Alternatywne kryptowaluty – co wybrać zamiast Bitcoina

2020-05-19 13:08:16(ost. akt: 2020-05-19 13:57:10)

Autor zdjęcia: material klienta

Nie ma wątpliwości, że Bitcoin to obecnie najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Stała się ona poniekąd symbolem wirtualnych pieniędzy, które każdego dnia zyskują swoich zwolenników. Warto jednak wiedzieć, że istnieją inne, alternatywne aktywa tego rodzaju. Może nie są one tak wartościowe jak BTC, to również mogą pomóc zarobić często niemałe pieniądze. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych kryptowalut, którymi warto zainteresować się, gdy z jakiegoś powodu nie interesuje Cię handel Bitcoinem.
Świat przestał już odwracać się tyłem do kryptowalut. Jeszcze niedawno, gdy tego rodzaju aktywa dopiero pojawiły się w obiegu, wiele osób ze strachem spoglądało na rynki wirtualnych monet, dostrzegając w nich więcej zagrożeń niż pożytku. Dziś jest zupełnie inaczej. Choć za pomocą kryptowalut nie zapłacimy za wszystkie możliwe usługi, to wiele branż przekonało się, że waluty kryptograficzne mogą być na równi traktowane z tradycyjnymi środkami płatniczymi.

Mówiąc o kryptowalutach, ma się od razu na myśli Bitcoina. Stworzony w 2009 roku jest dziś najpopularniejszą wirtualną walutą i co najważniejsze – niezwykle cenną. W ciągu jedenastu lat jego wartość wzrosła do tego stopnia, że tuż przed halvingiem w maju 2020 roku kurs btc/usd wynosi niemal 9000 dolarów. Co ciekawe, hossa Bitcoina nie odstrasza potencjalnych traderów, którzy głęboko wierzą, że wkrótce jego cena będzie jeszcze wyższa. Jednocześnie, przy takim kursie nie każdy może pozwolić sobie na rozpoczęcie handlu przy użyciu Bitcoina. Czy to oznacza, że świat kryptowalut jest dla kogoś takiego niedostępny? W żadnym wypadku. Wystarczy zainteresować się alternatywnymi monetami wirtualnymi, a przy odrobinie wiedzy, obycia, doświadczenia i intuicji można na nich odpowiednio się wzbogacić.

Ether (ETH)


To druga po Bitcoinie najpopularniejsza kryptowaluta, znana przede wszystkim w środowisku programistów, którzy za jej pomocą płacą za usługi świadczone w ramach platformy Ethereum. Największą różnicą między ETC i BTC jest fakt, że ta pierwsza nie ma w żaden sposób ograniczonej podaży. Oznacza to, że jest podatna na inflację. Ethera zaprogramował w 2015 roku rosyjski programista Vitalika Buterina. Wymyślił on i zaproponował dodanie do kryptowaluty tzw. inteligentnych umów, które są zapisywane w postaci kodu w blockchainie i jednocześnie egzekwowane, gdy zawarte w nich warunki są spełnione podczas transakcji. ETH jest o wiele tańszy od Bitcoina. W maju 2020 roku jego cena wynosiła niewiele ponad 180 dolarów za jedną monetę. Podobnie jednak jak BTC jest to waluta oparta o zdecentralizowaną sieć płatniczą, bezpieczna oraz zapewniające dokonywanie anonimowych płatności online.

Ripple (XRP)


Ripple jest trzecią (po Bitcoine i Etherze) kryptowalutą pod względem kapitalizacji, która wynosi 17 milardów dolarów. Jeśli dwie wyżej wymienione waluty wirtualne były do siebie podobne, to XRP stanowczo się od nich różni. Przede wszystkim jest to aktyw bardzo mocno powiązany z instytucjami walutowymi. W przeciwieństwie do BTC i ETH, XRP nie jest zdecentralizowany. To waluta pomostowa, która działa jako źródło transgranicznej płynności płatniczej przede wszystkim dla banków i dostawców usług płatniczych. XRP cechuje się szybkością realizacji transakcji. Kurs Ripple nie rzuca jednak na kolana. W maju 2020 roku wynosił niecałego dolara za jednego XRP. Eksperci przewidują, że wkrótce cena może nieznacznie zacząć rosnąć.

Litecoin (LTC)


Litecoin to młodsza o dwa lata od Bitcoina kryptowaluta stworzona przez pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej programistę Charliego Lee. Entuzjaści tego aktywu wskazują, że LTC jest aktywem dużo szybszym od popularnego BTC. Transakcje są rozliczane w krótszym czasie, a to ze względu na fakt, że sieć Litecoin przetwarza blok co 2,5 minuty, gdy tę samą czynność sieć Bitcoina wykonuje w 10 minut. Ogólnie jednak rzecz ujmując, LTC jest bardzo podobny do BTC, jeśli oczywiście wyłączymy cenę tego aktywu. Jak dotąd Litecoin był najdroższy pod koniec 2017 roku, kiedy za jedną monetę trzeba było zapłacić 375 dolarów. W maju 2020 roku cena LTC wynosiła niewiele ponad 40 dolarów.

Artykuł Partnera