Pozezdrze: bunkier Himmlera

2011-03-20 17:40:00(ost. akt: 2014-07-02 10:24:02)
O Gierłoży słyszeli wszyscy, o bunkrach w Mamerkach wielu. O kwaterze Himmlera w Pozezdrzu chyba tylko pasjonaci historii. Nazywała się Hochwald, czyli Wysoki las.
Ukryta w lesie pod Pozezdrzem kwatera Himmlera składała się z 9 obiektów, w tym 5 bunkrów i schronu specjalnego, przeznaczonego dla Himmlera. Ten ostatni bunkier (21x19 m ) zachował się do dzisiaj. Bunkry były połączone z linią kolejową Giżycko - Węgorzewo i stamtąd przez Kętrzyn z Gierłożą.

W Mamerkach, niedaleko od kwatery Himmlera znajdował się bunkier naczelnego dowództwa Wehrmachtu. Z kolei w pobliskim pałacu w Sztynorcie miał swoja rezydencję Ribbentrop. W lesie (na lewo) za wsią Radzieje obok linii kolejowej Kętrzyn – Węgorzewo swoja kwaterę miał szef Kancelarii Rzeszy Lammers. Oba bunkry zachowały się do dzisiaj.
6 października 1944, a więc wkrótce po upadku Powstania Warszawskiego, przewieziono tu komendanta głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Bór-Komorowskiego. Miał z nim rozmawiać osobiście Heinrich Himmler, jednak ostatecznie do rozmowy nie doszło. Generał Komorowski miał bowiem powiedzieć eskortującym go oficerom niemieckim, że jest zwykłym jeńcem wojennym i do końca wojny nie będzie prowadził działalności politycznej.

Kwatera Himmlera była użytkowana od końca czerwca 1941 do listopada 1944. W styczniu 1945 r. wysadzili je niemieccy saperzy.

Bunkry znajdują się 2 kilometry za Pozezdrzem w kierunku północno - wschodnim, przy drodze Węgorzewo - Giżycko. W okolice bunkrów można też dojechać na rowerze po ścieżce rowerowej, którą zbudowano na nieczynnym nasypie kolejowym.
Zobacz inny artykuł o kwaterze Himmlera
Więcej o kwaterze Himmlera


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marian Paździoch #165940 | 83.15.*.* 10 sty 2011 18:53

    "Bunkry były połączone z linią kolejową Giżycko - Węgorzewo i stamtąd przez Kętrzyn z Gierłożą." - hmm jak można dojechać linią kolejową z Węgorzewa do Gierłoży przez Kętrzyn jak Gierłoż leży przed Ketrzynem patrząc od strony Węgorzewa na linię kolejową do Kętrzyna?? Teoretycznie było to mozliwe ale w praktyce nie mialo odzwierciedlenia.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)