19-latek z Warmii i Mazur odpowie za zniszczenia pomnika papieża w Toruniu. Grozi mu do pięciu lat więzienia

2020-05-21 14:43:45(ost. akt: 2020-05-21 15:08:11)

Autor zdjęcia: KMP Toruń

Dwóch kolegów urządziło sobie spacer po Toruniu, niszcząc przy tym dwa pomniki i elewację dwóch budynków. Grozi im wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności do 5 lat. Jeden z mężczyzn to mieszkaniec powiatu nowomiejskiego.
W środę, 20.05.2020 roku, około godz. 4 jeden z przechodniów zaalarmował patrol straży miejskiej, że coś się dzieje przy jednym z pomników w centrum Torunia.

— Na widok funkcjonariuszy dwóch mężczyzn rzuciło się do ucieczki. Po krótkim pościgu strażnicy ujęli jednego z nich i przekazali patrolowi policji. Jak się okazało to niespełna 20-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego, w województwie warmińsko-mazurskim — informuje Wioletta Dąbrowska z KMP w Toruniu. — W chwili zatrzymania mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Prosto z komisariatu trafił do policyjnego aresztu, gdzie czekał na wytrzeźwienie.

Krótko po zdarzeniu kryminalni z komisariatu policji Toruń Śródmieście mieli już swoje ustalenia dotyczące drugiego sprawcy. Mężczyzna wiedząc, że policjanci go poszukują, sam zgłosił się na komisariat. Ten mężczyzna pochodzi z Torunia, a zatrzymany wcześniej rówieśnik z powiatu nowomiejskiego jest jego kolegą.

Mieszkaniec Torunia usłyszał trzy zarzuty. — Policjanci zarzucili mu, że działając wspólnie i w porozumieniu z wcześniej zatrzymanym mężczyzną w miejscu publicznym i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego, dokonał umyślnego uszkodzenia oraz znieważenia pomnika poprzez jego pomalowanie. Policjanci ustali, że obaj mogą stać za zniszczeniem elewacji i okien w jednym z toruńskich liceów, wybicie jednego z nich oraz pomalowanie elewacji przy Centrum Sztuki Współczesnej. Szkody wynikłe z ich umyślnej działalności wyniosły blisko 20 tysięcy złotych — dodaje Wioletta Dąbrowska.

Prokurator zdecydował, że torunianin będzie musiał do czasu zakończenia sprawy dwa razy w tygodniu zgłaszać się do najbliższego komisariatu policji na policyjny dozór, obowiązuje go zakaz opuszczania kraju i będzie musiał zapłacić kilka tysięcy poręczenia majątkowego.

Obu mężczyznom grozi do 5 lat więzienia oraz wysoka kara grzywna.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (21 maja) wydaniu m.in.


Cena paliw w dółKoniec taniej benzyny
Paliwo nadal jest sporo tańsze niż przed pandemią, ale eksperci przewidują stopniowy wzrost cen na stacjach, co zresztą już widać.

przedszkole Koronalojalki coraz bliżej Olsztyna
Oświadczenia mają zmienioną formę, bo podpisywać je będą nie tylko wychowawcy, ale i rodzice. Poza tym konsultacje ogłoszone przez MEN mają być nielegalne, a nauczyciele nie dostaliby za nie pieniędzy. Co dalej z chaosem w szkołach?


Rejestruj się online
Zakazy związane ze stanem pandemii niejednemu zabrały pracę. W Olsztynie ponad 500 osób trafiło na bruk. Kiedy idą do pośredniaka, trafiają na zamknięte drzwi. Sprawdziliśmy, co ma robić bezrobotny, żeby zarejestrować się w Urzędzie Pracy.Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie #2924217 | 88.156.*.* 22 maj 2020 14:43

  Niech wymyślą że to jest jakaś forma sztuki i dostaną info o małej szkodliwości!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. stan #2924202 | 62.227.*.* 22 maj 2020 14:25

  A ile wiezienia za pomalowanie pomnika jakiegos protestanta np.M.Lutra czy U.Zwinglego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Daras Allenstain #2924056 | 88.156.*.* 22 maj 2020 05:53

  a dowalić tym bez mózgom z grubej rury,co za patologia nie mogę lowelas z Nowomiejskiego wybrał się na gościnne występy brak słów na takich baranów

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. sim #2924014 | 81.190.*.* 21 maj 2020 22:00

  kurka jak ja nie cierpię wandali.... Jakim idiotą trzeba być by coś niszczyć. Spaceruje sobie czlowiek a tam tablica urwana, tam tablica pamiątkowa zamalowana, tu ławka połamana, tam jakieś bazgroły na ścianach, gdzieś pomnik oblany farba, tam drzewko złamane. No ludzie!!! Czy nie boże być ładnie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Katon M70 #2923978 | 83.9.*.* 21 maj 2020 20:42

   "Grozi mu 5-lat więzienia" ....jak słyszę takie brednie w nocy i we dnie to dostaje drgawek - rozum krzyczy ...a co to da ...a co potem z tym "młotem".....?Nawet echo pyta się w lesie ...kto z tego jakąś korzyść odniesie..????? . Czy nie skuteczniejsza i nie pozbawiona pożytku ,byłaby kara : publikacja osoby , chłosta w publicznym miejscu na "gołe" pośladki", naprawienie szkody.. i 3 lata pracy społecznie użytecznej pod nadzorem ewentualnie deportacja na Antarktydę. Takie i temu podobne kory ..przydały by się także przy okazji wielu innych przestępstw ..złodziejstwa , pijaństwa za kierownicą , oszustw wszelakiej maści np. na wnuczka , policjanta, "franka" itd.itp. ps. chciałby zobaczyć taką karę wymierzoną np. prezesom banków za oszutwa na "franka"...ale byłby ubaw. lepszy niż "Sami swoi".

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)