#OcalićGospodarkę: Galerie handlowe otwarte [ZDJĘCIA, SONDA]

2020-05-04 09:29:06(ost. akt: 2020-05-04 13:20:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś w całej Polsce otwarto galerie handlowe. Powolne odmrażanie gospodarki kieruje nas w stronę normalności. Zmiany będą wprowadzane małymi krokami. Wiele osób cieszy się z powrotu do pracy, wiele podkreśla, jak ważne są środki bezpieczeństwa.
Cieszę się, bo otwarcie galerii handlowych oznacza, że wiele osób wróci do pracy. To również krok do normalności. Poczujemy się chociaż trochę lepiej psychicznie. Zachowajmy środki bezpieczeństwa – mówi Joanna Nawotka, mieszkanka Olsztyna.

Podobnego zdania jest klientka, która ma obawy, czy sytuacja jest w pełni opanowana.
— Faktem jest, że wirus już z nami zostanie tak jak między innymi grypa, więc trzeba będzie nauczyć się z nim żyć. Mam tylko nadzieję, że w związku z otwarciem galerii zachowamy zdrowy rozsądek, szanując siebie nawzajem, szanując zdrowie nasze i innych ludzi — mówi Marta Wiśniewska z Olsztyna.

— W sumie jest mi to obojętne. Ubrania kupuję przez internet, a chemia jest dostępna w podstawowych marketach. Nie jestem typem dziewczyny, która lubi łazić po sklepach i oglądać ciuchy. Nie odczuwałam dyskomfortu, jak je zamknęli – mówi Marta Tarasiewicz, fotografka z Olsztyna.


Kierownictwo obu olsztyńskiej galerii zapewniło nas, że wprowadzone zasady bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie.
— Zarówno w Galerii Warmińskiej jak i w Aurze będą obowiązywały zasady wprowadzone przez prezesa Rady Ministrów zgodnie z rozporządzeniem – zapewnia Natalia Tur, regional marketing manager Galerii Warmińskiej i Aura Centrum Olsztyna. — Oprócz tego wprowadzamy bezpieczne rozwiązania. Zwiększamy ilość środków dezynfekujących dostępnych na miejscu. Ochrona, która będzie stała przy wejściach, będzie mierzyła temperaturę. Na razie tylko w Galerii Warmińskiej z tego powodu, że termometry to ostatnio bardzo chodliwy towar na rynku i musimy czekać na dostawę. Przygotowaliśmy komunikaty dla klientów, które będą emitowane przez system nagłaśniający. Stosujemy ozonowanie toalet. Częściej dezynfekowane są poręcze, balustrady i schody.

— Dodatkowo parking dla klientów będzie bezpłatny do odwołania. Należy pamiętać jednak, że parkujemy na co 2 miejscu. Lokale gastronomiczne będą mogły sprzedawać żywność na wynos, nie będzie można jeść na miejscu. Będzie można również zakupić maseczki w specjalnym automacie — dodaje Natalia Tur.— Z jednej strony cieszę się, że już wracam do pracy, a z drugiej mam obawy, czy ta sytuacja nie zachęci ludzi do bezsensownego chodzenia po sklepach. To może spowodować wzrost zachorowań. Znamy oczywiście ogólne zasady, których należy przestrzegać: 1 osoba na 15 m kwadratowych, maseczki oraz rękawiczki. Będziemy się uczyli tej nowej normalności – mówi Gabriela Bury, sprzedawca w jednej z olsztyńskiej galerii.


Największą galerią handlową w Ełku jest Brama Mazur, działa także Park Handlowy Tu i Teraz. Obecnie administratorzy obu obiektów i najemcy uruchomili handel z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z koronawirusem.
— Cieszymy się na to, że galeria będzie działać w pełnym zakresie, bo to przełoży się na sprzedaż, także i u nas. Ciekawe jednak, czy nie będzie tak, że rząd po jakimś czasie ponownie wróci do ograniczeń — mówi pracownica kiosku InMedio.

W wielu sklepach trwało przygotowanie do otwarcia po majowym weekendzie: pracownicy układali towar, montowali szyby plexi.
— To bardzo dobra decyzja, przecież ci ludzie, którzy tam pracują mają rodziny, dzieci na utrzymaniu. Muszą mieć na chleb i rząd chyba to w końcu zrozumiał — twierdzi pan Atanazy, który odwiedza Ełk regularnie co miesiąc, a mieszka pod Ełkiem.

Podobnego zdania jest pani Leokadia, która sama, zanim przeszła na emeryturę, przed długi czas była kierownikiem sklepu z odzieżą sportową.
— Miasto niedawno otworzyło ełckie targowisko, dlatego z zadowoleniem przyjęłam wiadomość o otwarciu galerii. Ludzie muszą zarabiać, nie można pozwolić na to, aby tracili pracę — podkreśla kobieta.

Są jednak także osoby, które luzowanie obostrzeń nazywają bezmyślnością.
— Panie, przecież te ludzie się pozarażają, a potem będzie dopiero tragedia. Rząd robi za mało testów, pewnie już pół kraju chodzi zarażone i nawet tego nie wie. Galeria powinna być zamknięta, dla dobra wszystkich - przedstawia swój punkt widzenia pan Zbigniew, który przyjechał do sklepu meblowego i.... był zdziwiony, że jest zamknięty.

W Elblągu zdania również są podzielone.
— Nie uważam, by otwarcie sklepów w centrach handlowych było dobrym pomysłem — mówi mieszkaniec Elbląga. — Nie wiem, czy nie przybędzie zarażonych. Zakupy w dużych marketach robię w ostateczności — zaznacza mężczyzna.

Innego zdania jest nasza kolejna rozmówczyni. — Jestem za, myślę, że ludzie podejdą odpowiedzialnie do zakupów, a dzięki temu osoby pracujące w sklepach wrócą do pracy. W sumie i tak preferuję zakupy przez internet — przyznaje kobieta. —Teraz wydaje mi się, że te zakupy, które robiłam kiedyś w centrum handlowym, były robione trochę na siłę lub z nudów. Teraz zrezygnowałam z większości i okazuje się, że były to rzeczy zbędne — uważa mieszkanka Elbląga.

Czy w najbliższych dniach wybierasz się na zakupy do galerii?
Tak
16.94%
Nie
83.06%

Karolina Rogóz-Namiotko, mch, kk


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (4 maja) wydaniu m.in.

Galeria Handlowa w EłkuWreszcie ludzie wrócą do pracy
Dziś w całej Polsce otwarto galerie handlowe. Powolne odmrażanie gospodarki kieruje nas w stronę normalności. Zmiany będą wprowadzane małymi krokami. Wiele osób cieszy się z powrotu do pracy, wiele podkreśla, jak ważne są środki bezpieczeństwa.

Beata i Andrzej GóralewscyMaseczka nie ukryje szczęścia
Ślub w maseczkach ochronnych? A dlaczego nie? Żadnych wątpliwości nie mieli Beata i Andrzej Góralewscy. — Nie żałujemy, że nie było wielkiej ceremonii i tak planowaliśmy kameralną. Nie to jest dla nas najważniejsze — mówi młoda para.

Jarosław Jar ChojnackiPotem będzie wyścig szczurów
Koncert, na którym Jarosław Jar Chojnacki grał i śpiewał do pustej widowni, zostanie w jego pamięci na zawsze. — Może słowo traumatyczny byłoby za mocne, ale był dla mnie wyjątkowym przeżyciem — mówi artysta.

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Koska #2916676 | 37.47.*.* 6 maj 2020 11:04

  Nie chodziłam do galerii handlowych przed koronawirusem to tym bardziej nie pójdę teraz. Śmieszne te kolejki przed galerią i smutne zarazem. Targowisko próżności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. V #2916544 | 31.0.*.* 6 maj 2020 08:12

   Nie życzę nikomu źle ale głupota ludzka bije wszystko. Kur..... ludzie opanujcie się z tymi galeriami bez nich można żyć. Po pierwsze Tam nie ma praktycznie polskiego biznesu te niby polskie firmy są zarejestrowane na Cyprze po co narażać siebie i bliskich. Po drugie są tacy, którzy przez takich bezmózgow nie widzieli swoich bliskich już od bardzo dawna bo oni muszą pomagać tym co właśnie mają w du.. zdrowie, bezpieczeństwo. Jak można ciągnąć do galerii dzieci teraz kiedy tyle czasu walczymy. Po co ??!! Nie możecie wysiedzieć na tyłku w domu jeszcze trochę. Pomyślcie o tych co chcieliby spotkać się z mamą, tatą, żoną czy mężem, partnerem lub partnerką a walczą o zdrowie tych co często nie szanują innych, co laza po sklepach i szukają wrażeń. Poczekajcie jeszcze, spokojnie, nie bądźcie egoistami!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. rurek #2916197 | 88.156.*.* 5 maj 2020 14:32

   Kiedy zostaną w Olsztynie otwarte biblioteki? Też decyzja Grzybowskiego?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Arbuzowicz #2915946 | 37.248.*.* 5 maj 2020 08:09

   Grzybowicz won

   odpowiedz na ten komentarz

  4. Mieszkanka Olsztyna #2915789 | 83.5.*.* 4 maj 2020 19:28

   Ci ludzie to chyba tam poszli pospacerować. A przynajmniej te małolaty co to w kolejce stoją. Przecież przymierzalnie zamkniete, to tylko podotykać chyba wszyscy poszli , a może sklepy ratując się dają jakieś promocje, wyprzedaże, itp. Ja tego nie kumam. Przez internet zamówisz tą samą rzecz. Dbajmy i szanujmy siebie i innych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)