Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy?

2020-05-25 17:43:08(ost. akt: 2020-05-25 16:22:55)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, w porozumieniu z pracownikami i biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jak to wygląda w czasie epidemii? Kiedy pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy? Sprawdzamy, co na ten temat mówi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi, czyli tzw. urlopu „na żądanie”. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę lub gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem biorąc pod uwagę wniosek pracownika i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Obowiązujący stan epidemii to sytuacja wyjątkowa. Jak dzisiaj wygląda kwestia urlopów?
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub pracownika pracownik nie wykorzysta całego urlopu do końca roku, z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym.

Czy pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy?
Udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę w drodze jednostronnej decyzji, czyli bez zgody pracownika, jest dopuszczalne jedynie w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika urlopu zaległego oraz w przypadku polecenia wykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w okresie wypowiedzenia.

Oznacza to, że pracodawca może „wysłać” pracownika na zaległy urlop, czyli niewykorzystany w roku 2019, szczególnie w okresie epidemii, tzn. w czasie, gdy jego zakład pracy został zamknięty zgodnie z odrębnymi przepisami lub nastąpiły inne uzasadniające okoliczności związane z epidemią. Dotyczy to jednak wyłącznie urlopu zaległego.

Co ważne, termin wykorzystania zaległego urlopu upływa 30 września danego roku.

Jeżeli pracownik wykorzystał cały urlop za rok ubiegły, to pracodawca może „wysłać” go na przymusowy urlop wypoczynkowy?
Nie, taka możliwość nie dotyczy urlopu bieżącego, czyli za rok 2020.



Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (25 maja) wydaniu m.in.


zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuNajmłodsi wracają dziś do szkół
Od dziś częściowo zostały odblokowane zajęcia w szkołach. Sposób ich prowadzenia zależy jednak od dyrektorów, więc każda placówka może organizować zajęcia trochę inaczej. Brak szczegółów nie pomaga w ich organizacji.

Majówka nad jeziorem Ukiel Olsztyn szykuje się do sezonu
W środę odbędzie się sesja Rady Miasta, którą zdominuje przygotowanie Olsztyna do sezonu letniego. Na tapecie są OSiR, instytucje kultury czy oświata. Ale i tak wszystko to jedna wielka niewiadoma, bo epidemia może pozmieniać plany.

Sondaż: chcemy handlu w niedzielę
Czy sklepy znowu będą otwarte w niedziele, a przynajmniej do końca roku? Chce tego co drugi z nas. To niewykluczone, bo pandemia zmieniła wszystko, także handel i nasze spojrzenie na pracę i zakupy w siódmym dniu tygodnia.



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Niewidomy pracownik ochrony. #2925491 | 88.156.*.* 26 maj 2020 08:31

    W Olsztyńskich Firmach ochrony pracują niepełnosprawni pracownicy. z Orzeczeniem Znacznym lub Umiarkowanym 04-O ( Narząd wzroku) 02-P ( Choroby psychiatryczne ) I dziw bierze ze pracują po 24 godziny doby pracowniczej (od 7;00 do 7;00 następnego dnia.) I nie przeszkadza choroba narządu wzroku i psychiatryczna. Fakt faktem ze około16 godzin przy monitorach a resztę godzin spania. Nie przeszkadza łamanie Kp. Dla Pracodawców , zleceniodawców i Dyrekcji P.F.R.O.N. Olsztyn. Nawet Dyrekcja Filharmonii zezwoliła na spanie na kanapie w Holu Filharmonii. Przecież nie Dyrektor filharmonii za spanie nie płaci tylko podatnik.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz