Od dziś w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie będzie można rodzić z partnerem

2020-05-22 12:58:47(ost. akt: 2020-05-22 13:44:30)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Fotolia

Z dniem 22 maja 2020 r. po szczegółowej analizie sytuacji epidemiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym oraz województwie warmińsko-mazurskim, podjęto decyzję o przywróceniu możliwości porodów rodzinnych.
Trakt porodowy szpitala spełnia wszystkie kryteria wymienione w zaleceniach Konsultanta Krajowego ds. Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego ds. Perinatologii, dotyczących możliwości złagodzenia restrykcji spowodowanych koronawirusem.

Jednak w trosce o najwyższe bezpieczeństwo wszystkich mam i ich dzieci przebywających w Szpitalu, możliwość obecności tatusiów przy porodzie obwarowana będzie koniecznością spełnienia poniższych zaleceń:

1. Wypełnienie ankiety epidemiologicznej i uzyskanie negatywnych odpowiedzi na wszystkie pytania;

2. Podpisanie oświadczenia o bezwzględnym przestrzeganiu wszystkich zasad epidemiologicznych związanych z pobytem na Trakcie Porodowym(m.in. zakaz wychodzenia z jednoosobowych sal porodowych, opuszczenie Traktu 2 godz. po porodzie, stosowanie się do poleceń personelu Oddziału);

3. Przez cały okres pobytu w Szpitalu obowiązek noszenia maski, rękawiczek i fizelinowego fartucha ochronnego, przyniesionych ze sobą;

4. O momencie i możliwościach uczestniczenia w porodzie decyduje personel Traktu Porodowego;

5. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie zostaną wpuszczone na teren Szpitala, a zatajenie tych informacji obarczone jest odpowiedzialnością karną.

Procedura porodów rodzinnych zarezerwowana jest tylko dla tzw. porodów fizjologicznych – nie dotyczy planowych cięć cesarskich i porodów z towarzyszącą patologią ciąży.

Planowane jest „odmrażanie” kolejnych restrykcji związanych z koronawirusem (np. możliwości odwiedzin w Oddziale Położniczym), lecz będzie to uzależnione od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w naszym województwie.


Źródło: WSS w Olsztynie


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (22 maja) wydaniu m.in.


Kortowiada 2018

Olsztyn - Koncerty na górce kortowskiej podczas Kortowiady.Olsztyn w tym roku bez Kortowiady
Choć może, zamknięci w domach, nie wszyscy to zauważyli, wczoraj, po raz pierwszy od lat, ulicami Olsztyna nie przeszła parada wydziałów. Barwny korowód studentów w tym roku skutecznie zatrzymała pandemia. I chyba po raz pierwszy ich brak odczuło tak wiele osób.

Nastia Juriewicz - tatuatorka z Olsztyna Pozwólcie nam pracować
Salony fryzjerskie i kosmetyczne otworzyły się w poniedziałek. Tatuażyści nie rozumieją, dlaczego ich salony dalej pozostają zamknięte, bo — jak mówią — spełniają podobne przepisy sanitarne. Stąd apel, którego współautorką jest olsztynianka.


Uczymy się na nowo żyć w Olsztynie
Sprawdzaliśmy, jak powoli — w rytmie znoszonych zakazów antyepidemiologicznych — odżywa życie w Olsztynie. Okazuje się, że fryzjerzy przeżyli prawdziwy szturm. Pierwsi klienci zamawiali kawę w kafejkach i obiady w restauracjach. My też!Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2924549 | 78.49.*.* 23 maj 2020 09:23

  no to bedzie jeden pacjent wiecej ptzy porodzie wiecej

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. mama #2924278 | 83.28.*.* 22 maj 2020 16:36

  Wreszcie trochę normalności.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kłaku #2924181 | 83.31.*.* 22 maj 2020 13:37

  :(

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz