Cmentarz ewangelicki w Olsztynie dostanie nowe życie

2020-05-10 08:16:23 (ost. akt: 2020-05-08 11:44:53)
W tym miejscu funkcjonował kiedyś cmentarz ewangelicki, który został złożony w 1873 roku

W tym miejscu funkcjonował kiedyś cmentarz ewangelicki, który został złożony w 1873 roku

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Cmentarz ewangelicki leżący na tyłach KWP zostanie odpowiednio uczczony. Ratusz czeka na odpowiednie zezwolenia, bo ma już dotację unijną na tę inwestycję. Co powstanie w tym miejscu?
Na tyłach budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie — przypomnijmy — miała zostać położona sieć kanalizacyjna. W lutym 2018 roku o cmentarzu przy ulicy Partyzantów „przypomnieli” nam więc niejako robotnicy, którzy w czasie prac na tyłach siedziby KWP odkopali ludzkie szczątki. Z powodu znaleziska i na wniosek Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków prace wstrzymano.

Również na wniosek WUOZ przeprowadzono badania archeologiczne, które potwierdziły istnienie dawnego cmentarza ewangelickiego założonego pod koniec XIX wieku — dokładnie w 1873 r. Władze miasta zdecydowały się na przeprowadzenie ekshumacji. Na to jednak nie zgodziło się stowarzyszenie Święta Warmia, które chciało wpisania obiektu do rejestru zabytków.

W uzasadnieniu napisano: „Cmentarz ewangelicki przy ulicy Partyzantów założony został na początku lat 70. XIX wieku jako jeden z trzech cmentarzy ewangelickich w Olsztynie. Użytkowany był praktycznie do momentu zajęcia Olsztyna przez Rosjan w 1945 roku. Pochowani na nim zostali m.in. nadburmistrz Olsztyna Oskar Belian oraz wieloletni przewodniczący rady miejskiej Karl Roesnch. (...) Wniosek stowarzyszenia Święta Warmia ma na celu przywrócenie terenowi dawnego cmentarza należnej mu powagi i godności oraz objęcie ochroną znajdujących się tutaj jeszcze grobów — podobnie jak stało się to wcześniej w przypadku cmentarzy przy al. Wojska Polskiego oraz Zyndrama w Maszkowic”.

Stanowisko stowarzyszenia poparła parafia ewangelicko-augsburska w Olsztynie. Wniosek trafił do WUOZ mniej więcej w czasie zlecenia prac archeologicznych. Wtedy ze stowarzyszeniem zaczął negocjować prezydent miasta. Ostatecznie cmentarz znalazł się poza inwestycją na ul. Partyzantów, a stowarzyszenie wycofało swój wniosek.

— Jesteśmy na etapie uzyskiwania ZRiD, czyli Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej. Głównie chcemy wybudować dojście do peronu Olsztyn Śródmieście i mamy na to zadanie dofinansowanie unijne — podkreśla Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. — Niestety musi się to wiązać z wyburzeniem istniejących tam garaży. Oczywiście wszystkim właścicielom zostaną w związku z tym wypłacone odszkodowania. Przy okazji zamierzamy uporządkować cały ten teren i odpowiednio go uczytelnić, zgodnie z porozumieniem trójstronnym, które zawarliśmy z Kościołem ewangelicko-augsburskim i stowarzyszeniem Święta Warmia — dodaje Marta Bartoszewicz.

Miasto zadeklarowało już, w jaki sposób upamiętni teren.
— Zgodnie z porozumieniem trójstronnym upamiętnimy teren cmentarza poprzez budowę mauzoleum lub w inny — uzgodniony z parafią i stowarzyszeniem — sposób. Wykonamy też stronę internetową (w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim) przedstawiającą historię cmentarza i biografie osób na nim pochowanych oraz ich znaczenie i dorobek dla Olsztyna. Strona będzie częścią informacji o Olsztynie — wyjaśnia rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

I dodaje: — Przez teren cmentarza, na odcinku dawnej alei cmentarnej, wykonamy prace ziemne, konkretnie kanalizację deszczową i ciepłociąg do okolicznych budynków. A z tego na pewno ucieszą się mieszkańcy.
Wybudowanie dojścia na peron PKP ma kosztować około 5 milionów złotych, z czego większość to dotacje unijne.

Paweł JaszczaninCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (09-10 maja) wydaniu m.in.

Trudniej jest się lubić, niż kochać
Dla wielu małżeństw okres izolacji związanej z epidemią to często czas nieporozumień i konfliktów. Czy efektem tych sytuacji będzie wzrost liczby rozwodów? Czy może warto zajrzeć w głąb siebie i sprawdzić, czy problem nie tkwi jednak w nas samych?

Nagrali hymn pandemii
Muzycy z Warmii i Mazur dołączyli do spektakularnego projektu Adama Sztaby. Dzięki połączonym siłom ponad 700 osób wybrzmiał utwór „Co mi Panie dasz”. I okazało się, że właśnie tekst tego utworu wyśpiewany przez polskie gwiazdy, był dla wielu tymi słowami, które „ukołysały duszę”, a kto wie, może i przyszłość? Przynajmniej tę najbliższą...

Dlaczego lubimy złe wiadomości?
W Japonii zakwitły drzewa wiśniowe. Pewien filantrop otworzył kolejną fundację dobroczynną. W Olsztynie otwarto nową szkołę… Kogo to interesuje? Śpieszę z odpowiedzą — nikogo. Co innego, gdy gdzieś wybucha pożar, dochodzi do wypadku drogowego czy jest jakiś skandal.

Bez angielskiego zwiedził 45 krajów
Na co dzień zajmuje się innowacjami w rolnictwie, a wolnych chwilach jeździ w nieznane. Miłość do podróży zaszczepiła w nim babcia. Sebastian Waśkowicz przed wyjazdem nastawia się, że będzie "ciężko", bowiem woli pozytywne zaskoczenie od rozczarowań.Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dojście na perony za 5 mln?? #2918817 | 37.8.*.* 10 maj 2020 22:07

  to chyba będzie złota kostka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. za #2918785 | 88.156.*.* 10 maj 2020 20:40

  za jeszcze 100, 200 lat można budować, to jest zbyt świeże - brawo Panie prezydencie. Oczywiście, prochy naszych z krematoriów w ogóle nie mają cmentarzy !!!!!!!!! o tym również nie należy zapominać - miłośnicy świętości!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. warmiaczka #2918742 | 83.5.*.* 10 maj 2020 18:20

  Niedowiarki niech sięgną po archiwalne egz " Warmia i Mazury" gdzie są fotografie tego cmentarza i walczący o zachowanie tego cmentarza Erwin Kruk. Ci co budowali garaże bardzo dobrze wiedzieli, że stawiają te garaże na grobach. My do Olsztyna przybyliśmy, a te groby tu były !

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 4. Jakub #2918550 | 176.221.*.* 10 maj 2020 11:10

  Pod jednym z tych garaży jest grób Beliana. Jego użytkownik chciał wykopać kanał do obsługi samochodów i naruszył grób. Szybko z powrotem zasypał ale wieść o tym się rozniosła. Opisał to Pan Piechocki w jednej ze swoich książek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. olsztyniak 45 #2918525 | 88.156.*.* 10 maj 2020 10:25

  Pora zburzyć Ratusz i zlikwidować tory wraz z nowym przystankiem, Zdaje się, że sprawa może też dotyczyć Teatru Jaracza.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)