżmy na lepszy moment.

Źródło: UWM w Olsztynie

A my, z okazji 21 urodzin UWM, przygotowaliśmy specjalny quiz, w którym można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą olsztyńskiej uczelni
przejdź do quizu Co Ty wiesz o UWM? Sprawdź się w naszym quizie!Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (1 czerwca) wydaniu m.in.


gietrzwałd jubileuszNa wakacje na świętą Warmię
Pandemia sprawiła, że większość z nas wakacje spędzi w kraju. Samorządowcy chcą przyciągnąć turystów na Warmię. — Chcemy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego.

Powstanie państwowa sieciówka?
To całkiem realny scenariusz. Zapowiedział to Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. I nie chodzi o lokalną sieć, a o coś dużo większego. Ekonomiści i przedstawiciele branży patrzą na ten pomysł z dużą dozą sceptycyzmu.

Moje najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa
Dlaczego warto pielęgnować wspomnienia? Proste. Bo są jedynym, co kiedyś nam pozostanie. Wspomnienia mają niesamowitą moc przywoływania dobrych emocji. Czemu tak rzadko z tego korzystamy? W pośpiechu dnia codziennego zapominamy o tych chwilach. Udało nam się jednak zachęcić kilka osób do wspomnień z najpiękniejszego okresu ich życia - dzieciństwa.


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sołtys z Kieżylin #2930183 | 176.221.*.* 6 cze 2020 16:27

  Na UWM najwyższy poziom reprezentuje WPiA. Mam nadzieję, że kiedyś na fotelu dziekana zasiądzie Słowacki docent!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakie kryteria cd #2928477 | 37.4.*.* 2 cze 2020 10:16

  Nie chodzi mi o totalną krytykę poczynań UWM. Sam jestem jego absolwentem. Piszę, bo UWM leży mi na sercu i bardzo chciałbym aby było lepiej. Warto pamiętać, że poziom uczelni to zawsze jest równoznaczne z kadrą. Słaba kadra= słaby poziom, dobra kadra=dobry poziom. W tej zależności nie ma żadnej filozofii. Być może pewnym rozwiązaniem byłoby zakontraktowanie kilku światowej sławy specjalistów na 5-6 lat za światowe pieniądze - jestem pewien, że w ciągu kilkunastu lat taki zabieg by procentował. Ale o co innego mi chodzi. Pofatygowałem się i poszukałem aktualnej listy rankingowej sporządzonej przez "Webometrics Ranking of World Universities" co można sprawdzić na stronie pod linkiem http://www.webometrics.info/en/Europe/Po land . Można tu prześledzić wszystkie kontynenty i państwa. Podam tylko dwie wartości: najlepszej polskiej uczelni i UWM. Uniwersytet Warszawski znajduje się na światowej liście na 391 pozycji, co uważam za poziom urągający polskiej nauki. UWM znajduje się w tej klasyfikacji na pozycji 1446. Oczywiście można mieć pretensje o kryteria jakie zostały przyjęte do oceny, jednak podobne pretensje można by uznać w przypadku gdy jesteśmy na liście 15, a moglibyśmy być na 5 gdyby inaczej na to spojrzeć. Pytanie więc do szefów UWM: czy pozycja 1446 w skali świata ich zadowala? Życzę wszystkiego najlepszego UWM i obyśmy za 10 lat znaleźli się w pierwszej 100, a za 20 w pierwszej 10. Taką UWM chciałbym widzieć!

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ktos #2928429 | 88.156.*.* 2 cze 2020 08:23

  Mając porównanie z inną uczelnią w Trójmieście, uważam że UWM stoi w miejscu. Nie ma pomysłu na unowocześnianie kierunków. Rynek pracy się zmienia - kierunki studiów również powinny. Inną sprawą jest zatrudnianie swoich absolwentów, powielających system nauczania wykładowców, ktory śmiało mogę powiedzieć na niektórych wydziałach jest beznadziejny. Nie dopuszczają nowych, innych ludzi, tylko kolesiostwo. Syn znajomego, którego wujek pracuje na Uwm - taka mentalność. Upadniecie jak nie zaczniecie patrzec pod kątem spółki, a nie własnego gara.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jakie kryteria? #2928421 | 37.4.*.* 2 cze 2020 08:15

  Wszystko zależy od kryteriów jakie przyjmiemy oceniając UWM. W artykule oceniono inwestycje. Są one duże i niewątpliwie to sukces. Jednak nie są one najważniejsze. Najważniejszy jest poziom nauczania, miejsce w rankingu, którego ja nie lubię, ale studenci idą tam gdzie najwyższy poziom, więc to ważne kryterium i później poziom wchłaniania absolwentów przez rynek pracy. Oczywiście w sondażach są dziesiątki innych punktów. I niestety! W rankingach dot uniwersytetów przez te 21 lat ciągle zajmujemy te same odległe miejsce - nie ma wzrostu poziomu skutkującego wchodzeniem po rankingowej drabinie w górę. Z tego co wiem w innych miastach spoza naszego województwa nasi absolwenci są ignorowani. Oczywiście to są niesprawiedliwe uogólnienia, bo różne wydziały reprezentują różny poziom. W rankingach światowych nie mieścimy się w pierwszym tysiącu uczelni. Marzy mi się aby UWM walczyło o pozycję najlepszego uniwersytetu w Polsce, ale żeby to zrobić potrzebna jest zmiana mentalności profesury UWM. Jest im dobrze tak jak jest i obawiam się w ciągu następnych 21 lat nic się nie zmieni, a po reformie może się nawet pogorszyć. Nie jest tajemnicą, że chodzą słuchy, że pozostaną może 3, może 5 państwowych uniwersytetów w Polsce, a reszta to będą takie szkółki niewiele znaczące. To będzie upadek UWM. Czy na pewno tego chcecie? Nie czas na świętowanie, ale raczej na tworzenie wizji dla UWM i ciężką pracę aby bezustannie podnosić poziom. Nie zauważam takich ruchów ze strony kadry UWM.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 5. ... #2928413 | 213.73.*.* 2 cze 2020 07:55

  Największa patologia w mieście. Wszyscy po kolei politycy uwmowi w dupę włazili, ziemię oddawali. Najbardziej uprzywilejowany zakład pracy w Olsztynie. Co do uczciwości to można wiele zarzucić, słynny projekt z węgorzami, gdzie wszyscy wiedzą co, kto i komu, a nikt nie został ukarany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)