Wciąż są osoby, które dbają o historię

2020-05-16 12:00:00(ost. akt: 2020-05-17 09:33:18)

Autor zdjęcia: Bractwo Rycerskie Zamku Lubawa

Bractwa rycerskie to współczesne stowarzyszenia, których członkowie zajmują się, w ramach rekonstrukcji historycznej, odwzorowywaniem zwyczajów oraz realiów średniowiecza. Lubawskie Bractwo tworzy wyjątkowa czternastka współczesnych rycerzy.
Bractwo w Lubawie, swoją działalność, rozpoczęło w 2011 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie. W 2015 roku zaczęło funkcjonować jako Stowarzyszenie Twórców Kultury Ziemi Lubawskiej, by w 2017 roku przyjąć nazwę Bractwo Rycerskie Zamku Lubawa.

Na czele rycerskiej braci w Lubawie, stoi Marcin Raszkowski.
- Obecnie w Stowarzyszeniu działa 14 członków. Chętni do zasilenia naszych szeregów pojawiają się głównie podczas imprez z naszym udziałem - opowiada Marcin Raszkowski - Zazwyczaj chcą się zagłębić w tajniki życia i obyczajów średniowiecza lub po prostu im się podoba to co robimy.

Występy, prezentacje członków Bractwa, zawsze spotykają się z wielkim zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, średniowieczne zwyczaje mamy okazję poznawać zazwyczaj podczas lekcji historii w szkole. A jak wiadomo, nic tak nie pobudza wyobraźni jak rycerz, w stroju opowiadający z pasją o historii. To wzbudza ciekawość i jest wiele osób, które chcą poczuć ten klimat. Jedne osoby zostają na dłużej, dla innych jest to epizod, dlatego liczba członków w Bractwie często ulega zmianie.

Bractwa rycerskie biorą udział w imprezach plenerowych na terenie miasta jak również województwa pokazując życie średniowieczne, sprzęty, broń z epoki. Często są gośćmi u najmłodszych podczas wizyt w grupach przedszkolnych.
- Oprócz prezentacji w placówkach oświatowych czy na miejskich festynach, organizujemy w naszej siedzibie zajęcia dla uczniów szkół - mówi pan Marcin - Ważną datą w kalendarzu naszej działalności jest organizacja turnieju rycerskiego oraz jarmarku.

Rycerze z Bractwa są niezwykle otwarci, zawsze chętni do pomocy, bardzo zaangażowani. Działalność Bractwa Rycerskiego, nie ogranicza członków do prezentowania historii. Realnie wypływają na życie lokalnych społeczności, poprzez m.in współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną z grupą Klubu Małego Czytelnika, lub podczas prowadzenia zajęć w czasie ferii zimowych. Lista inicjatyw jest bardzo długa, ponieważ członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Lubawa, są otwarci, empatyczni i doskonale zorganizowani.

- Braliśmy udział w zbiórkach charytatywnych na rzecz chorych dzieci jak i schroniska dla zwierząt. Odwiedziliśmy też małych pacjentów na oddziale onkologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wydaliśmy publikację pt: “Smaki Lubawskiego Stołu“oraz przygotowaliśmy wystawę „Kary i narzędzia tortur“- opowiada Prezes Stowarzyszenia.

Nie zapomnijmy o pięknym i godnym reprezentowaniu naszego regionu w turniejach rycerskich oraz imprezach tematycznych na terenie całego kraju.

Koronawirus ogranicza działalność wielu osób, organizacji i stowarzyszeń. Bractwo Rycerskie Zamku Lubawa, także miało swoje plany, które musiały zostać zmienione. To nie czas na imprezy plenerowe, turnieje rycerskie czy ciekawe, historyczne spotkania.
- W planach mieliśmy organizacje spotkań w naszej siedzibie przy grach planszowych dla dzieci i młodzieży. Póki co dalszych planów nie mamy, pozostaje nam jedynie konserwacja, naprawa i przygotowanie sprzętu do sezonu i zakończenia pandemii - mówi Marcin Raszkowski.
W oczekiwaniu na powrót „do normalności” warto zapytać o plany i marzenia. Zaskakująca odpowiedź prosto z Bractwa, staje się równocześnie naszym marzeniem. To by oznaczało, że spotkań z Bractwem i historią, mogłoby być dużo więcej.
- Marzeniem naszym jest zbudować replikę osady średniowiecznej pod murami miejskimi z możliwością prowadzenia zajęć i pokazów, oraz organizowaniem turniejów i wieczorów przy muzyce dawnej i ognisku dla turystów, szkół oraz mieszkańców miasta - mówi Marcin Raszkowski - Zdradzę też, że marzeniem jednego z członków jest zdobycie umiejętności w walkach rycerskich pozwalających, na udział w turniejach Polskiej Ligii Walk Rycerskich oraz powołanie do Rycerskiej Kadry Polski.

Brzmi imponująco i mocno wierzymy, że uda się spełnić te wyjątkowe marzenia. Jednak póki co mierzymy się z pandemią w Polsce. W wielu kwestiach mamy „związane ręce”.
- W obecnej sytuacji nie spotykamy się w siedzibie bractwa, jedynie kontaktujemy się telefonicznie lub za pomocą mediów społecznościowych. W związku z wstrzymaniem imprez masowych, odwołano też te z naszym udziałem. To dla nas trudna sytuacja, znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji finansowej, gdyż niektóre imprezy obsługiwaliśmy odpłatnie z przeznaczeniem na cele statutowe, organizację spotkań i warsztatów w siedzibie oraz sprzęt - mówi Prezes Bractwa z Lubawy - Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom którzy nas wsparli i wspierają.
Alina Laskowska


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (16-17 maja) wydaniu m.in.

Wszyscy rapujemy!
Koronawirus ma wpływ na nasze życie w absolutnie każdej jego odsłonie… Zasadniczo najbardziej nam wpływa na zdrowie, ale na pracę nam też wpływa, na plany wakacyjne i na spędzanie czasu wolnego… Na wszystko, bez krzty umiaru!

Danuta Chada w TogoNazwano ją matką chrzestną szkoły w Tchambie
Danuta Chada przez kilkanaście lat marzyła o tym, by zobaczyć Afrykę. W końcu udało jej się to marzenie spełnić... aż trzy razy. Przy okazji spełnia marzenia afrykańskich dzieci. — Są wspaniałe — mówi emerytowana dziś nauczycielka. — Jestem nimi zauroczona.

Mamy prawo do Warmii
Ktoś inny może szukać swoich korzeni w dokumentach. Moje dokumenty fruwają między gałęziami — mówi Łukasz Staniszewski. Olsztyński prozaik, dramaturg oraz autor słuchowisk wydał niedawno debiutancką książkę „Małe Grozy”.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Claudia Klein #2922186 | 82.102.*.* 18 maj 2020 00:03

    Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

    odpowiedz na ten komentarz