Miłośnicy quadów i crossów rozjeżdżają lasy. Wzrasta liczba zarejestrowanych zdarzeń

2020-05-05 13:17:47(ost. akt: 2020-05-05 13:32:05)

Autor zdjęcia: RDLP Olsztyn

Nie do wszystkich docierają liczne apele i przekazy strażników leśnych o obowiązującym ustawowym zakazie wjazdu do lasu. Co roku na wiosnę w Lasach Państwowych widoczny jest problem miłośników quadów i crossów rozjeżdżających lasy. Tylko w ubiegłym roku na terenie olsztyńskich lasów popełniono 3006 takich wykroczeń.
Niepodważalnym jest, że quady, motocykle crossowe, a także samochody terenowe wpisują się w wykroczenia z artykułu 161 kodeksu wykroczeń (wjazd pojazdami do lasu, parkowanie w miejscach niedozwolonych).

Skalę zagrożenia tą problematyką odzwierciedlają miejsca masowego wypoczynku, a także lokalizacja miast, takich jak Olsztyn, Ostrołęka czy Ostróda.

Tylko w ubiegłym roku na terenie olsztyńskich lasów popełniono 3006 takich wykroczeń, w tym 2317 kierującymi pojazdami sprawców pouczono, 687 osób ukarano mandatami karnymi oraz skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądów.

W efekcie cierpi środowisko leśne, powstają szkody materialne, płoszona jest zwierzyna, a także tworzy się zagrożenie dla innych osób przebywających w lesie.

W ubiegły weekend patrol Straży Leśnej doprowadził do zatrzymania dwóch crossowców. — Okazali się nimi mieszkańcy gminy Młynary. Tłumaczyli się, że kupili niedawno motocykle i chcieli się przejechać — powiedział Artur Maliszewski, strażnik leśny z posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Zaporowo. — Nie było to jednak właściwe wytłumaczenie, ponieważ w lasach obowiązuje ustawowy zakaz wjazdu do lasu, toteż sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi — dodał.

Źródło: RDLP Olsztyn


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (5 maja) wydaniu m.in.

Chętnie wróciliśmy do galerii
W poniedziałek ponownie otworzyły się galerie handlowe. Olsztyniacy ruszyli do nich chętnie. Niektórzy z ciekawości, inni w określonym celu. Galerie spodziewają się stopniowego zwiększania ruchu. Zwłaszcza po godzinach pracy.

Polityczne gierki pod wybory
Gdyby sprawa nie dotyczyła głowy państwa, to można byłoby nawet się pośmiać, ale chodzi o wybory prezydenta RP, więc Polakom wcale nie jest do śmiechu. I choć do wyborów zostało zaledwie kilka dni, to nadal mamy wyborczy chaos.

Zmarł Kubuś, Bartosz walczy o życie
W szpitalu dziecięcym zmarł jeden z bliźniaków poszkodowanych w wypadku. 1,5-rocznego Kubusia, pomimo wysiłku lekarzy, nie udało się uratować. Bartosz wciąż walczy o życie.


Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. X #2916592 | 5.173.*.* 6 maj 2020 09:09

  Hipokryzja. Wycinanie drzew, zabijanie zwierząt i tony śmie w lasach tym tzw. Obroncom natury nie przeszkadzają. Inna kwestia to gdzie w tym kraju są te tory na których można pojeździć. Ale co tam ważne że stadionów piłkarskich jest Ci u nas dostatek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wokulski #2916542 | 188.147.*.* 6 maj 2020 08:08

  Ładu wytyczyły by trasy i dopuściły cześć dróg do ruchu kołowego mieli by mniej pracy a może i mniej śmieci w lesie jak się coś całkowicie zabrania to i takie skutki a wszystko to pod archaiczną ustawą o LP z ubiegłego wieku !

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Pik #2916533 | 185.138.*.* 6 maj 2020 07:56

  Ja też nie ma gdzie gazować swoim autem, więc podjadę pod Twój dom w niedzielę i będę hałasował przez kilkanaście min. Zobaczymy czy Ci to nie będzie przeszkadzać. Od tego są tory a jak nie ma to sprzedaj quada. Wszyscy widzą tylko swój nos.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Dawid #2916496 | 5.173.*.* 6 maj 2020 02:01

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dla tych co mają z tym problem mówię otwarcie...kij wam oko bałwany!!! Będę jeździł dalej i mam gdzieś straż leśną i innych durni co im się nie podoba. Prawie codziennie robię po 60 do 100km quadem bo to uwielbiam i tyle. Wbijcie sobie do głowy że więcej szkód robią śmieciarze zatrzymujący się w lasach na przysłowiowe siku lub kupsko bo przy okazji opróżniają auta ze śmieci!! Kolejne dzwony to ciężarówki wywożące drewno i drwale ze swoim sprzętem. Mam wymieniać dalej?? A no tak pozostali jeszcze cisi myśliwi których giwery mają pozakładane tłumiki żeby nie płoszyć zwierzyny.....hehehe!! Walcie się wszyscy!!!

  1. Mazur #2916388 | 31.0.*.* 5 maj 2020 20:18

   Gdzie są tzw. "ekolodzy", gdzie sa "aktywiści" i "obrońcy" Mazur, gdzie sa te gęby pełne frazesow, gdzie sa... Aaaa... liczą dudki i jakoś im to wszystko nie przeszkadza dziwnym trafem, skoro są dudki. To tak jak pewna grupa tzw. "europejskich ekologów", są dudki to i okazało się że Nord stream 2 jest super ekologiczny i niczemu nie zagraża. Sorawdzacsue zatem teoria wujaszka W.I. Lenina że byt kształtuje świadomość. Widać dzieła Lenina pewne grupy bardzo mocno wzięły dobie do serca i stosują je w praktyce. Szkoda tylko że wybiórczo. No ale dudki to dudki, a jeść coś trzeba choć pracować juz niekoniecznie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)