Dyrektor olsztyńskiego sanepidu: Boję się, że nasze statystyki zaczną gwałtownie rosnąć

2020-05-07 13:57:46 (ost. akt: 2020-05-07 13:32:48)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/GC

Tylko w ciągu kilku ostatnich dni w Olsztynie i powiecie potwierdzono 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety, jeśli nie zmienimy zachowań, takich przypadków będzie coraz więcej — przestrzega dyrektor olsztyńskiego sanepidu.
W ostatnich dniach Olsztyn i powiat coraz częściej pojawiają się w statystykach dotyczących nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Tylko w czwartek podano informację o czterech nowych zakażeniach. Niestety, dotyczą one także dzieci. Czy w województwie mamy więc nowe ogniska zakażeń?

— Jedno ognisko jest ogniskiem rodzinnym. Zakażona jest cała rodzina, czyli dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Natomiast kolejne przypadki dotyczą już opracowywanego ogniska, gdzie pojawiły się wcześniej pierwsze przypadki, a teraz do tych statystyk dodaliśmy potwierdzone przypadki z kwarantanny — mówi Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. — Oba przypadki mają charakter lokalny i ograniczony. Patrząc jednak na to, co się dzieje na ulicy, czyli brak dyscypliny, jeżeli chodzi o przemieszczanie się, brak zachowywania odpowiedniej odległości, szczególnie w sklepach, brak maseczek - należy liczyć się z tym, że będziemy mieli nowe przypadki zachorowań — przestrzega dyrektor.

Janusz Dzisko zwraca uwagę na to, że relatywnie niewielka liczba zakażeń koronawirusem w naszym województwie uśpiła naszą czujności i zaczynamy lekceważyć problem. — A on niestety będzie narastał. Boję się, że nasze statystyki zaczną gwałtownie rosnąć. Wystarczy, że gdzieś w dużym skupisku ludzkim pojawi się jeden przypadek i za chwilę będziemy mieli lawinę.

W sumie od początku epidemii kornawirusa w województwie warmińsko-mazurskim (wg danych z 7 maja z godz. 10) potwierdzono 156 przypadków zakażenia, 108 wyzdrowiało, jedna zmarła. W Olsztynie potwierdzono 23 przypadki, z czego 11 osób wyzdrowiało. W powiecie olsztyńskim — 7 zakażeń, 5 osób wyzdrowiało.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (7 maja) wydaniu m.in.


Aneta Lis z dziećmi Alwaro znalazł nowy dom
Alwaro to trzeci zwierzak, który został w środę adoptowany w schronisku w Olsztynie. Za kilka dni do schroniska w Tomarynach będą mogli zgłaszać się do pomocy wolontariusze. Trwa odmrażanie pracy schronisk dla zwierząt w regionie.

Polacy wolą swoje własne cztery kąty niż wynajem Będą dopłaty dla najemców. I nie tylko
Najemcy, którzy w związku z epidemią znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na finansowe wsparcie od rządu. Wicepremier Jadwiga Emilewicz potwierdziła wcześniejsze doniesienia w tej sprawie.

zdjęcie ilustracyjneAnna jest już kłębkiem nerwów
...wydawało się trafionym pomysłem, mającym uchronić dzieci przed gromadzeniem się zaległości. Zdaniem naszych rozmówczyń to istny horror. I zarówno dla nich, jak i dla ich dzieci. Z jakimi problemami mierzą się dziś rodzice?


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WANDA #2917840 | 83.31.*.* 8 maj 2020 09:59

  Jest przeludnienie i bardzo dużo ludzi umrze

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. jurek #2917839 | 83.31.*.* 8 maj 2020 09:57

  Otworzyli granice dla pracujących , bez kwarantanny , to teraz się przekonają ile tego badziewia Polacy do Polski przyciągną

  odpowiedz na ten komentarz

 3. DANEK #2917835 | 83.31.*.* 8 maj 2020 09:54

  Jak tak może być , że epidemia rośnie , umierają ludzie a poj.......ny rząd odmraża gospodarkę , bo tam w którymś Państwie już odmrażają i jest przykład na USA , tam laskę kładą na obostrzenia i mają efekty bardzo negatywne i długo , długo z tym sobie nie poradzą i tak samo będzie u nas i to nie są żarty .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. grześ #2917833 | 5.172.*.* 8 maj 2020 09:53

  Zawsze się zastanawiałem po co jest Sanepid? Teraz w tym trudnym czasie epidemii już wiem! Sanepid jest tylko od pobierania próbek wody!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. te statystyki powinni robić #2917830 | 37.8.*.* 8 maj 2020 09:51

  policjanci. U nich zawsze maleje...

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD