W 2 miesiące do ZUS wpłynęło tyle wniosków ile dotychczas przez 2 lata

2020-05-15 07:30:12 (ost. akt: 2020-05-15 10:48:52)

Autor zdjęcia: ZUS

Tylko w maju do warmińsko-mazurskich placówek ZUS wpłynęło prawie 6300 wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. W oddziale ZUS w Elblągu klienci złożyli 1929 wniosków, a w oddziale w Olsztynie 4362 wnioski.
Do wszystkich placówek ZUS w całej Polsce masowo wpływają wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wpływ liczby wniosków w kwietniu w stosunku do lutego wzrósł aż o 145 proc.

- W ciągu dwóch miesięcy wpłynęło do nas tyle wniosków ile normalnie wpływa w ciągu dwóch lat – mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. Zazwyczaj zasiłki opiekuńcze stanowią zaledwie 8 proc. wszystkich wniosków a obecnie prawie połowa wszystkich wniosków to te za czas opieki nad dzieckiem – dodaje rzeczniczka.

- Zdarzają się dni – szczególnie po kolejnym przedłużeniu terminu pobierania zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem, że codziennie wpływa do ZUS prawie 2 tys. wniosków. Każdy z nich przed skierowaniem do wypłaty musi być rozpatrzony pod kątem kompletności dokumentów i prawa do ubezpieczenia chorobowego, które jest podstawą do wypłaty - tłumaczy Ilukiewicz

- Proszę wziąć pod uwagę, że poza opiekuńczym rozpatrujemy wnioski o wypłatę zasiłków np. chorobowych, macierzyńskich czy wypadkowych i robimy wszystko żeby wypłaty były terminowe pomimo tego, że nasi pracownicy także chorują i jak wszyscy rodzice - mają prawo do opieki nad małym dzieckiem podczas zamknięcia przedszkola – mówi Anna Ilukiewicz

Do rozpatrywania masowo napływających wniosków Oddziały ZUS kierują pracowników z innych wydziałów. Rzeczniczka podkreśla, że największym problemem (poza ilością wpływających wniosków) jest ich niekompletność.

Niestety w zdecydowanej większości wnioski na opiekę nad dzieckiem są niepoprawnie wypełnione lub nie miały załączników od pracodawcy (Z-3 lub Z-3a) potwierdzających, że pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu. To powoduje, że musimy kontaktować się z wnioskodawcą (w przypadku samozatrudnionych) lub pracodawcą, jeżeli ktoś ma podpisaną umowę o pracę lub umowę zlecenia i prosić o korektę.

W przypadku osób samozatrudnionych wypłata zasiłku z ZUS nigdy nie następuje z automatu, gdy wpływa do nas wniosek – ZUS sprawdza, czy wnioskodawca podlega ubezpieczeniu chorobowemu, (bo to z tego funduszu jest wypłata), czyli albo zapłacił jeszcze za marzec składkę albo złożył wniosek o zwolnienie ze składek lub o odroczenie płatności. Ustawowo zawsze wniosek jest (i był wcześniej, bo tu się nic nie zmieniło) rozpatrywany dopiero po upływie czasu, na jaki jest wnioskowany zasiłek.

Niestety problem pojawia się, gdy do ZUS nie wpłynęła składka ani żaden z wniosków tj. o odroczenie lub zwolnienie z płacenia składki. Przypomnę, że według przepisów przedsiębiorca ma na to wprawdzie czas do końca czerwca, ale w tej sytuacji lepiej żeby to zrobił jak najszybciej. W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową czy nie. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale już na chorobowe jest dobrowolna.

- Liczby, które podaję to tylko część wniosków za maj a nie pełna liczba osób, które zwróciły się o zasiłek od dnia wejścia go w życie. Dla nas jest to ogromna ilość całkowicie dodatkowych wniosków, które muszą być rozpatrzone a proszę pamiętać, że nasi pracownicy też mają małe dzieci i część z nich została z nimi w domu. To oznacza, że pracujemy w okrojonym składzie a przecież musimy także na bieżąco wypłacać zasiłki chorobowe. To ogrom pracy, którą wykonujemy i zapewniam, że robimy wszystko żeby pieniądze były wypłacane jak najszybciej, dlatego przesunęliśmy pracowników z innych stanowisk do rozpatrywania wniosków o zasiłki - wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło: ZUSCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (15 maja) wydaniu m.in.

Rafał SzczepańskiNikt nie odwołał wakacji
Jesteśmy regionem turystycznym, a przynajmniej takie mamy aspiracje i ambicje. Dlatego trzeba wyciągnąć lekcję z pandemii. I może zabrzmi to okrutnie, ale musimy poszukać swojej szansy w tym, co zgotowała nam pandemia koronawirusa.

Wirus u dentystów podwyższa ceny
Koronawirus drenuje kieszenie Polaków. Teraz doszły podwyżki wizyt u stomatologów, którzy naliczają opłatę za „ochronę przed koronawirusem”. W Olsztynie nie jest jeszcze najgorzej, ale też są dopłaty za środki ochronne.

szpital wbiskupcuNowy tomograf dla szpitala w Biskupcu
Dzięki środkom unijnym będącym w gestii marszałka województwa oraz wsparciu sponsorów już niedługo Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu może wzbogacić się o nowy, nowoczesny tomograf komputerowy.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ... #2920874 | 213.73.*.* 15 maj 2020 11:35

  Zgodzę się z przedmówcą, rozdawnictwo prowadzi do patologii. Podam przykład, rząd proponuje przedsiębiorcom pożyczkę, której być może nie będzie trzeba zwracać. Komu ją proponuje? Wszystkim. Otóż mój znajomy niedawno otworzył firmę, nie zarobił od stycznia ani grosza bo dopiero wszystko organizuje, okazało się, że jego wniosek o pożyczkę rozpatrzono pozytywnie. Kolejny przedsiębiorca żyje z wynajmu lokali, głównie pod gastronomię. Mimo próśb z czynszu nikomu nie zszedł, mimo to pożyczkę otrzymał przy stałym od lat przychodzi. To jest chore. Powinni dostawać ci którzy naprawdę stracili przychody, a nie ci którzy złożyli wniosek. Chore państwo w którym każdemu się należy. Ten wirus w pewien sposób pokazał siłę polskich przedsiębiorców, wystarczyło 2 miesiące by większość żebrała o pomoc. Patologia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Student #2920800 | 94.254.*.* 15 maj 2020 09:25

  To prawda. Co się teraz wyprawia z tym rozdawaniem to mi się w głowie nie mieści. Jesteś milionerem dostajesz 500 zł na dziecko. Jesteś po udarze, nie masz pracy klepiesz biedę też dostajesz 500 zł. Nie lepiej jak już dawać to tym na prawdę potrzebującym? To samo teraz z rozdawnictwem w wyniku pandemii. Jak świat istnieje wiadomym jest jakie przekręty robią ludzie prowadzący działalności. Pamiętam jak na studiach po stypendium socjalne podjeżdżali nowymi brykami synkowie i córeczki biznesmenów. Oczywiście potrafili tak ukrywać swoje dochody ,że podobno ledwo wiązali koniec z końcem. I takie jeden z drugim przez 4 lata dostawał kasę podczas gdy drugi nie dostał nic bo dochód na jedną osobę w rodzinie był wyższy o 10 zł. I to samo mamy teraz. Ludzie dostają po 5000 plus inne jakieś dodatki postojowe mimo ,że nic nie stracili na tym wirusie no ale państwo daje wystarczy ,że księgowa odpowiednio zachachmęci i jest git. A pracownik etatowy jemu nic się nie należy bo niby za co? Rozumiem sytuacje gdzie dotuje się firmy ,które zatrudniają dużo osób i są prawdziwymi pracodawcami. Ale działalności jednoosobowe? Czym to się różni od etatu. Jeśli jeszcze straciłeś zyski przez ten wirus to niech będzie. Ale po kolegach z branży widzę ,że akurat nic nie stracili no a jak ktoś daje to trzeba brać. Chore.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. rozdawnictwo prowadzi do upadku państwa #2920781 | 81.15.*.* 15 maj 2020 08:46

   ten rząd nauczył delikwentów brać pieniądze z łatwego garnka

   odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2920763 | 213.73.*.* 15 maj 2020 08:03

   Najwięcej wniosków pochodzi od "madek bąbelków" . Do wybuchu pandemii siedziały w domach, a dzieci w przedszkolach, teraz doznały szoku bo muszą się swoimi bachorami zająć więc "kasa im się należy".

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Zakład Utylizacji SpolecZenstwa #2920761 | 88.156.*.* 15 maj 2020 08:02

    No cóż począć, kawusia na bok i trzeba zapier...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz