Wybuchowe znaleziska

2020-05-29 11:05:19(ost. akt: 2020-05-29 11:30:27)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

W ostatnich dniach, pracownicy firmy zajmującej się przebudową i modernizacją drogi w miejscowości Wielbark, podczas wykonywania prac ziemnych, natknęli się na dwa „wybuchowe” znaleziska pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.
Chociaż od zakończenia II wojny światowej minęło sporo czasu, to nadal zdarzają się przypadki odnajdywania przez mieszkańców naszego powiatu, pozostałości w postaci niewybuchów. 

We wtorek (26.05.20r.) około godz. 14:15 oficer dyżurny z szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotu, który prawdopodobnie jest pozostałością po II wojnie światowej. Jak się okazało, pracownicy firmy budowlanej zajmującej się przebudową i modernizacją drogi w miejscowości Wielbark, natknęli się na pocisk przeciwpancerny smugowy kaliber 82 mm, o dł. 25 cm.

Następnego dnia, (27.05.20r.) około godz. 12:20 pracownicy tej samej firmy, podczas wykonywania prac ziemnych wykopali pocisk moździerzowy kaliber 120mm, o długości 70 cm.

Na miejsce zgłoszonych interwencji natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze z grupy minersko – pirotechnicznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali znaleziska celem ich zneutralizowania.

Przypominamy!
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić na policję. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.
Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym(29 maja) wydaniu m.in.


Dziki spacer po ZatorzuPochwała dzika
My, Polacy generalnie zwierzęta kochamy, tyle że jakoś tak wybiórczo. Karpia na Wigilię mordujemy bez skrupułów. Nasz sposób na dzikie krowy — to wybić je do nogi. I mamy problem z dzikiem. A może jednak dzik z człowiekiem?

Sąsiad, na którego można liczyć
Dobrych informacji nigdy za wiele, a już szczególnie, kiedy mamy pandemię. Tym większe brawa dla tych, którzy w tym trudnym czasie, pamiętają o innych, spiesząc z konkretną pomocą, realnym wsparciem. A gdy jeszcze robią to od lat, tym brawa większe.

Jarosław Tokarczyk - prezes grupy WMSpotkajmy się online 9 czerwca
Życie w trakcie i po pandemii to tematyka Kongresu Przyszłości, który odbędzie się już 9 czerwca. Tym razem spotkamy się online. Kolejne wydarzenie planowane jest 26 listopada. O obu wydarzeniach rozmawiamy z organizatorami — Beatą i Jarosławem Tokarczykami.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tannan #2930815 | 37.47.*.* 8 cze 2020 11:48

    a ciekawe ile innych 'znalezisk' nigdy nie trafi na światło dzienne. znaleziska z czasów wojny i dawien dawnych. a potem na allegro wypłynie lub pokatnie. odznaki, bagnety, etc...

    odpowiedz na ten komentarz