Plac Cieszyński w Kortowie zyskał nowy wygląd [ZDJĘCIA]

2020-05-04 09:53:03(ost. akt: 2020-05-04 10:46:40)
Plac Cieszyński w Kortowie

Plac Cieszyński w Kortowie

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Plac Cieszyński w Kortowie zyskał nowy wygląd. I chociaż prace na nim jeszcze trwają, to już można podziwiać nową roślinność, która z dnia na dzień rozkwita.
Od lipca ubiegłego roku Uniwersytet realizuje projekt „Ochrona i poprawa warunków bytowania flory i fauny w architekturze miejskiej w zabytkowej części Kortowa I". Rewitalizacja, na którą otrzymał ponad 3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, obejmuje prace na obszarze 21 ha w starej części kampusu - od dawnej pętli autobusowej, wzdłuż al. Warszawskiej, po granice parku kortowskiego. Prowadzone działania to element „Green University", autorskiego programu prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM rozpoczętego na początku poprzedniej kadencji.

Jednym z miejsc, które uległo zmianie jest teren wokół Rektoratu. Plac Cieszyński zyskał nową nawierzchnię z płyt betonowych. Powstały także miejsca postojowe wyznaczone za pomocą kostki kamiennej. Przebudowie uległy również ciągi piesze, do wykonania których użyto płytek betonowych z fakturą żwirkową oraz nawierzchni ekologicznej - mineralnej. Dlaczego mineralnej? Aby zwiększyć chłonność gruntu i jego zasobność w wodę z opadów i w ten sposób chronić parkową roślinność przed suszą.

— Zrealizowaliśmy już większość nasadzeń, wykonaliśmy nawierzchnie placów, miejsca postojowe i ciągi komunikacyjne. Pozostało nam zainstalowanie elementów małej architektury takich, jak ławki, kosze, budki lęgowe i tablice informacyjne — wyjaśnia Zbigniew Stachurski, kierownik Działu Inwestycji i Nadzoru Budowlanego UWM.

Na placu Cieszyńskim posadzono: graby pospolite, bukszpan wieczniezielony, trzmielinę fortune'a, hortensje drzewiaste i bukietowe, róże okrywowe i cis pospolity. Otoczenie zdobią także byliny: jeżówka purpurowa, kocimiętka Faassena, odętka wirgilijska i rozchodnik okazały oraz czosnek olbrzymi. Nieopodal znajduję się także łąka kwietna.

Wokół Rektoratu posadzono krzewy: hortensje bukietowe i drzewiaste, magnolię "Genie"; byliny: podrzeń żebrowiec, jeżówkę purpurową, kosaciec syberyjski, kokoryczkę wielkokwiatową, barwinka pospolitego; cebulowe: czosnek olbrzymi, śnieżyczkę przebiśnieg, lilię białą i tulipany; pnącza: bluszcz pospolity.

Rewitalizacja zakładała 3 podstawowe cele: podniesienie bioróżnorodności, podkreślenie zabytkowego charakteru przestrzeni oraz uporządkowanie i uzupełnienie istniejących nasadzeń, czyli poprawę estetyki. Aby podnieść bioróżnorodność i ulepszyć warunki bytowania zarówno człowieka, jak i innych żywych organizmów, w Kortowie posadzono drzewa, krzewy oraz kilkanaście tysięcy roślin zielnych należących do kilkuset taksonów roślin ozdobnych jak również dziko rosnących. Nasadzenia te zostały wkomponowane w istniejące układy zieleni z zachowaniem zaleceń konserwatora zabytków.

— Wszystkie rośliny sadzimy zgodnie z ich wymaganiami siedliskowymi, dbając także o to, żeby nie pozostawały w konflikcie z zabytkowym charakterem przestrzeni. Istotnym elementem, który ma podnieść różnorodność biologiczną w tej części Kortowa jest szpaler nasadzeń wzdłuż al. Warszawskiej. To ciąg krzewów o różnej formie, pokroju, okresie kwitnienia itd., które zostały posadzone pod drzewami już rosnącymi w pasie drogowym, po drugiej stronie ogrodzenia. Ciąg tych nasadzeń będzie stanowić ekran akustyczny i filtr dla zanieczyszczeń docierających z ulicy, korytarz ekologiczny dla niektórych gatunków zwierząt i dodatkowo będzie urozmaicać granicę terenu uniwersyteckiego. Nasadzenia te powinny być kontynuowane na całej granicy Kortowa — dodaje Zbigniew Stachurski.

Oprócz roślinności w Kortowie pojawiły się dodatkowe „hotele" dla owadów, budki lęgowe dla ptaków czy skrzynki gniazdowe dla nietoperzy. Architekci zadbali również o to, aby nie zabrakło małej architektury, czyli ławek, koszy oraz tablic informacyjnych, z których można dowiedzieć się więcej o otaczającej przyrodzie.Źródło: UWM

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (4 maja) wydaniu m.in.

Galeria Handlowa w EłkuWreszcie ludzie wrócą do pracy
Dziś w całej Polsce otwarto galerie handlowe. Powolne odmrażanie gospodarki kieruje nas w stronę normalności. Zmiany będą wprowadzane małymi krokami. Wiele osób cieszy się z powrotu do pracy, wiele podkreśla, jak ważne są środki bezpieczeństwa.

Beata i Andrzej GóralewscyMaseczka nie ukryje szczęścia
Ślub w maseczkach ochronnych? A dlaczego nie? Żadnych wątpliwości nie mieli Beata i Andrzej Góralewscy. — Nie żałujemy, że nie było wielkiej ceremonii i tak planowaliśmy kameralną. Nie to jest dla nas najważniejsze — mówi młoda para.

Jarosław Jar ChojnackiPotem będzie wyścig szczurów
Koncert, na którym Jarosław Jar Chojnacki grał i śpiewał do pustej widowni, zostanie w jego pamięci na zawsze. — Może słowo traumatyczny byłoby za mocne, ale był dla mnie wyjątkowym przeżyciem — mówi artysta.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Absolwent #2916442 | 31.0.*.* 5 maj 2020 21:35

  Przyjdę z rodziną na spacer i obejrzę z przyjemnością.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Kortowo powinn być jednym #2915853 | 88.156.*.* 4 maj 2020 21:50

  Wielkim Ogrodem Botanicznym !!!! Brawo !!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. safanduła #2915733 | 213.184.*.* 4 maj 2020 17:38

  Pięknie. Taka okazja do rozwinięcia idei green university zaprzepaszczona. Betonowy plac pod samochody i ani jednego bezpiecznego miejsca do przypięcia roweru. Żenada. Spójrzcie, jak na świecie realizuje się ideę bycia "green". Podpowiem - nie polega na jeżdżeniu zielonymi samochodami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Janusz3000 #2915487 | 83.5.*.* 4 maj 2020 11:18

  Bardzo ładnie! :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz