Olsztyn czeka zmiana zasad naliczania opłat za odpady

2020-05-27 15:59:03 (ost. akt: 2020-05-27 16:07:23)
Segregacja śmieci na ul. Nowowiejskiego

Segregacja śmieci na ul. Nowowiejskiego

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Rozliczenie nie na podstawie zadeklarowanej liczby mieszkańców, a zgodnie ze zużyciem wody. Taką decyzję podjęli podczas środowej (27 maja) sesji olsztyńscy radni.
Identyczne rozwiązanie funkcjonuje w wielu miastach. Ma być skuteczniejszą metodą ściągania opłat za odbiór odpadów, jednocześnie może być zachętą do ograniczenia zużycia wody.
- System gospodarki odpadami komunalnymi musi się bilansować - przypomina dyrektor Wydziału Środowiska, Zdzisław Zdanowski. - Szacujemy, że około 20 tys. mieszkańców nie płaci za odpady. Dlatego zachodzi potrzeba uszczelnienia tego systemu.

W tej chwili w Olsztynie obowiązuje stawka 18 złotych miesięcznie od osoby. W przypadku stwierdzenia niesegregowania odpadów, możliwe było naliczenie opłaty specjalnej, będącej trzykrotnością kwoty bazowej, czyli 54 złote. Po wprowadzeniu takiego sposobu naliczania odnotowaliśmy spadek liczby mieszkańców zgłoszonych do systemu z 145 069 osób na koniec 2018 roku do 143 533 osób na koniec 2019 roku.
W wielu przypadkach deklarowana liczba mieszkańców posesji, według której dotychczas liczona była opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, była zaniżana. Osoby wynajmujące domy lub mieszkania nie zgłaszały faktycznej liczby mieszkańców, na co wskazywało rzeczywiste zużycie wody i wystawiane przed posesją odpady.

- Metoda określenia opłaty na podstawie zużycia wody pozwoli ograniczyć to negatywne zjawisko, gdyż każda zamieszkująca nieruchomość osoba generuje zużycie wody niezależnie od tego, czy została przez właściciela nieruchomości zgłoszona jako wytwórca odpadów, czy też obowiązek ten nie został dopełniony - wyjaśnia dyrektor Zdanowski.

Ilość zużytej wody, będąca podstawą do ustalenia opłaty, będzie stanowić średnia miesięczna w ciągu ostatnich kolejnych 12 miesięcy. Ten dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy pozwala maksymalnie zniwelować wahania w miesięcznym zużyciu wody wynikającym z czasowych różnic zużycia (np. w związku z wakacyjnymi wyjazdami). W przypadku nieruchomości niewyposażonych w wodomierz - a tych jest kilka - opłata będzie zryczałtowana uzależniona od liczby mieszkańców i średniego zużycia wody w skali miasta (na podstawie danych PWiK to 3,28 m3 na osobę).

Piętnastu radnych poparło uchwałę, dwie osoby były przeciw, a trzy wstrzymały się od głosu. Uchwała wejdzie w życie 1 kwietnia następnego roku.
UM Olsztyn

Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lilus #2930055 | 79.191.*.* 6 cze 2020 08:53

  To w 2021roku na pewno nie będzie żywych kwiatów na balkonach.!!!!!.Kupię sztuczne

  odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2929236 | 83.5.*.* 4 cze 2020 13:43

  Za nieudolność miasta i nicnierobienie urzędników zapłacą wszyscy. Jak zwykle po najmniejszej linii oporu, aby się nie napracować ukarzemy wszystkich! Wystarczy się zebrać raz w tygodniu i uchwalić coś durnego! Debile, jak ktoś nie płaci to może qrwa TRZEBA NIM SIĘ ZAJĄĆ, SPRAWDZIĆ I ZACZĄĆ MU NALICZAĆ OPŁATĘ WG. ZUŻYCIA WODY. I TO UWZGLĘDNIAJĄC LATA UBIEGŁE Z ODSETKAMI. Czy wy macie rozum??? Co w tym trudnego??? Robić się wam nie chce? Odpier....cie się od większości płacących rok w rok coraz wyższe opłaty!!!! Dajcie żyć!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nick #2927500 | 37.201.*.* 30 maj 2020 13:26

  Czas najwyzszy wprowadzic obowiazek meldunkowy. Nie masz meldunku wysoka kara. Od razu wszystko by sie uporzadkowalo. Bo co ma zuzycie wody do smieci ? Nic. To tak jak w Niemczech do tej pory w domach wielorodzinnych gdzie jest tylko jeden glowny licznik na wode ciepla i zimna rozliczaja ludzi z m2 mieszkan, a nie z ilosci osob zamieszkalych w danych mieszkaniach. Pytam sie gdzie tu logika ? Tak samo ze smieciami w Polsce nie ma jej. Tylko obowiazek meldunku i niestety pomoc wspolmieszkancow we wlasnym interesie zlikwiduje cwaniactwo niektorych wspollokatorow.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. heh #2926936 | 37.109.*.* 29 maj 2020 08:05

  A ja mam swoją studnię głębinową :):):)

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Real #2926885 | 88.156.*.* 28 maj 2020 23:12

  NIESTETY. Wkurzyłem się tą sytuacją i.......chyba niewiele można tu zawalczyć. Dotarłem do ustawy, która umożliwia takie naliczanie, podając nawet wskaźniki przeliczeniowe w zależności od przyjęcia wzorca. Naliczenie za wywóz nieczystości można zrobić::: od osoby, od metra kwadratowego lokum albo od ilości metrów zużytej wody, przyjmując średnie wskazanie za miesiąc roku poprzedniego. Wszystko zależy od tego ILE zechcą naliczać (bo metody podają maksymalne wskaźniki. Prawdopodobnie wchodząc w spór cywilny można będzie w wypadku wygranej "wymusić" jedną z trzech metodę wyliczeniową. Wydaje się, że tylko duży spór zbiorowy mógłby doprowadzić do ustalenia realnych stawek. Bo jak wcześniej pisałem zużycie wody NIE ODZWIERCIEDLA - w żadnym wypadku - skali odpadów, jakie powstają w poszczególnych gospodarstwach domowych. I że przy znacznym zużyciu wody jest NIEWYKLUCZONE i bardzo PRAWDOPODOBNE minimalistyczne wręcz wytwarzanie odpadów. Ponadto Ustawa ta (Dz. U. z 2018 r. poz. 1454, 1629, z 2019 r. poz. 730, 1403, 1579.) NIE PRECYZUJE dokładnie JAK najlepiej oddać wskaźnik, który uwzględni główne aspekty - to najczęstsze powody wątpliwości RIO (Rejonowych Izb Obrachunkowych).

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (50)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.