Uczennice ze szkoły w Klebarku Wielkim zaprojektowały grę, którą promują swoją gminę

2020-05-28 15:28:05(ost. akt: 2020-05-28 20:05:56)

Autor zdjęcia: Archiwum SP w Klebarku Wielkim

Gmina Purda wydała grę, nad którą z zapałem pracowały uczennice Szkoły Podstawowej w Klebarku Wielkim. Dziewczynki, pod okiem pani Małgorzaty Kwaśniak, nauczycielki przyrody, zaprojektowały „Wędrówki po gminie Purda”. Teraz ich praca będzie służyć jako materiał promujący gminę.
Prototyp gry wykonały uczennice Szkoły Podstawowej w Klebarku Wielkim: Hanna Mateusiak, Katarzyna Mateusiak, Monika Napiórkowska i Elżbieta Szymańska. Nad ich pracą czuwała pani Małgorzata Kwaśniak, nauczycielka przyrody.

Zaangażowanie dziewczynek zaowocowało, bo przyniosło im główną nagrodę w konkursie na najlepszą „grę bez prądu”, zorganizowanym w minionym roku w SP w Klebarku Wielkim. Teraz autorki projektu mają kolejny powód do dumy, bo „Wędrówki po gminie Purda” staną się oficjalnym materiałem promującym ich najbliższe otoczenie.

Fot. Archiwum SP w Klebarku Wielkim

Fot. Archiwum SP w Klebarku Wielkim

Fot. Archiwum SP w Klebarku Wielkim

Jak przyznaje Ela Szymańska, uczennica piątej klasy, praca nad grą była czasochłonnym zadaniem. - Spotykałyśmy się w czwartki po lekcjach od 15 do 17. Często musiałyśmy kończyć pracę w domu - powiedziała nam Ela. I podkreśliła, że zbierając materiały do gry, ona i jej koleżanki dużo się nauczyły. - Tworząc grę, musiałyśmy dowiedzieć się wielu rzeczy o naszej gminie, aby pytania były ciekawe.

Wystarczy rzut oka na kilka ze wspomnianych przez Elę pytań, by wiedzieć, że trudna praca dziewczynek się opłaciła. Uczennice z Klebarka są już pewnie specjalistkami z zakresu wiedzy o swoim najbliższym otoczeniu, ale czy inni mieszkańcy wiedzą np., gdzie znajduje się zabytkowa remiza strażacka z drewnianą wieżyczką? Takich zagadek w grze jest więcej.


Szkoła w Klebarku Wielkim, której dyrektorką jest Jolanta Maciejewska, z dużym zaangażowaniem włącza się w różne akcje, dzięki którym dzieci i młodzież mają szansę się rozwijać. Uczniowie z Klebarka realizują np. ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange #SuperKoderzy. Dziennikarze Przyszłości. Najpierw pogłębili swoją wiedzę o mediach i języku, a później, pod okiem pani Katarzyny Burkiewicz, polonistki, przygotowali także podcasty. Kiedy kończyli już pracę nad tym projektem, zaskoczyła nas wszystkich pandemia. Nie oznacza to jednak, że uczniowie porzucili swoje dzieło. Podcasty wkrótce powinny zostać udostępnione słuchaczom.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym(28 maja) wydaniu m.in.


Pożegnanie z maseczkami
Od najbliższej soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na ulicy, ale pod warunkiem, że możemy zachować dystans dwóch metrów od innych. Od 6 czerwca będziemy mogli pójść do kina czy na basen. To efekt kolejnego luzowania gospodarki.

Rafał Szczepański Debata o przyszłości regionu
Ruszamy z cyklem debat o przyszłości gospodarczej Warmii i Mazur. Jako region potrzebujemy inwestycji, ale mamy piękną przyrodę. Czy da się to pogodzić? A może trzeba się pogodzić z tym, że u nas jest ładnie, ale biednie?

Kuźnia dziadka Jana
Jednym z tych miejsc, które zostają w pamięci, jest Kuźnia Dziadka Jana w Gwiździnach w powiecie nowomiejskim. - Ocalić od zapomnienia to mój cel - mówi Czesław Klonowski.