Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie epidemii? Kiedy pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy? Sprawdzamy, co na ten temat mówi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub pracownika pracownik nie wykorzysta całego urlopu do końca roku, z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym.
Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę w drodze jednostronnej decyzji, czyli bez zgody pracownika, jest dopuszczalne jedynie w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika urlopu zaległego oraz w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w okresie wypowiedzenia.
Nie, taka możliwość nie dotyczy urlopu bieżącego, czyli za rok 2020.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
W poniedziałkowym (25 maja) wydaniu m.in.
Najmłodsi wracają dziś do szkół
Od dziś częściowo zostały odblokowane zajęcia w szkołach. Sposób ich prowadzenia zależy jednak od dyrektorów, więc każda placówka może organizować zajęcia trochę inaczej. Brak szczegółów nie pomaga w ich organizacji.Olsztyn szykuje się do sezonu
W środę odbędzie się sesja Rady Miasta, którą zdominuje przygotowanie Olsztyna do sezonu letniego. Na tapecie są OSiR, instytucje kultury czy oświata. Ale i tak wszystko to jedna wielka niewiadoma, bo epidemia może pozmieniać plany.Sondaż: chcemy handlu w niedzielę
Czy sklepy znowu będą otwarte w niedziele, a przynajmniej do końca roku? Chce tego co drugi z nas. To niewykluczone, bo pandemia zmieniła wszystko, także handel i nasze spojrzenie na pracę i zakupy w siódmym dniu tygodnia.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Niewidomy pracownik ochrony. #2925491 | 88.156.*.* 26 maj 2020 08:31
W Olsztyńskich Firmach ochrony pracują niepełnosprawni pracownicy. z Orzeczeniem Znacznym lub Umiarkowanym 04-O ( Narząd wzroku) 02-P ( Choroby psychiatryczne ) I dziw bierze ze pracują po 24 godziny doby pracowniczej (od 7;00 do 7;00 następnego dnia.) I nie przeszkadza choroba narządu wzroku i psychiatryczna. Fakt faktem ze około16 godzin przy monitorach a resztę godzin spania. Nie przeszkadza łamanie Kp. Dla Pracodawców , zleceniodawców i Dyrekcji P.F.R.O.N. Olsztyn. Nawet Dyrekcja Filharmonii zezwoliła na spanie na kanapie w Holu Filharmonii. Przecież nie Dyrektor filharmonii za spanie nie płaci tylko podatnik.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) !
odpowiedz na ten komentarz