Zmarł Józef Sinderewicz

2020-05-10 10:31:53(ost. akt: 2020-05-10 19:50:27)

Autor zdjęcia: Archiwum GCK w Kowalach Oleckich

Z ogromnym smutkiem informujemy, że odszedł Józef Sinderewicz, wspaniały śpiewak, artysta, człowiek. Urzekał swoją skromnością, pogodą ducha, a przede wszystkim ogromnym talentem. Miał 92 lata.
Józef Sinderewicz urodził się 14 lipca 1928 roku w Jodoziorach na Suwalszczyźnie. Po II wojnie światowej osiedlił się we wsi Monety.
Józef Sinderewicz wychował się w rodzinie, w której bardzo wiele uwagi poświęcano kultywowaniu tradycji oraz kultury przodków. Wszyscy jej członkowie znali pieśni ludowe, religijne, patriotyczne i okolicznościowe, które śpiewali zarówno podczas wykonywania codziennych obowiązków, jak i w trakcie świąt związanych z obchodami roku liturgicznego.

W 1995 roku Józef Sinderewicz dołączył do Zespołu Seniora funkcjonującego przy Domu Pomocy Społecznej w Kowalach Oleckich.
Jako solista zadebiutował w 1996 roku na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, podczas którego został wytypowany do reprezentowania naszego województwa na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, najważniejszym festiwalu kultury ludowej w Polsce, gdzie zajął 2. miejsce.

Na festiwalu w Kazimierzu Dolnym Józef Sinderewicz wystąpił jeszcze kilkakrotnie. Artyście ponownie udało się wyśpiewać II nagrodę oraz wyróżnienie. W 2012 roku w kategorii śpiewaków solistów artysta zdobył pierwszą nagrodę. Ponadto śpiewak występował na wielu innych przeglądach i festiwalach twórczości ludowej, spośród których należy wymienić: Ogólnopolski Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 98” w Bydgoszczy (główna nagroda w kategorii solistów), Wojewódzki Przegląd Kapel Ludowych i Ludowych Zespołów Śpiewaczych w Kętrzynie, czy też Przegląd Zespołów i Solistów w Węgorzewie. Uwieńczeniem pracy twórczej Józefa Sinderewicza był „Złoty Jelonek”, przyznawany podczas Międzynarodowego Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Nagrodę tę śpiewak otrzymał za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji.

Przez wiele lat związany był z Gminnym Centrum Kultury w Kowalach Oleckich, pod którego patronatem występował na ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach i festiwalach kultury ludowej. Swoimi wystąpieniami uświetniał także lokalne wydarzenia kulturalne.
źródło: Zbigniew Sieńko, GCK w Kowalach Oleckich


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Antek #2932487 | 195.136.*.* 11 cze 2020 14:48

    Mieszkałem do 1983 roku w Monetach. Tam też odwiedzałem swoich dziadków, jeżdziłem na wakacje...pamiętam...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. zenek #2921780 | 83.31.*.* 17 maj 2020 07:28

    Wspaniały człowiek , takich ludzi jest coraz mniej, a szkoda .

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz