Oszczędzajmy wodę, bo może jej zabraknąć - apel burmistrza miasta
2020-04-30 13:14:50(ost. akt: 2020-04-30 13:24:51)
Niektórzy nowomieszczanie już informują, że woda u nich w kranie ledwo cieknie. Co będzie gdy jej zabraknie w ogóle? Wczoraj popadał mały deszcz. To kropla w morzu potrzeb. Burmistrz Nowego Miasta prosi o oszczędzanie wody.
Z apelem do mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego o oszczędzanie wody zwrócił się Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta.
— Z uwagi na brak opadów deszczu i trwającą suszę, a w związku z tym występujący bardzo duży pobór wody z sieci wodociągowej, zwracam się z apelem do mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego o oszczędne gospodarowanie wodą pobieraną z miejskiej sieci wodociągowej — apeluje gospodarz miasta.
— Z uwagi na brak opadów deszczu i trwającą suszę, a w związku z tym występujący bardzo duży pobór wody z sieci wodociągowej, zwracam się z apelem do mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego o oszczędne gospodarowanie wodą pobieraną z miejskiej sieci wodociągowej — apeluje gospodarz miasta.
Józef Blank prosi mieszkańców o zaniechanie podlewania trawników, przydomowych i działkowych ogródków czy mycia samochodów w godzinach 16 – 23, ponieważ zbyt duże zużycie wody powoduje znaczne zmniejszenie jej ciśnienia, a nawet brak wody u mieszkańców zamieszkujących wyżej położone tereny miasta, o czym już niektórzy informowali.
Jeśli apel nie poskutkuje i nowomieszczanie nie będą stosowali się do wyżej wymienionych zaleceń, może dojść do sytuacji, że w stosunku do osób nadużywających niepotrzebnie wodę będą wyciągnięte konsekwencje. Oszczędzajmy więc wodę, by starczyło jej dla wszystkich. Pamiętajmy też, że wodę np. z płukania warzyw, gotowania jaj czy zmywania naczyń można ponownie wykorzystać np. do podlewania drzew czy krzewów w ogródku czy spłukiwania toalety.
Przy okazji warto też wspomnieć o ogromnej suszy, która trawi polskie lasy. Wszyscy więc z utęsknieniem czekamy na deszcz. Prawie w całej Polsce jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Służby leśne informują, że jest dramatycznie niska wilgotność ściółki. A strażacy apelują, żeby nie wypalać traw i prowadzą wśród społeczeństwa kampanię edukacyjną „Stop pożarom traw”. Ostrzegają, że taki proceder może skończyć się tragedią dla ludzi, zwierząt i roślin. Pożar trawy nie daje żadnych korzyści, a może przybrać rozmiary trudne do opanowania.
Grażyna Jonowska
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Bucon #2916794 | 178.36.*.* 6 maj 2020 14:00
Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a co tyle lat robi burak w tej sprzwie, można wykopać więcej studni głębinowych
doz #2914390 | 94.254.*.* 1 maj 2020 09:26
Aktualne przepisy antykoronawirusowe pozwalają na wydanie odgórnego rozporządzenia w sprawie zakazu używania wody do podlewania działek, ogródków, boisk, itd. Działania te mogą powodować aerozolowe zagrożenie wirusem sars-cov-2 podobnie jak korzystanie z myjni samoch00d0wych, w szczególności tych bezdotykowych. Prośbami nic się niestety nie wskóra. Zakazać, skutecznie egzekwować i karać. Pouczać można dzieci.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz
adek #2914217 | 188.146.*.* 30 kwi 2020 21:14
W Kurzętnik nikt nie oszczędza !!! na naśnieżanie Typowa maszyna potrzebuje od 40 do 660 litrów wody na minutę a chyba tych maszyn jest z 15 ciekawe kiedy im zabraknie wody
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)
brygida #2914034 | 77.87.*.* 30 kwi 2020 16:19
A moze zacznie od siebie najpierw wymagać, trawa na stadionie codziennie jest nawadnia na pytam sie po co????
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Radek #2913998 | 109.196.*.* 30 kwi 2020 15:08
Moim zdaniem te apele są śmieszne. Swiadczą o niezaradności miasta i spółki dostarczającej wodę. Wodę trzeba wydobyć spod ziemi i jest jej tam bardzo dużo. Problem jest ze starymi ujęciami wody które są bardzo stare, płytkie i niewydajne. W ostatnich latach było bardzo dużo pieniędzy unijnych na tego typu cele. Ile nowych ujęć zrobiło nasze miasto? Co roku te same apele, a działań aby sieć była wydajniejsza nie widać. Może czas się za to zabrać. Władze ( wszystkie) ostatnio nauczyły się wprowadzać ograniczenia. Tak najłatwiej... Oby tlenu nie zabrakło...
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)