Od poniedziałku w urzędach można załatwiać sprawy także osobiście. Jak to wygląda w olsztyńskim urzędzie miasta?

2020-05-27 14:17:53(ost. akt: 2020-05-27 14:39:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 25 maja urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli, ale - co bardzo istotne - z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. Rzeczniczka olsztyńskiego urzędu miasta tłumaczy, jak to wygląda w naszym ratuszu.
- W przeciwieństwie do wielu innych urzędów, nasz był otwarty przez cały czas trwania epidemii, choć oczywiście w ograniczonym zakresie. Można więc powiedzieć, że o krok wyprzedziliśmy Rozporządzenie Rady Ministrów i decyzje o ponownym otwarciu nas nie dotyczą. Jeszcze w kwietniu dodatkowo otworzyliśmy Salę Obsługi Klienta, od ul. 1 Maja. Tam są załatwiane sprawy m.in. związane z działalnością gospodarczą, zezwoleniami na sprzedaż alkoholu, profilem zaufanym czy Kartą Dużej Rodziny - tłumaczy Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego urzędu miasta.

I dodaje: - Ponadto do Urzędu Stanu Cywilnego można przyjść, żeby zgłosić fakt urodzenia dziecka, jeśli rodzice nie pozostają w związku małżeńskim, oraz zgłosić zgon. Od ul. Ratuszowej można wejść, żeby wyrobić lub odebrać dowód osobisty, albo żeby zostawić pismo, wniosek lub podanie do każdego z naszych wydziałów. Ponadto po wcześniejszym umówieniu można także załatwić sprawy w wydziale komunikacji.

Marta Bartoszewicz przypomina, że urząd nie funkcjonuje tak jak przed pandemią, ale, zgodnie z rozporządzeniem rządu, "w ograniczonym zakresie". Przed wizytą wato zatem zajrzeć na stronę internetową ratusza albo zadzwonić i sprawdzić, czy nasza sprawa będzie mogła być załatwiona osobiście.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (27 maja) wydaniu m.in.


Zdalne nauczanie wyrzuciło uczniów
Praktycznie w każdej szkole w Polsce są uczniowie, którzy zniknęli z systemu edukacji. Jak to możliwe? Od początku zdalnej edukacji nie pojawiają się na zajęciach, nie odsyłają zadań. Część z nich po prostu... nie ma jak.

Turcy chcą więcej pieniędzy za tramwaje
Olsztyn wciąż czeka na dostawę dwunastu tramwajów z Turcji. Durmazlar wysłał jednak do miasta wniosek o przeliczenie kontraktu po obecnym kursie euro. Miasto przygotowuje odpowiedź i niewykluczone, że może się zgodzić na nowe warunki.

Myśliwi pomagają szpitalowi w Ostródzie
Sprzęt o wartości ponad130 tys. złotych trafił do jednoimiennego szpitala zakaźnego. Pieniądze na jego zakup zebrali myśliwi z kół łowieckich Warmii i Mazur.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jur #2926612 | 79.188.*.* 28 maj 2020 13:19

    W poniedziałki Wydział Komunikacji odpoczywa po ciężkiej pandemii, samochodu nie zarejestrujecie

    odpowiedz na ten komentarz