Olsztyn: Na decyzję w sprawie drugiej linii tramwajowej jeszcze poczekamy

2020-05-29 16:01:39 (ost. akt: 2020-05-29 15:26:23)
Przystanek MPK i tramwajowy

Przystanek MPK i tramwajowy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na składanie ofert w sprawie rozbudowy II linii tramwajowej w Olsztynie potencjalni wykonawcy mają czas do 16 czerwca.
Pierwotnym terminem był 12 maja. Nowe linie mają połączyć os. Pieczewo ze Starym Miastem oraz dworcem głównym.

Kolejne przesunięcie terminu związane jest z porozumieniem z inwestorem Centaurusa. Dotyczy powstania — przy okazji realizacji tramwajowej inwestycji — alei Kosmonautów, która stanie w pobliżu budowanego przy planetarium kompleksu oraz zagospodarowaniem okolicznego terenu. Zapowiadana od lat aleja ma być pewnego rodzaju pamiątką po podboju kosmosu. Jej przygotowaniem i sfinansowaniem zajmie się właśnie inwestor Centaurusa. Miasto przypomina, że pasaż miałby charakter zarówno promocyjny, jak i edukacyjny. To zupełnie inna propozycja, niż tradycyjne „aleje gwiazd” powstające w wielu polskich miastach. Niezależnie od wspomnianego porozumienia, do ratusza wpływają też kolejne pytania dotyczące inwestycji. To drugi powód przesunięcia terminu, bo w tej chwili to niemal 950 wniosków o udzielenie odpowiedzi. Po 16 czerwca (jeśli termin znów nie ulegnie zmianie) przyjdzie czas na weryfikację zgodności ofert ze specyfikacją przetargową.

— Sytuacja jest zmienna, ale jest furtka w obecnie obowiązujących przepisach przejściowych, że w odniesieniu do zebranego materiału dowodowego dotyczącego ZRID, będziemy występować do wszystkich stron i wyznaczymy im termin na odniesienie się do tych materiałów, które — jako stron — ich dotyczą. Powiedzmy, że będzie to 7 czy 14 dni. Po tym okresie dostaniemy od nich opinie i decyzja ZRID będzie wydawana z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Także poradzimy sobie i nie ma zagrożenia dla tej inwestycji — zapewnił nas pod koniec kwietnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Przypomnijmy, że przebieg nowego torowiska ma się zacząć na os. Pieczewo. Poprowadzone zostanie fragmentem ul. Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego do obecnej sieci na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Między ul. Krasickiego a Synów Pułku ma powstać 280-metrowa estakada. Nowe torowisko pozwoli na uruchomienie dwóch kolejnych linii tramwajowych — jedna będzie wozić pasażerów na Stare Miasto, kolejna do dworca głównego. Unijne dofinansowanie zapewnione na realizację tego projektu to 365 mln złotych.
PJMiędzy Ślaskiem i skansenem.
Budować czy nie budować?
Ciąć czy nie ciąć?
Bruk jest lepszy od asfaltu?

ZAPOMNIJCIE O MAZURACH. PRZYSZEDŁ CZAS NA WARMIĘKomentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. endrju #2928119 | 46.171.*.* 1 cze 2020 09:40

  Pieprzyć tramwaje!!!

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pablo #2927473 | 5.173.*.* 30 maj 2020 11:43

   Oczywiście.Na naprawę strategicznych ulic w mieście które z roku na rok są w coraz gorszym stanie,czekamy latami więc na kolejną linię tramwajową również poczekamy.Jaki pan..........taki kram.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. stara baba #2927394 | 88.156.*.* 30 maj 2020 07:35

   " Także poradzimy sobie i nie ma zagrożenia dla tej inwestycji — zapewnił nas pod koniec kwietnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna." Chyba autor chciał zacząć zdanie od :Tak,że ... ? To naprawdę,panie/pani autorze ma inne znaczenie (także/tak,że). Od ludzi zatrudnionych w gazecie wymagam,jako czytelniczka, pisania poprawnie i bezbłędnie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. k #2927367 | 89.228.*.* 29 maj 2020 22:49

   To ktoś jeszcze jeździ transportem zbiorowym... Jak koronka zmutuje to komunikacja zbiorowa umrze... ile w tej chwili miasto dopłaca do utrzymania tramwajów?.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  4. myr #2927332 | 88.156.*.* 29 maj 2020 21:28

   Podbijajmy kosmos wśród zieleni! Wizualizacje są niepokojące - beton, kostka, beton. Problemu wysokiej temperatury w miastach betonowanie nie rozwiąże.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)