Wakacyjne imprezy w cieniu koronawirusa. Co z Olsztyńskim Latem Artystycznym?

2020-05-28 15:05:52(ost. akt: 2020-05-28 15:13:46)
Takich tłumów w tym roku w olsztyńskim amfiteatrze raczej nie zobaczymy

Takich tłumów w tym roku w olsztyńskim amfiteatrze raczej nie zobaczymy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pandemia zdominowała nasze życie. Na wszystkich polach. Ale Olsztyn nie składa broni. Jak zapewniają urzędnicy, miasto jest przygotowane do letniego sezonu.

Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa sprawiają, że nie wszystkie instytucje mogą działać w pełni. Także możliwości organizacji imprez stoją pod ogromnym znakiem zapytania.

- Intensywnie współpracujemy z branżą turystyczna, często rozmawiamy o wzmocnieniu promocji - mówi dyrektor Biura Promocji i Turystyki, Krzysztof Otoliński. - Nie mam wątpliwości, że będzie to trudny sezon i niemal na pewno nie pobijemy ubiegłorocznego rekordu. Jesteśmy gotowi do przyjmowania gości, ale w takim reżimie sanitarnym wynikającym z przepisów, że wiele osób może się zniechęcić.

W przypadku obiektów sportowych i rekreacyjnych już teraz działa ich wiele - zarówno boisk na świeżym powietrzu, jak i hal sportowych. Natomiast w weekend zaczną działać wypożyczalnia sprzętu wodnego nad jez. Ukiel, a od 27 czerwca mogą zostać uruchomione kąpieliska w CRS Ukiel oraz nad jez. Skanda. Nie wiadomo, jaka będzie możliwość uruchomienia Aquasfery oraz zorganizowania szeregu zaplanowanych imprez sportowych.

- Niestety, mając na uwadze rozległość i czas trwania epidemii spowodowanej koronawirusem należy się liczyć z tym, że część zaplanowanych imprez może zostać przesunięta w czasie lub całkowicie odwołana, co jest uzależnione od decyzji władz związków sportowych - przyznaje dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jerzy Litwiński.

Spośród pięciu instytucji kultury, trzy już częściowo działają. To Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury oraz Galera Sztuki BWA. Natomiast Olsztyński Teatr Lalek oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, ze względu na obostrzenia, nie wznowiły działalności.

Najwięcej niewiadomych jest w związku z Olsztyńskim Latem Artystycznym. Organizujący je MOK przygotował cztery scenariusze, w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju oraz znoszenia obostrzeń:

* scenariusz I: Olsztyńskie Lato Artystyczne 2020 w tradycyjnej formule – niemożliwy do realizacji. To jednak punkt wyjścia do kolejnych działań i potencjalnych przesunięć kalendarzowych.
* scenariusz II: w sytuacji łagodzenia obostrzeń i dopuszczenia imprez powyżej 50 uczestników, MOK uwalnia część przygotowanego programu Olsztyńskiego Lata Artystycznego w miesiącach wakacyjnych.
* scenariusz III: przy utrzymujących się obostrzeniach program OLA 2020, MOK przenosi na miesiące jesienno-zimowe (wrzesień-grudzień) w antyepidemicznym rygorze realizacyjnym.
* scenariusz IV – ze względu na pauperyzację i zanik olsztyńskiego rynku kulturalno-artystycznego, MOK całkowicie zawiesza program OLA 2020. W jego miejsce, w miesiącach wrzesień-grudzień uruchomiony zostanie szerokofalowy program "Na imię mam Olsztyn".

- Już dzisiaj wiemy, że scenariusz I nie jest możliwy do realizacji ze względu na istniejące obostrzenia - przyznaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Mariusz Sieniewicz. - W zależności od rozwoju sytuacji i "luzowania" obostrzeń przygotowujemy się na scenariusz II i III. Staramy się reagować na dynamiczną, nieokreśloną i wciąż dookreślającą się sytuację. Plany i realizacje będą miały jeden podstawowy cel: zachowanie bezpieczeństwa uczestników i obostrzeń epidemicznych.

Łączna liczba zarejestrowanych miejsc noclegowych na terenie Gminy Olsztyn to 3163 oraz 330 miejsc kempingowych. Podobnie, jak w poprzednich latach działa Miejska Informacja Turystyczna. od 2015 roku realizowana jest także akcja "Nocujesz-zyskujesz".

Źródło: UM Olsztyna


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym(28 maja) wydaniu m.in.


Pożegnanie z maseczkami
Od najbliższej soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na ulicy, ale pod warunkiem, że możemy zachować dystans dwóch metrów od innych. Od 6 czerwca będziemy mogli pójść do kina czy na basen. To efekt kolejnego luzowania gospodarki.

Rafał Szczepański Debata o przyszłości regionu
Ruszamy z cyklem debat o przyszłości gospodarczej Warmii i Mazur. Jako region potrzebujemy inwestycji, ale mamy piękną przyrodę. Czy da się to pogodzić? A może trzeba się pogodzić z tym, że u nas jest ładnie, ale biednie?

Kuźnia dziadka Jana
Jednym z tych miejsc, które zostają w pamięci, jest Kuźnia Dziadka Jana w Gwiździnach w powiecie nowomiejskim. - Ocalić od zapomnienia to mój cel - mówi Czesław Klonowski.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. on #2926787 | 94.42.*.* 28 maj 2020 19:41

  Jakie lato artystyczne w Olsztynie to wirus uratował te lato.To powinno nazywać się jesień artystyczna

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Artystycznie #2926719 | 188.147.*.* 28 maj 2020 16:55

  Dla mnie żadna różnica bo tak tam nic ciekawego nie było.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. miko #2926696 | 81.190.*.* 28 maj 2020 16:14

  Noce Bluesowe.... to było coś!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. ..... #2926688 | 88.156.*.* 28 maj 2020 15:57

  dalej skowyt ...komu na tym zależy?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. gość #2926683 | 37.248.*.* 28 maj 2020 15:52

  OLA od lat za nieudacznika schodziło na psy. Teraz zajmijcie się lepiej DZIKAMI niedolne ratuszowe pały z szefem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz