Restauratorzy przygotowują się do otwarcia ogródków. Miasto obniża stawki [ZDJĘCIA]

2020-05-15 17:55:32 (ost. akt: 2020-05-15 17:05:05)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami już od poniedziałku (18 maja) działalność będą mogły wznowić lokale gastronomiczne. Prezydent Olsztyna zdecydował o obniżeniu stawek za przylokalowe ogródki.
Wypełnione do ostatniego miejsca gastronomiczne ogródki przy staromiejskich restauracjach, kafejkach i knajpkach - do takiego widoku w sezonie już się przyzwyczailiśmy. To dla restauratorów doskonałe rozwiązanie pozwalające na powiększenie powierzchni przeznaczonej dla klientów, a dla tych drugich atrakcyjna forma spędzenia czasu.

Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w tym roku przedstawiciele branży m.in. turystycznej i gastronomicznej walczą o przetrwanie. Dlatego powstaje szereg pomysłów na ulżenie im w dobie pandemicznych obostrzeń. Dużą rolę odgrywają działania bezpośrednio związane z finansami. Dlatego w tym roku będą obowiązywać znacznie niższe stawki za możliwość ustawienia ogródków.

- Proponujemy następną z form wsparcia przedsiębiorców - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Mam nadzieję, że to będzie kolejna cegiełka, pozwalająca przetrwać ten trudny okres naszym restauratorom.

W przypadku terenów dzierżawionych bezpośrednio od gminy stawki będą o połowę niższe. Zamiast 16 złotych za m2 gruntu w ścisłym Śródmieściu i części terenów położonych za torami, będzie to 8 złotych. Natomiast na pozostałym obszarze - zamiast 12 złotych, obowiązująca stawka to 6 złotych.

Sezonowe ogródki najczęściej powstają jednak w pasie drogowym na Starym Mieście. Tam - po podjęciu odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta oraz wejściu jej w życie - opłata ma wynosić 26 groszy zamiast dotychczasowych 40 groszy za m2.

- Dotychczasowa stawka nie była zmieniana od 2004 roku - przypomina Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olszynie. - Tu należy podkreślić, że inne miasta mają znacznie wyższe stawki, a ich wysokość urosła w ostatnich kilkunastu latach.

W poprzednim roku w pasie drogowym funkcjonowały 52 ogródki sezonowe.

To niejedyna forma wsparcia przedsiębiorców zaproponowana przez samorząd. W połowie marca powstał Olsztyński Pakiet Pomocowy. Poza rozwiązaniami proponowanymi przez samorząd, można też w nim znaleźć informacje o działaniach centralnych.

UM OlsztynaCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (15 maja) wydaniu m.in.

Rafał SzczepańskiNikt nie odwołał wakacji
Jesteśmy regionem turystycznym, a przynajmniej takie mamy aspiracje i ambicje. Dlatego trzeba wyciągnąć lekcję z pandemii. I może zabrzmi to okrutnie, ale musimy poszukać swojej szansy w tym, co zgotowała nam pandemia koronawirusa.

Wirus u dentystów podwyższa ceny
Koronawirus drenuje kieszenie Polaków. Teraz doszły podwyżki wizyt u stomatologów, którzy naliczają opłatę za „ochronę przed koronawirusem”. W Olsztynie nie jest jeszcze najgorzej, ale też są dopłaty za środki ochronne.

szpital wbiskupcuNowy tomograf dla szpitala w Biskupcu
Dzięki środkom unijnym będącym w gestii marszałka województwa oraz wsparciu sponsorów już niedługo Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu może wzbogacić się o nowy, nowoczesny tomograf komputerowy.Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Antoni PIZ #2921978 | 188.146.*.* 17 maj 2020 15:25

  A zamknąć to w cholerę, komu to potrzebne? Kto normalny łazi po knajpach, nie dawać ani złotówki pomocy!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Rewizor #2921966 | 94.254.*.* 17 maj 2020 14:50

  O przedsiębiorców trzeba dbać cały czas, a nie tylko wtedy gdy widmo bankructwa zagląda w oczy. Druga sprawa to ilość urzędników w instytucjach. Ludzie ocknijcie się. Władza chce nam wmówić, że jest nam potrzebna i bez niej bładzimy. Głosujcie a partię wolnościowe. Dość biurokracji i etatyzmu za nasze pieniądze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. podniosa #2921938 | 89.228.*.* 17 maj 2020 13:04

  pokrzywdzeni piwo po 10 pln, sa odrealnieni, nic nie robia dostaja kase , ale ciagle im malo

  odpowiedz na ten komentarz

 4. £ $ #2921813 | 37.47.*.* 17 maj 2020 08:55

  Jakaś kasę mieli tyko z turystów z, Niemiec. Bo kogo w Olsztynie stać na lżenie po knajpach. Niemca nie widać Turystów tak samo więc czarna dupa

  odpowiedz na ten komentarz

 5. 123 #2921721 | 95.160.*.* 16 maj 2020 22:44

  kebab10 piwo 5 i bedzie sie krecic reszte wyzyskiwaczy podatkowac i zamykac bez litosci

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD