Działkowcy zachęcają: nie pielęgnujmy intensywnie trawników, murawę zastąpmy łąkami. Polski Związek Działkowców publikuje zalecenia

2020-04-30 07:42:45(ost. akt: 2020-04-30 08:01:58)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Przed nami majówka i można się domyślać, że wiele osób spędzi ten czas na działce w ROD. Warto więc pamiętać, że Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców wydał specjalny komunikat w sprawie ograniczenia strat wody. To efekt suszy, której obawiają się nie tylko działkowcy, ale przede wszystkim zawodowi rolnicy.
- Pogorszenie bilansu wodnego kraju, ma daleko idące konsekwencje zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne. Biorąc pod uwagę fakt, że tereny rodzinnych ogrodów działkowych zajmują ponad 40 tys. hektarów powierzchni kraju, zieleń działkowa może stanowić swoisty rezerwuar małej retencji wodnej - przypominają przedstawiciele działkowców. I dodają: - Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców uważa, że w ochronę zasobów wodnych powinni włączyć się wszyscy działkowcy.

W tym celu, jak zauważa KZPZD, należy podejmować działania ograniczające straty, wynikające z wyparowania wody z powierzchni gleby. Przedstawiciele działkowców proponują więc:

*) rezygnację z intensywnej pielęgnacji trawników ("Systematyczne koszenie wzmaga parowanie wody z gleby, co zwiększa deficyt wilgoci w obrębie strefy korzeniowej" - przypomina zarząd);
*) zastępowanie muraw łąkami kwietnymi, które zatrzymują wilgoć i nie wymagają koszenia ani nawadniania ("Ponadto poprawiają estetykę oraz stanowią pożytek i schronienie dla pożytecznych organizmów" - tłumaczy PZD);
*) dążenie do zwiększania pokrycia ogrodów szatą roślinną poprzez stosowanie ciągłości upraw - wysiewanie poplonów oraz nawozów zielonych;
*) ściółkowanie ("Rozkładanie materii organicznej pozyskanej podczas pielęgnacji roślin: cięcia drzew lub odchwaszczania, zabezpiecza powierzchnię gleby przed parowaniem. Rolę ściółki mogą pełnić pocięte gałązki, zrębki i wióry drzewne, młode chwasty oraz materiał z kompostownika" - zauważa PZD).

Źródło: Polski Związek Działkowców


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (30 kwietnia - 3 maja) wydaniu m.in.


Wnuczka została naszą córką
Zostali rodzicami dla wnuczki, bo córka miała 15 lat, jak zaszła w ciążę. Nie potępili jej, tylko wychowali wnuczkę jak rodzoną córkę. — Może w pierwszej chwili człowiek jest w szoku, ale okazuje się, że to, co się stało, nadaje naszemu życiu sensu — mówią małżonkowie.

Warmia i Mazury liczą na polskiego turystę
Rząd ogłosił kolejny etap łagodzenia restrykcji związanych z koronawirusem. Po majówce mają zostać otwarte m.in. hotele i miejsca noclegowe. Na tę decyzję czekała branża turystyczna, która w wyniku obostrzeń stoi i krwawi.

Do więzienia nie szłam z myślą, że czeka na mnie bandyta
Mój pierwszy rozmówca w więzieniu był przystojnym mężczyzną z modną fryzurą. Usiadł przede mną, ułożył palce w piramidkę i mówił z taką dykcją, jakby był prezenterem „Faktów" — mówi Nina Olszewska, autorka książki „Pudło. Opowieści z polskich więzień”.

Chcę być blisko ze wszystkimi, więc wróciłam na Mazury
Po siedmiu latach spędzonych w Nowej Zelandii Joanna Miller wróciła na dłuższą „chwilę” do Ostródy. Od najbliższej rodziny, męża i dwóch synów, dzielą ją tysiące kilometrów, więc spotykają się co tydzień w sobotę, żeby porozmawiać w internetowym Zoom Meetings.Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rafal7728 #2914650 | 185.123.*.* 1 maj 2020 19:12

  W tv mówią żeby nie kosić trawników i łąk a potem jak będą pożary bo trawa wyschnie i zacznie się palić to będą mówić że to wina gospodarzy bo nie kosili

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2914122 | 176.221.*.* 30 kwi 2020 18:35

  Czy nie ma zagrożenia kleszczami na takich łąkach?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. de facto #2914114 | 79.191.*.* 30 kwi 2020 18:19

  de facto, de facto, de facto, de fac...

  odpowiedz na ten komentarz

 4. jakie #2914087 | 88.156.*.* 30 kwi 2020 17:22

  jakie łąki, pół wieku nadziałce swój trawnik tylko koszę, i zawsze jest kwiecistą łąką, zawsze stokrotek, niezapominajek i innych jest masę, Oczywiście nie jest to tak możliwe na szczerym piachu, ale tam również nie trzeba wysiewać!!!! kosić muszę bo sąsiedzi narzekają, że rozsiewam chwasty, mam inne zdanie, ale kołchoz to kołchoz ma swoje prawa!!!!!! nigdy tego naturalnego trawnika nie podlewałem!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. gogo #2914081 | 88.156.*.* 30 kwi 2020 17:21

  A w Miodówku jest super .....i nie ma wirusa

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)