Oszukiwał przy kasie samoobsługowej. Grozi mu 8 lat więzienia

2020-05-26 14:09:12 (ost. akt: 2020-05-26 14:26:34)

Autor zdjęcia: pixabay

I choć kwoty, na które 25-latek dwukrotnie na kasie samoobsługowej oszukał sklep są niewielkie, to za tego typu przestępstwo kara może być znacznie dotkliwsza. Nabijanie na kasę tańszych produktów zgodnie z prawem traktowane jest jako przestępstwo oszustwa za co może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku z taką odpowiedzialnością może liczyć się 25-latek, który na zakupach chciał „zaoszczędzić” zaledwie 4 złote.
Klika dni temu, olsztyńscy policjanci interweniowali wobec 25-latka, którego pracownik ochrony przyłapał na oszustwie. Mężczyzna oszukiwał w ten sposób, że zamiast produktu, który faktycznie miał w koszyku, zaniżał ilość produktów a także ich cenę. Na szczęście, przestępczy proceder został zauważony przez pracownika ochrony, który ujął sprawcę oszustwa a o zdarzeniu poinformował policję.

Opisany przypadek, jest żywym dowodem na to, że oszustwo nie popłaca w żadnej jego formie. Zgodnie z polskim prawem, działanie takie jest traktowane jako oszustwo i w tym przypadku wartość strat nie ma większego znaczenia, ponieważ ostatecznie takie działanie zawsze zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, oszustwo nie jest tzw. czynem przepołowionym tak jak to jest w przypadku kradzieży, gdzie wartość strat decyduje o tym czy mamy do czynienia z wykroczeniem czy przestępstwem. 25-latek przed sądem będzie tłumaczyć się ze swojego zachowania – zgodnie z kodeksem karnym przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą od 6 m-cy do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (26 maja) wydaniu m.in.


Wodomierz policzy opłatę za śmieci
Jeśli radni się zgodzą, to Olsztyn czeka rewolucja w naliczaniu opłat za śmieci, za które będziemy płacić  w zależności od zużytej wody. Robi tak coraz więcej samorządów, bo ludzie migają się od płacenia za wywóz odpadów.

Joanna Murzyn z mężem Damianem oraz dziećmi: Luizą i Beniaminem Koniec beki z mamuś na Facebooku
Za sprawą społecznych animozji, internetowe matki mają wizerunek roszczeniowych i żyjących z zasiłków. Internauci robią więc sobie z nich „bekę”, czyli żarty. Słusznie? Pytamy o to Joannę Murzyn, założycielkę facebookowej grupy „Pozytywne Mamuśki Olsztyn”.

Bogumiła z ŁataczówPo kądzieli historia pisana
 Dzień Matki, święto matki każdego z pokoleń, które dawniej żyło. Tak przynajmniej jest w moim domu, w którym rodzinną historię matek dokumentują zdjęcia i wspomnienia. To okazja do wspomnienia i babci, i prababci, i praprababci.Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Noname #2926123 | 83.5.*.* 27 maj 2020 12:06

  Dziwne te nasze prawo, za oszustwo na 4PLN grozi ci 8 Lat. Za oszustwo na kilka milionów dostajesz poklepany po plecach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. do Myśląca #2925979 | 89.228.*.* 27 maj 2020 08:04

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A spowiadaniem niech zajmują się księża-pedofiel, prawda?

  1. tak #2925974 | 88.156.*.* 27 maj 2020 07:58

   Polak potrafi. Po co być uczciwym?

   odpowiedz na ten komentarz

  2. do Myśląca #2925957 | 79.190.*.* 27 maj 2020 07:22

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Myśląca inaczej jesteś, napruta wrażą ideologią sączoną przez szczujnię, także tę z Torunia i chyba maseczki nosisz Antonowem przywiezione a tam miast świeżego, zdrowego górskiego powietrza smog co truje i niszczy, twojego serca nie naprawi znany kardiolog bo prędzej chyba suweren do paki go wsadzi. Amen

  3. prawnik #2925954 | 81.190.*.* 27 maj 2020 07:16

   Prawie na pewno sprawa zostanie warunkowo umorzona i jak chłopiec będzie grzeczny w okresie próby, to sprawy jakby nie było.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)