"Proszę o testy dla pracowników Żłobka i Przedszkola" Iławski sanepid odmawia

2020-05-06 21:09:45(ost. akt: 2020-05-07 08:48:06)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Kilka dni temu pojawiła się informacja premiera o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli przez samorządy.
W miejskich placówkach oświatowych w Lubawie, ruszyły przygotowania do otwarcia i przyjęcia dzieci, zgodnie z wytycznymi, jakie na samorządy nałożył rząd.

Burmistrz Lubawy, Maciej Radtke, poinformował, że jeśli nastąpi otwarcie Przedszkola i Żłobka Miejskiego, odbędzie się to nie szybciej niż 11 maja. Placówki muszą mieć czas, aby się przygotować. Jednocześnie, burmistrz skierował prośbę do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Iławie, z prośbą o przeprowadzenie testów na koronawirusa personelowi placówek, które po długiej przerwie mają podjąć pracę z małymi dziećmi.

Dziś. tj. 6 maja, burmistrz Maciej Radtke, na swoim społecznościowym profilu poinformował, że PSSE w Iławie odmówiła wykonania testów zgodnie z prośbą burmistrza. W uzasadnieniu czytamy, że iławski sanepid "nie dostrzega podstawy i uzasadnionej potrzeby realizacji wnioskowanych czynności".
Dodatkowo PSSE argumentuje, że pracownicy nie spełniają kryteriów tj. nie posiadają objawów takich jak gorączka, kaszel i duszności oraz nie zgłaszają kontaktu z osobą zakażoną.

Burmistrz Lubawy słusznie zauważa, że "instytucje nie były czynne przez kilka tygodni, nie wiadomo więc, czy pracownicy byli w kwarantannie, czy mieli kontakt z osobami chorymi, czy sami chorowali. Burmistrz miasta nie ma takich informacji i nie jest organem uprawnionym, by być w ich posiadaniu. Specustawy i specsłużby to domena rządzących, nie burmistrza. Sam się o tym przekonałem, kiedy byłem inwigilowany w kwarantannie. Warto też podkreślić, że zdaniem epidemiologów, w Polsce może być nawet parędziesiąt tysięcy osób zarażonych, które o tym nawet nie wiedzą lub mają dolegliwości jak przy zwykłej grypie, stąd też apele i zalecenia lekarzy, by wykonywać jak największą ilość testów."

Dodatkowo, Maciej Radtke także wskazuje na bardzo ważny fakt konieczności przeprowadzania badań lekarskich przed przystąpieniem do pracy oraz w trakcie jej trwania, który jest obowiązkiem pracownika. W obliczu sytuacji stanu epidemicznego jaki mamy w Polsce, zasadnym jest przeprowadzenie testów osobom, które za moment mają zajmować się dziećmi. Równocześnie samorząd w ten sposób, podchodzi odpowiedzialnie, chcąc mieć pewność, że jest w stanie zagwarantować pełne bezpieczeństwo dzieci w miejskich instytucjach.

Tego stanowiska nie podziela PSSE w Iławie.

Co dalej?

Wystąpię więc do Warmińsko – Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie, by takie badania pracowników umożliwił, zmieniając niezrozumiałe stanowisko Stacji w Iławie. Jeśli trzeba, za testy zapłacimy. Na ten cel samorząd posiada środki w swoim budżecie. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, wówczas zaczekamy na drugą możliwość. Zaczekamy na jednoznacznaczną decyzję rządu lub jego agend, które są odpowiedzialne za nasze zdrowie, nakazującą „z góry” otwarcie wszystkich przedszkoli i żłobków w kraju. Kiedy to nastąpi...? Nie sądzę, by najmłodsi lubawianie do końca czerwca mogli wrócić do zajęć i opieki stacjonarnej.

Maciej Radtke:


Zatem czekamy na dalsze działania stosownych instytucji w pomocy lubawskiemu samorządowi. Zamiast zapobiegać, mamy czekać na objawy - pisze Burmistrz. Pamiętamy jednak, że koronawirusa można przechodzić bezobjawowo...

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (6 maja) wydaniu m.in.


Pandemia zabiera Polakom pracę
Czy wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych? Prawdopodobnie tak, zgodnie z tym, co mówił w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda. Zasiłek miałby wzrosnąć o ponad połowę, do 1300 zł brutto. Być może pojawi się też dodatek solidarnościowy.

Michał Piotr Wypij (politolog) - kandydat do Sejmu w okręgu nr 35, numer na liście 20
Lista numer 2 - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
członek partii politycznej: Porozumienie Gowina
Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej - OlsztynPolityczne szachy mają granice
Czy posłowie Porozumienia poprą ustawę o korespondencyjnym wyborze prezydenta? Jakie mogą być skutki takiej decyzji: rozpad koalicji, dymisje w rządzie? O tym rozmawiamy z Michałem Wypijem, olsztyńskim posłem Porozumienia.

Działkowcy zapłacą więcej za wodę
To wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który uznał, że działkowcy, to nie... rolnicy. Wyższe opłaty za wodę to pokłosie suszy, która zmusza do oszczędzania wody na wszelkie możliwe sposoby.
Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marek #2917812 | 109.95.*.* 8 maj 2020 08:53

  Sanepidy mają dziwne zwierzchnictwo, marszałków i wojewodów trza pogonić

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Jabol #2917807 | 109.95.*.* 8 maj 2020 08:50

  Vis a vis z okna dachowego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ~Ja #2917569 | 178.213.*.* 7 maj 2020 19:38

  Pani A.Laskowska pisze "Dodatkowo,Maciej Radtke także wskazuje na bardzo ważny fakt konieczności przeprowadzania badań lekarskich przed przystąpieniem do pracy oraz w trakcie jej trwania,który jest obowiązkiem pracownika". Zgodnie ze znowelizowaną w dniu 31.3.2020 r. ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w razie braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie to może zostać przeprowadzone przez innego lekarza. Lekarz ten może również wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie, przy czym będzie ono ważne 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii. Warto również podkreślić, że przeprowadzenie badania medycyny pracy i wydanie orzeczenia może nastąpić zdalnie. Z takiego rozwiązania może skorzystać każdy lekarz, w tym lekarz medycyny pracy. Wynika to z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którym lekarz może udzielać świadczeń zdrowotnych, w tym badać stan zdrowia i wydawać orzeczenia lekarskie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Autorka tekstu w swoim komentarzu powinna zapoznać się z ustawą,nie pisać i powielać bzdury .

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Po co ? #2917486 | 89.230.*.* 7 maj 2020 16:45

  Po co robić te testy, zgadzam się z Ja im mniej testów tym mniej zachorowań czego wy nie rozumiecie. Iławski sanepid odmawia każdemu znajoma kontaktowała się w sprawie testu dla męża bo wrócił z delegacji z gorączką i innymi objawami ona w ciąży i co ? Nie bo sanepid nie widzi potrzeby przeprowadzenia testu. Szach i mat nic dodać nic ująć szkoda pisania robią co chcą.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ja #2917467 | 37.47.*.* 7 maj 2020 15:40

  Brak wykonywania testów równa sie brakowi zachorowań

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)