"Zabawa w chowanego". Nowy film Sekielskich

2020-05-16 19:31:21 (ost. akt: 2020-05-16 19:58:45)

Autor zdjęcia: kadr z YT - ZABAWA W CHOWANEGO (2020) - film braci Sekielskich

Od jego premiery na YouTubie minęło ponad 9 godzin, a licznik pokazuje już ponad milion wyświetleń. Drugi film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" podobnie jak "Tylko nie mów nikomu" opowiada o pedofilii w polskim Kościele katolickim.
"Zabawa w chowanego" skupia się na historii trzech molestowanych przez jednego księdza chłopców.

ZOBACZ FILM


Film skomentował prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.
- Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne - podkreśla abp Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.


Kuria diecezjalna w Kaliszu też wydała oświadczenie w sprawie.
"Kuria Diecezjalna w Kaliszu została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 roku. Od samego początku – mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy – podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego. Jednocześnie wszczęto wstępne postępowanie kanoniczne, powiadomiono Kongregację Nauki Wiary, do której przekazano dokumenty śledztwa, udostępnione przez prokuraturę zgodnie z art. 156 § 5 k.p.k.

Ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000.
Odnosząc się do przedstawionych w filmie wydarzeń związanych z wizytą rodziców jednego z pokrzywdzonych, należy podkreślić, że miało to miejsce w 2016 roku, kiedy obowiązywały inne uregulowania prawne. Rodzice pokrzywdzonego w czasie wizyty w Kurii usłyszeli, że powinien zgłosić się sam pokrzywdzony. Ukazane w filmie nagranie nie wyczerpuje całej rozmowy, brak jest stwierdzenia, że rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury.

Nawiązując do wątku sprawy ks. Pawła Kani, bp Edward Janiak pełnił w archidiecezji wrocławskiej posługę biskupa pomocniczego w zależności od biskupa diecezjalnego i jego decyzji.
Dwóch pokrzywdzonych występujących w filmie zgłosiło się do Kurii w lutym 2020 roku i zgodnie z procedurami zostali skierowani do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska.

Kuria Informuje, że jest w posiadaniu pełnej dokumentacji potwierdzającej zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary każdego przypadku pedofilii osób duchownych w latach 2012-2020."

Wideorecenzja Tomasza Raczka

Wywiad z producentem Markiem Sekielskim na gorąco po premierze filmu


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stan #2922196 | 62.227.*.* 18 maj 2020 05:02

  Świeckie państwo kto chce niech płaci że swojej kieszeni

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. zzz #2922164 | 195.136.*.* 17 maj 2020 23:07

  Z roku na rok zwiększa się ilość przewidywalnych filmów, które niezmordowanie maglują tę samą fabułę.... Ukarać tych księzy pedofilow i biskupów co ich ukrywali, zaplacic ofiarom ... ale zostawić nas katolików w spokoju... Kościół był, jest i będzie atakowany... Mam dosyć Siekielskich w roli wybawców, trafili z tym dokumentem bardzo w 100 rocznice urodzin Papieza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. babcia #2922131 | 83.28.*.* 17 maj 2020 21:30

   A kiedy dowiemy się co się dzieje u artystów, prawników, lekarzy, na uniwersytetach itp.? Czy sekielscy odważą się na to?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. Niefortunny tytuł #2922035 | 185.129.*.* 17 maj 2020 17:33

   Bo zabawa w chowanego, to wspaniała zabawa rodziców z pociechami, niezwykle rozwijająca. Teraz będzie się już tylko kojarzyć z pedofiliią- szkoda. Ciekawe, czy Siekielscy wzięli to pod uwagę. Podobno mają się zająć teraz Świętym Janem Pawłem II, to taki prezent z okazji setnych urodzin. Swoją drogą ich filmy ukazują się w ważnych momentach dla Polski. Ciekawe, czy to przypadek, czy tak jakoś wyszło. Raczej niech nie liczą na jakieś społeczne oburzeniem, bo temat ten jest już oklepany i w świetle wyroku uniwinniającego kard. Pelli z Australii przestaje po prostu interesować. Pedofilię należy zgłaszać policji a nie epatować na ekranie. Oscara za to nie dostaną

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. i jak? Komunia z takich rąk #2921686 | 37.8.*.* 16 maj 2020 21:33

    smakuje ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)