Samorządowcy do rządu: najpierw bezpieczeństwo, potem żłobki i przedszkola [SONDA]

2020-05-01 08:27:39(ost. akt: 2020-05-01 10:18:06)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

— Nie wyobrażam sobie narażania dzieci, nauczycieli i rodziców na to, żeby w placówkach oświatowych mogło dojść do zarażania i potem kwarantanny całych obiektów — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Uruchomienie żłobków i przedszkoli może nastąpić tylko gdy zostaną spełnione wszystkie warunki bezpiecznego pobytu dzieci i pracowników w placówkach — informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Tak jest w całym regionie i w całej Polsce.
W ramach znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem rząd umożliwił otwarcie od 6 maja br. żłobków i przedszkoli. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji i komentarzy. Samorządowcy zgodnie twierdzą, że nie ma takiej możliwości, aby otworzyć żłobki i przedszkola od 6 maja. Tym bardziej, że trzeba wcześniej spełnić szereg wymogów. Tych tak zwanych ogólnych wytycznych jest około 50, a tych dla ponownie otwieranych przedszkoli oraz żłobków około 40.

Powrót do żłobków i przedszkoli jest ważny, ale mamy stabilną sytuację epidemiologiczną i chciałbym aby była ona utrzymana. Zależy mi, by w wyniku tych działań nie doszło do zwiększonej liczby zachorowań. Myślę, po dyskusji z dyrektorami, że 6 maja nie jest możliwym terminem otwarcia placówek. Nie wyobrażam sobie narażania dzieci, nauczycieli i rodziców na to, żeby w placówkach oświatowych mogło dojść do zarażania i potem kwarantanny całych obiektów.

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga:

Władze Ełku zwróciły się do dyrektorów placówek i rodziców dzieci, jakie ich jest zdanie i kiedy chcieliby posłać swoje pociechy do przedszkoli i żłobków. Z zebranych danych wynika, że ponad 80 proc. rodziców jest za nieotwieraniem teraz placówek, lecz odpowiednim ich przygotowaniem. Jedynie około 18 proc. rodziców jest zdania, że wcześniejszy termin - czyli od 6 maja, byłby lepszy.Przedszkola i żłobki w Ełku zaczną pracować nie wcześniej niż 18 maja.

Otwarcie miejskich przedszkoli i żłobka nie nastąpi 6 maja. Podjąłem decyzję, że będzie to możliwe nie wcześniej, niż 18 maja. Rząd podjął decyzje o możliwości otwarcia od 6 maja, ale odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych warunków opieki i wychowania spoczywa na samorządzie. To my odpowiadamy za zapewnienie bezpieczeństwa i nienarażania zdrowia 1 685 maluchów, najmłodszych obywateli Ełku w miejskich przedszkolach i żłobku.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku:

Podobnie jest w podolsztyńskim Biskupcu, gdzie po zapoznaniu się z opiniami rodziców burmistrz Kamil Kozłowski także nie otworzy przedszkoli w terminie rządowym. — Moja decyzja jest podyktowana względami bezpieczeństwa najmłodszych i troską o zdrowie całej naszej społeczności — informuje burmistrz.

— Przedszkola i żłobki w Ostródzie, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Ostróda nie będą otwarte od 6 maja. Wynika to z konieczności przygotowania placówek i dostosowania ich do wysokich norm sanitarnych — informuje burmistrz Ostródy.

Nie inaczej jest w Olsztynie. — Uruchomienie żłobków i przedszkoli może nastąpić najwcześniej od dnia 18 maja 2020 r. i tylko wówczas, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki bezpiecznego pobytu dzieci i pracowników w placówkach. Zdrowie dzieci i ich opiekunów jest dla nas najwyższym priorytetem — podkreśla prezydent Piotr Grzymowicz.

Data wskazana przez rząd nie uwzględnia wszystkich aspektów ponownego uruchomienia placówek w czasie pandemii a warunki epidemiologiczne określone w Wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia mają bardzo ogólnikowy i życzeniowy charakter. Problemy, które nie pozwalają na szybkie otwarcie żłobków i przedszkoli obejmują zarówno wielkość grup, dobór dzieci i system uzgodnień z rodzicami, możliwość ograniczania kontaktów i utrzymania reżimów sanitarnych a także możliwości kadrowe oraz zabezpieczenie w środki ochrony personelu w/w placówek.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna:

Decyzje samorządów dotyczą tylko żłobków i przedszkoli przez nie prowadzonych. Placówki prywatne podejmują decyzje samodzielnie.

Czy twoim zdaniem samorządowcy postępują słusznie odkładając otwarcie złobków i przedszkoli?
Tak, ich argumentacja mnie przekonuje
82%
Nie, po prostu robią na złość rządowi
18%


Igor Hrywna
facebook.com/hrywnaCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spytajcie #2915077 | 88.156.*.* 3 maj 2020 00:30

  spytajcie Anglików jak oni to robią, cały czas szkoły i przedszkola mają możliwość zaopiekowania się dzieciakami jeśli chodzą do pracy, ten rząd nie wypłaca zasiłków opiekuńczych!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tata #2914881 | 5.173.*.* 2 maj 2020 11:30

  nieważna ilośc trupów,. DUDA na prezydęta.......

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. milek #2914807 | 89.228.*.* 2 maj 2020 07:05

  to nie otwierajcie kto was zmusza

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #2914792 | 88.156.*.* 2 maj 2020 05:43

  Ci co nie mają dziecka w wieku przedszkolnym niech się lepiej nie wypowiadają - hipokryci!!! Sami kryjecie du..y żeby się nie zarazić a dzieci, rodzice, nauczyciele?? Samorządy są poniekąd uzależnione od decyzji rządu - a oni położyli walkę z pandemią od samego początku.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. niewiem #2914691 | 88.156.*.* 1 maj 2020 20:28

  w tej Anglii cały czas funkcjonują miejsca przy szkołach i przedszkolach, gdzie matki mogą zostawić dzieci i iść do pracy, to biedne państwo podobno nie płaci 80 % opiekuńczego, może wart się zapoznać jak oni to robią

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)