Żłobek i przedszkole w Lubawie przygotowują się do otwarcia

2020-05-04 10:37:48(ost. akt: 2020-05-04 10:51:25)

Autor zdjęcia: UM Lubawa

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 6 maja mogą zostać otwarte instytucje opieki nad dziećmi czyli żłobki i przedszkola.
Od 6 maja samorządy mogą otwierać żłobki i przedszkola. Pod szczególnym reżimem sanitarnym. Otwarcie placówek nie jest obowiązkowe, pozostaje w decyzji samorządów.

W Lubawie, zarówno Żłobek Miejski jak i Przedszkole Miejskie, będą otwarte nie szybciej niż 11 maja. Placówki muszą mieć czas aby przygotować budynki zgodnie z reżimem sanitarnym, wytycznymi przedstawionymi przez rząd.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że:
"Od 6 maja br. otwieramy przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.
W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19."

Lubawskie placówki oświatowe informują, że ograniczona będzie ilość dzieci mogących wrócić do żłobka lub przedszkola. W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci, których rodzice są zobligowania do podjęcia obowiązków służbowych.

Rodzice proszeni są o kontakt z placówkami oświatowymi swoich dzieci, w celu ustalenia kolejności i zasad dotyczących pobytu.

Burmistrz Lubawy zwrócił się prośbą do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Iławie, aby przed otwarciem placówek oświatowych, zostały wykonane testy na koronawirusa wśród personelu Przedszkola ( 34 osoby ) oraz Żłobka ( 9 osób ).

- Spróbujemy uruchomić funkcjonowanie naszych placówek w ograniczonej formie dla najmłodszych, oczywiście z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Ostateczną decyzję podejmą Rodzice dzieci, z którymi będą indywidualnie kontaktować się pracownicy Przedszkola i Akademii Maluszka- informuje burmistrz Maciej Radtke.

Ważne informacje dla rodziców:
- Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce, przekaż dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia.
- Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
- Przyprowadź do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
- Nie posyłaj dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
- Wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
- Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
- Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.

a.laskowska@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (4 maja) wydaniu m.in.

Galeria Handlowa w EłkuWreszcie ludzie wrócą do pracy
Dziś w całej Polsce otwarto galerie handlowe. Powolne odmrażanie gospodarki kieruje nas w stronę normalności. Zmiany będą wprowadzane małymi krokami. Wiele osób cieszy się z powrotu do pracy, wiele podkreśla, jak ważne są środki bezpieczeństwa.

Beata i Andrzej GóralewscyMaseczka nie ukryje szczęścia
Ślub w maseczkach ochronnych? A dlaczego nie? Żadnych wątpliwości nie mieli Beata i Andrzej Góralewscy. — Nie żałujemy, że nie było wielkiej ceremonii i tak planowaliśmy kameralną. Nie to jest dla nas najważniejsze — mówi młoda para.

Jarosław Jar ChojnackiPotem będzie wyścig szczurów
Koncert, na którym Jarosław Jar Chojnacki grał i śpiewał do pustej widowni, zostanie w jego pamięci na zawsze. — Może słowo traumatyczny byłoby za mocne, ale był dla mnie wyjątkowym przeżyciem — mówi artysta.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Jana #2915979 | 109.95.*.* 5 maj 2020 09:01

  Drogi Janie Pana pismo wskazuje mi na pismo Urzędnika ....było dużo czasu na przygotowanie placówek i się cieszę ,że rodzice spokojnie mogą wracać do pracy. Robienie testów pracownikom Przedszkola Miejskiego...a czy pracownicy Urzędu Miasta też robią testy bo mają kontakt z pracownikami Przedszkola....jak nie będziemy dbali o zalecenia.. nosili maseczek i inne wskazania... to robienie testów jest słomianym pomysłem co do opiekunów to chyba widzę złość w kierunku Smerfolandii a jednak rodzic dobrze wie co się tam dzieje i dlatego dają dzieci

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jan #2915909 | 109.95.*.* 5 maj 2020 05:32

   Ryzykowny krok dla dzieci, opiekunów, w następstwie dla rodziców i innych domowników. Zdajecie sobie sprawę rodzice, jak opiekunowie będą traktować dzieci ? Wszystkie dzieciaki powinny zrobić test. Jak od tak małych wymagać stosowania higieny, noszenia maski... Otwarcie żłobków i przedszkoli jest za wczesne.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. Rodzic #2915877 | 109.95.*.* 4 maj 2020 22:34

   Mój synek idzie do Przedszkola już w środę do Smerfolandii i wierzę,że będzie dobrze ...

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. mama #2915636 | 109.95.*.* 4 maj 2020 15:23

    Dobry pomysł otwarcie przedszkoli, rodzice muszą wrócić do pracy, a z małymi dziećmi nie ma kto zostać. Na szczęście w mieście nie ma chorych, więc jak będziemy wszyscy dbać o przestrzeganie wszystkich zasad to będziemy zdrowi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   2. Kaja #2915490 | 109.95.*.* 4 maj 2020 11:24

    Prosi się dzieci malutkie aby przestrzegaly zasad,ludzi starszych też, ale szlak mnie strzela jeżeli na ulicy widzę dziecko,ludzi starszych w maseczkach A młodzież idzie bez ,nie wszyscy ,ale bardzo dużo młodych ludzi chodzi bez zakrywania nosa i ust

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)