Policja radzi: Jak odpowiednio zabezpieczyć rower, aby uniknąć kradzieży

2020-05-07 15:07:08(ost. akt: 2020-05-07 14:06:01)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wiosenna aura sprawiła, że wielu z nas zmieniło środek transportu na rower. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się przypadki ich kradzieży. Dlatego olsztyńska policja przypomina, jak skutecznie zabezpieczyć nasze jednoślady przed ich utratą.
W środę (6 maja) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży roweru. Jak się okazało nieznany sprawca ukradł jednoślad pozostawiony bez żadnych zabezpieczeń na klatce schodowej jednego z bloków na terenie miasta. Wartość strat oszacowano na 2500 złotych. Funkcjonariusze prowadzą czynności mające na celu ustalić okoliczności zdarzenia oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

Pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności jesteśmy odpowiedzialni za prawidłowe zabezpieczenie naszego mienia. Jak pokazuje policyjna praktyka w wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy funkcjonariuszom, że zostawiła go „na chwilę” pod sklepem, urzędem, przed własnym blokiem czy na klatce schodowej.

Niezabezpieczone właściwie rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. Aby ustrzec się od takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego jednośladu.


— Przypominamy również, że na naszej stronie internetowej od dłuższego czasu widnieją rowery, które zostały odzyskane, ale ich właściciele nie zostali ustaleni — informuje Andrzej Jurkun, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.


— Nie zostawiajmy naszych rowerów nawet na chwile bez nadzoru i właściwego zabezpieczenia. Uczulmy w tej kwestii również nasze pociechy, które pozostawiają swoje jednoślady pod budynkami szkół czy sklepów.
— Stosujmy profesjonalne blokady. Pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych blokad, tym zmniejsza się ryzyko, że stracimy nasz rower. Warto również pamiętać, że linka zabezpieczająca powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło.
— Zostawiając nasz jednoślad na balkonie czy klatce schodowej przypnijmy go do elementów na stale przytwierdzonych do ściany, ale przede wszystkich zastanówmy się, czy jest to rzeczywiście dobrze zabezpieczone miejsce.
— Zapiszmy numer ramy oraz inne numery nabite na rowerze, a także zróbmy zdjęcie. W przypadku kradzieży przekażmy te dane policjantom, które ułatwią odzyskanie jednośladów.

Pamiętajmy:


Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (7 maja) wydaniu m.in.


Aneta Lis z dziećmi Alwaro znalazł nowy dom
Alwaro to trzeci zwierzak, który został w środę adoptowany w schronisku w Olsztynie. Za kilka dni do schroniska w Tomarynach będą mogli zgłaszać się do pomocy wolontariusze. Trwa odmrażanie pracy schronisk dla zwierząt w regionie.

Polacy wolą swoje własne cztery kąty niż wynajem Będą dopłaty dla najemców. I nie tylko
Najemcy, którzy w związku z epidemią znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na finansowe wsparcie od rządu. Wicepremier Jadwiga Emilewicz potwierdziła wcześniejsze doniesienia w tej sprawie.

zdjęcie ilustracyjneAnna jest już kłębkiem nerwów
...wydawało się trafionym pomysłem, mającym uchronić dzieci przed gromadzeniem się zaległości. Zdaniem naszych rozmówczyń to istny horror. I zarówno dla nich, jak i dla ich dzieci. Z jakimi problemami mierzą się dziś rodzice?Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xec #2917637 | 37.249.*.* 7 maj 2020 21:03

  nie majo co robic tylko doradzjo jak jezdzic w tych maseczkach to sami wsodo i pojerzdo to zobaczo jak to jest

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Korba #2917623 | 5.173.*.* 7 maj 2020 20:52

  Na dojazdy trzeba mieć tani rower.Drogi tylko na wyjazdy bez zostawiania w miejscach dogodnych dla złodziei.Odkad kątowka na baterie kosztuje 200zł żaden zamek ani łańcuch nie pomoże.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. poszkodowany #2917470 | 82.139.*.* 7 maj 2020 15:53

  jak by ucinali rękę to by nie kradli

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz