Stanisław Kryściński: Po kądzieli historia pisana

2020-05-26 21:00:38(ost. akt: 2020-05-26 15:20:54)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Dzień Matki, święto matki każdego z pokoleń, które dawniej żyło. Tak przynajmniej jest w moim domu, w którym rodzinną historię matek dokumentują zdjęcia i wspomnienia. To okazja do wspomnienia i babci, i prababci, i praprababci.
O matce trzeba pamiętać. Każdy z nas ma za co jej dziękować. Zaczynając od życia, które nam przekazała, przez wychowanie. Przekazanie tych najważniejszych wartości, którymi kierujemy się i na co dzień, a szczególnie w momentach, w których potrzebujemy wyregulować busolę swojego życia. To właśnie najczęściej od matki zależy, kim jesteśmy. Nie tylko od strony biologicznej, ale kim jestem jako człowiek.
Historia obfituje w przykłady heroicznych kobiet, jednak jej cichymi bohaterkami są wszystkie matki. W Polsce pojęcie "Matki Polki", która uczy wiary, patriotyzmu, bierze na siebie ciężar opieki nad domem i popycha, nie do brania ze świata tego, co wpadnie nam w ręce, a do gotowości poświęcania się w imię najważniejszych wartości - jest głęboko zakorzenionym archetypem. I choć każda rodzina ma swoją historię i tradycje, to najczęściej jest pisana jedynie "po mieczu" - historią ojców, dziadków, pradziadków... prapradziadków. Warto jednak spróbować spojrzeć na swoją rodzinną historię, tak trochę "po kądzieli" - od strony naszych matek, matek ojców, matek dziadków i matek pradziadków. A kiedy mowa o matce, to kiedy ją wspominam, czuję zapach pieczonych ciast, smak najsmaczniejszych na świecie obiadów. Czuję zapach domu. Słyszę ciągle aktualne napomnienia i rady...

To jest fragment artykułu. Cały tekst można przeczytać we wtorkowej Gazecie Olsztyńskiej.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (26 maja) wydaniu m.in.


Wodomierz policzy opłatę za śmieci
Jeśli radni się zgodzą, to Olsztyn czeka rewolucja w naliczaniu opłat za śmieci, za które będziemy płacić w zależności od zużytej wody. Robi tak coraz więcej samorządów, bo ludzie migają się od płacenia za wywóz odpadów.

Joanna Murzyn z mężem Damianem oraz dziećmi: Luizą i Beniaminem Koniec beki z mamuś na Facebooku
Za sprawą społecznych animozji, internetowe matki mają wizerunek roszczeniowych i żyjących z zasiłków. Internauci robią więc sobie z nich „bekę”, czyli żarty. Słusznie? Pytamy o to Joannę Murzyn, założycielkę facebookowej grupy „Pozytywne Mamuśki Olsztyn”.

Bogumiła z ŁataczówPo kądzieli historia pisana
Dzień Matki, święto matki każdego z pokoleń, które dawniej żyło. Tak przynajmniej jest w moim domu, w którym rodzinną historię matek dokumentują zdjęcia i wspomnienia. To okazja do wspomnienia i babci, i prababci, i praprababci.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2926224 | 89.65.*.* 27 maj 2020 16:54

    Artykuł o niczym

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz