Na zewnątrz jest cieplej niż w domu!

2020-05-28 18:30:00(ost. akt: 2020-05-28 18:35:04)

Autor zdjęcia: Magdalena Żuchowska

Dom - miejsce kojarzone z bezpieczeństwem, spokojem i ciepłem. Niestety, sygnały docierające od mieszkańców niektórych bloków, należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej, alarmują, że temperatura w lokalach jest za niska.
Na jednej z lokalnych grup na Facebooku został poruszony ważny problem. Pani Magdalena napisała post, dołączając zdjęcie swojego dziecka siedzącego w ciepłej bluzie, grzejącego się przy piecyku elektrycznym.

— Tak się grzeje dziecko w bloku. Od 18 dni jest zimno, a spółdzielnia nie reaguje. Z powodu pandemii siedzimy w domu - dzieci, uczniowie mający naukę zdalną, dorośli pracujący online oraz osoby starsze szczególnie narażone na koronawirusa. Nie musimy jednak obawiać się koronawirusa, gdyż z powodu za niskich temperatur w mieszkaniach możemy mieć zawały, zapalenia płuc, oskrzeli i inne dolegliwości. Starsze osoby narażają się na zatrucie czadem, ponieważ, ratując się przed zimnem, rozkręcają palniki w kuchenkach gazowych — mówiła pani Magdalena.

Pod postem wybuchła dyskusja. Okazało się, że zimne mieszkanie to nie problem tylko jednej rodziny, a wielu innych, w innych blokach. Najbardziej zaniepokojone są matki z dziećmi.

- „Widzę, że nie tylko my dogrzewamy się grzejnikiem i ciepłymi kocami. To jakaś farsa”.

- „Zimno zimno i jeszcze raz zimno. W nocy po 2 stopnie a spółdzielnia nic... Ciekawe czy zarządcy mieszkają w blokach i im ciepło? Gdyby trochę rozpalić nic by się nie stało...”.

- „Myślę że mieszkańcy Rydygiera 3 też potwierdzą, że nie jest fajnie mieszkać w zimnym bloku”,

- „To prawda, zimno bardzo. Żal dzieci i osób starszych! Jak tu wykąpać niemowlaka kiedy w domu tak zimno?!”

- „Karłowicza 6 też. Równo 1 maja wyłączyli grzejniki. A w tamtym roku dopiero w połowie października włączyli ale opłata od 1 już była wyższa.”

- „Na dworze jest cieplej niż w mieszkaniu. Na pewno ludzie dopłaciliby bez żadnych problemów za ogrzewanie w maju..”

- „Zgadzam się jest zimno, bez koca i ciepłej bluzy ani rusz. Niby maj, ale co z tego jak na zewnątrz zimno i nie ma jak się nagrzać”.

- „Norwida 17 również zimno. Gaz albo farelka wieczorami. A kto potem rachunki za prąd zapłaci.”

To tylko kilka komentarzy, które umieszczone były pod postem pani Magdaleny. Do niektórych z komentarzy mieszkańcy dołączali zdjęcia termometrów, grzejników, farelek. Nie pozostaliśmy obojętni na problem mieszkańców. Skontaktowaliśmy się z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej Wojciechem Fabiańskim, który wyjaśnił nam, że uruchomienie ogrzewania trwa nawet do siedmiu dni. Pani Magdalena kontaktowała się w sprawie włączenia ogrzewania 6 maja, wtedy prezes powiedział, że włączenie ogrzewania trwa około 3 dni. Panująca pandemia zamknęła ludzi w domach.

Pytanie brzmi: czy siedzenie w zimnych pomieszczeniach uchroni zdrowie? Popularne hasło #zostańwdomu traci w tym przypadku sens.

– Moje 6-letnie dziecko, chorujące na astmę, zaprowadzam do rodziców. Ale to nie jest rozwiązanie. Nie po to jest dom, żeby wysyłać dzieci do innego domu – opowiada pani Magdalena. Od prezesa dowiedzieliśmy się, że aktualnie wykonywana jest termomodernizacja bloku, w którym mieszka pani Magdalena. Wojciech Fabiański przyznał, że otrzymał zaledwie kilka telefonów w sprawie temperatury w lokalach.

– Takie telefony odbieram osobiście. Mamy 2012 lokali mieszkalnych, jeżeli dzwoni 10 osób w tej sprawie, to jak ja mam zareagować? – mówił prezes spółdzielni.

– To nie jest tylko moja decyzja. Pod koniec kwietnia odbyła się rada nadzorcza, na której zarząd zapytał, co zrobić. Jednogłośnie podjęto decyzję, żeby wyłączyć ogrzewanie – dodaje prezes.

Mieszkańcy są zawiedzeni i czują się bezradni. Miejmy nadzieję, że kolejne dni będą ciepłe, dzięki czemu mieszkańcy nie będą musieli grzać się przy farelkach i elektrycznych grzejnikach.

Katarzyna Wiśniewska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Norwida 25 #2927682 | 31.60.*.* 30 maj 2020 21:18

    Hmm tylko kilka telefonów . Telefonów nikt nie odbiera a na email jest odpowiedź po ... ponad 3 tygodniach. Statystyki - daje do myślenia.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Lidzbark #2926957 | 31.0.*.* 29 maj 2020 08:33

    W Lidzbarku jest dobry prezes pgk, dobry burmistrz, dobry jego zastępca, super przewodniczący rady miejskiej i też jest zimno. Taki mamy klimat he he he

    odpowiedz na ten komentarz