Krytykują budowę elektrociepłowni w Olsztynie. Prezydent odpowiada na zarzuty

2020-05-01 11:06:12 (ost. akt: 2020-04-30 15:26:10)
Elektrociepłownia powstanie przy ul. Lubelskiej, naprzeciwko ZGOK

Elektrociepłownia powstanie przy ul. Lubelskiej, naprzeciwko ZGOK

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Polskie Lobby Przemysłowe krytykuje budowę elektrociepłowni w Olsztynie. Skupieni w nim naukowcy napisali w tej sprawie do wojewody. Ten odesłał pismo prezydentowi Olsztyna.
Zarzuty Polskiego Lobby Przemysłowego brzmią poważnie. Autorzy listu zarzucają olsztyńskiemu ratuszowi wprowadzenie w błąd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli instytucji wdrażającej budowę elektrociepłowni oraz Ministerstwa Klimatu i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zdaniem autorów listu dezinformacja dotyczy faktów oraz dokumentów w sprawie planowanej technologii, zanieczyszczenia środowiska i bezpieczeństwa ludności.

Autorzy listu uważają, że spalarnia odpadów będzie szkodliwa dla środowiska. Ich zdaniem odpady komunalne mają niską wartość energetyczną. Reprezentujący autorów listu mgr inż. Wiesław Klimek określa spalanie odpadów komunalnych jako niegospodarne i nieekologiczne działanie.
— Odpady komunalne nie są paliwem ani często nawet materią łatwopalną. Frakcje ulegające biodegradacji w większości również nie są paliwem. Spalanie plastików i różnych tworzyw sztucznych bardzo zanieczyszcza powietrze. Śmieci niesegregowane nie są surowcem do produkcji jakiejkolwiek materii przydatnej w gospodarce. Budowanie spalarni śmieci jest kosztowną i nieefektywną inwestycją pseudoekologiczną — stwierdza Wiesław Klimek.

— Realizowane przedsięwzięcie budowy instalacji termicznego przekształcenia frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Olsztynie jest kluczowym elementem gospodarki komunalnej Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego — pisze w odpowiedzi skierowanej do wojewody Artura Chojeckiego prezydent Piotr Grzymowicz.

Prezydent w swojej odpowiedzi zauważa, że budowa jest realizowana zgodnie z legalnym i prawomocnym pozwoleniem, a przed jego otrzymaniem przeprowadzono ekspertyzę oddziaływania inwestycji na środowisko. — Zrealizowane przedsięwzięcie nie będzie zagrożeniem dla środowiska i zdrowia mieszkańców — zapewnia Piotr Grzymowicz. — Środki publiczne zostaną właściwie wykorzystane.

Piotr Grzywnowicz w korespondencji skierowanej do wojewody odnosi się również do zarzutu wprowadzania w błąd instytucji, od których opinii zależało przyznanie dotacji ze środków publicznych. Określa te zarzuty jako mijające się z rzeczywistością.

Przypomnijmy. Budowa elektrociepłowni w Olsztynie będzie kosztować ponad 797 mln zł. Dofinansowanie unijne wnosi ponad 172 mln zł i zostało niedawno przyznane. Od strony publicznej za inwestycje odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, natomiast wykonawcą jest firma Dobra Energia dla Olsztyna. Plac pod budowę kompleksu ciepłowni przy ul. Lubelskiej został już przekazany wykonawcy inwestycji.

SK


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (30 kwietnia - 3 maja) wydaniu m.in.


Wnuczka została naszą córką
Zostali rodzicami dla wnuczki, bo córka miała 15 lat, jak zaszła w ciążę. Nie potępili jej, tylko wychowali wnuczkę jak rodzoną córkę. — Może w pierwszej chwili człowiek jest w szoku, ale okazuje się, że to, co się stało, nadaje naszemu życiu sensu — mówią małżonkowie.

Warmia i Mazury liczą na polskiego turystę
Rząd ogłosił kolejny etap łagodzenia restrykcji związanych z koronawirusem. Po majówce mają zostać otwarte m.in. hotele i miejsca noclegowe. Na tę decyzję czekała branża turystyczna, która w wyniku obostrzeń stoi i krwawi.

Do więzienia nie szłam z myślą, że czeka na mnie bandyta
Mój pierwszy rozmówca w więzieniu był przystojnym mężczyzną z modną fryzurą. Usiadł przede mną, ułożył palce w piramidkę i mówił z taką dykcją, jakby był prezenterem „Faktów" — mówi Nina Olszewska, autorka książki „Pudło. Opowieści z polskich więzień”.

Chcę być blisko ze wszystkimi, więc wróciłam na Mazury
Po siedmiu latach spędzonych w Nowej Zelandii Joanna Miller wróciła na dłuższą „chwilę” do Ostródy. Od najbliższej rodziny, męża i dwóch synów, dzielą ją tysiące kilometrów, więc spotykają się co tydzień w sobotę, żeby porozmawiać w internetowym Zoom Meetings.


Komentarze (53) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. vbt #2958044 | 88.156.*.* 10 sie 2020 00:03

  To miasto może palić śmieciami które będą zwożone z całego województwa ?Opony ,smary,oleje ,pcv....Po spaleniu śmieci powstaje toksyczny popiół .Gdzie będzie składowisko? ...Dioksyny to jedne z najbardziej toksycznych związków, jakie zna nauka. Są 10.000 razy bardziej szkodliwe od cyjanku. Powodują raka, uszkodzenia płodu, mutacje. Nie są produkowane przez człowieka celowo. Powstają przy rozmaitych procesach spalania. Tworzą się zawsze, gdy spalany jest dowolny związek chloru, w obecności dowolnego związku organicznego. Wystarczy więc by w śmieciach znalazło się trochę PVC. W Polsce nie ma żadnych norm na emisję dioksyn,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. smrod i reklamówki #2915100 | 94.254.*.* 3 maj 2020 06:49

  sortownia . na wycieczki zabierqliście do wiednia( sortowni ktora działa tylko dla wycieczek) mowiliście o kurtynach na smrod o c!ystości i ekologi a obejdzdzcie teraz sortownie a zobacYcie. przypominam ze juz powdwyżki za śmieci były. a a.jak jej nie było było taniej i czyściej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. hi #2915092 | 94.254.*.* 3 maj 2020 06:31

  zastanow sie . masz działke np 2 ha. na rogu jej w najgorszym położeniu ktoś proponuje ci ze weźmie jeden ar i bedzie zbierał śmieci twoje i z okolicznych działek i postawi tam kontener na śmieci. GODZISZ SIE???? a jak zaproponuje ci duzo duzo pieniędzy ktore sie nie skończą i bedziesz mógł robić podwyżki cen i sterować ceną. to jak będzie????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gosia #2915059 | 83.28.*.* 2 maj 2020 23:07

   Jak można spalarnię budować na ul. Lubelskiej... - w środku Miasta!? Jestem durną, niewykształconą babą ale nigdy tak bym nie zrobiła, chyba że by mi się to opłaciło...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Xyz #2915050 | 188.147.*.* 2 maj 2020 22:43

    Tak narzekacie na spalarnię której jeszcze nie ma. W całej Europie są, nikt się nie odezwał na temat śmierdziuchów z oś. Mazurskiego i nad J. Długim, które w sezonie grzewczym tyle trucizn do atmosfery dają co spalarnia przez kilka lat

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (53)