Szpital miejski ze specjalnym analizatorem

2020-05-08 16:54:13 (ost. akt: 2020-05-08 16:54:42)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Za prawie 300 tysięcy zł. Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie zakupił analizator z testami wykorzystujący technikę Real-time PCR pozwalającą wykryć obecność wirusa SARS COV-2 w materiale genetycznym pobranym od pacjenta.
- To olbrzymi sukces, uzyskany dzięki darczyńcom: wszystkim naszym Przyjaciołom: firmie Wipasz, osobie prywatnej, chcącej pozostać anonimową, a przede wszystkim mieszkańcom Olsztyna, którzy dokonali wpłaty na konto naszej wspólnej „zrzutki”. To sukces nas wszystkich - mówi dyrektor Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk.

Nowoczesna technologia, bardzo szybki czas wykonania badania to główne zalety tego aparatu, który będzie służył mieszkańcom regionu.
- Najważniejsze jest to, że nie musimy teraz podejrzewając u pacjenta zakażenie wirusem SARS COV-2 wyłączać funkcjonowania Izby Przyjęć na długi okres ponieważ wykonujemy badanie na miejscu i w bardzo krótkim czasie- mówi dyrektor Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk.

Wyjątkowe tempo badania jest podstawową zaletą aparatu i pozwala na znaczące skrócenie przebywania pacjenta w obszarze szpitala oczekującego na wynik w sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie infekcji wirusem SARS COV-2. Badanie wykonywane jest na podstawie próbek DNA pobieranych z gardła i nosa pacjenta. Badania będą przeprowadzane pacjentom z podejrzeniem zakażenia przebywającym na Izbach Przyjęć Miejskiego Szpitala Zespolonego oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

- Posiadanie takiego analizatora jest niezbędne w nowoczesnym szpitalu. A prawda jest taka, że epidemie takie jak koronawirus, tylko na mniejsze skale pojawiają się na świecie co kilka lat. Analitycy podkreślają, że niestety sytuacja będzie mogła się znów powtórzyć w przyszłości. Więc ten analizator to nasze zabezpieczenie na przyszłość. Sprzęt będzie mógł być wykorzystywany do bieżącej pracy szpitala. To jest przyszłość diagnostyki - podsumowuje zastępca dyrektora szpitala Jacek Zachariasz.