Straż miejska będzie odławiać więcej dzików

2020-04-29 13:32:56(ost. akt: 2020-04-29 14:26:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Olsztyna wrócił temat odłowu dzików. W zasadzie nic się w tej kwestii nie zmienia. Dalej będzie to robić straż miejska. Ale zwiększy się liczba osobników do uśmiercenia.
O to, czy cokolwiek zmieni się w obowiązujących do tej pory procedurach zapytaliśmy w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie.

— To żadna nowość, bo straż miejska zajmuje się tym tematem od dawna — przypomina Mieczysław Wójcik, dyrektor wydziału. — Metody zostaną te same. W drugiej połowie 2019 roku prezydent wydał decyzję o odłowie i uśmierceniu tych zwierząt. Wcześniej straż miejska wywoziła zwierzęta kilkadziesiąt kilometrów od Olsztyna, ale ten model działań nie jest już możliwy z uwagi na zakaz Ministra Środowiska związany z ASF. Dotyczy również naszego miasta, bo leżymy za blisko Obwodu Kaliningradzkiego. Wywóz był najbardziej humanitarnym sposobem. Procedury się zatem nie zmieniają.

Zmieniły się jednak zapisy w ustawie o prawie łowieckim.

— Prezydenci miast mogą wydawać decyzję o odłowie i uśmierceniu dzików. Na terenie miasta nie ma obwodu łowieckiego, więc myślę, że strzelanie do dzików nawet w Lesie Miejskim jest wykluczone. Ze względów humanitarnych i bezpieczeństwa mieszkańców. Prezydent został postawiony pod ścianą i musiał podjąć najbardziej radykalną decyzję, z którą nie wszyscy się zgadzają. Nie jest to tak humanitarne, jak odławianie i wypuszczanie dzików w ich naturalnym środowisku, ale jeśli minister zabronił, choć prezydent trzykrotnie występował o zniesienie zakazu, to nic nie możemy zrobić — przyznaje Mieczysław Wójcik. — Od tego, żeby Olsztyn leżał dalej, niż 100 km od Obwodu Kaliningradzkiego dzieli nas jakieś 15 km. Zagrożenie ASF jest dosyć duże, bo dziki padają nawet w gminie Dywity czy Barczewo. Prezydent nie ma więc innej możliwości, żeby zmniejszyć populację tych zwierząt. W ubiegłym podjął więc decyzję o odłowieniu i uśmierceniu 50 dzików. W tym roku będzie to 100 osobników. Decyzja jest już wydana. Na efekty będzie trzeba poczekać. To nie tak, że wszystkie dziki wyłapiemy. To jest proces. Dziki muszą złapać się w odłownie. Dopiero wtedy lekarz weterynarii może się zająć ich uśmierceniem — wyjaśnia.

PJCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (28 kwietnia) wydaniu m.in.

Jarosław SzunejkoZwolnienie nawet e-mailem
Dziś rząd ma zająć się tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Kolejna wersja tarczy, która ma chronić firmy i miejsca pracy, nie napawa optymizmem, a już na pewno pracowników, bo szef będzie mógł nas zwolnić, wysyłając nam e-mail.

Wrócili zmęczeni i bardzo dumni
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lub. trwała normalna służba. Nagle22 kwietnia nadeszła wiadomość o alarmowym wyjeździe do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dowódca zmiany wyznaczył pięciu ludzi...

Za rękę i pod rękę nie wolno
Rząd złagodził nieco obostrzenia związane z pandemią. Nie musimy już siedzieć w domu. Śmiało możemy pojechać samochodem na wycieczkę za miasto, pójść na rower czy umyć samochód w myjni, nie narażając się przy tym na mandat.

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sprawiedliwy #2914037 | 62.133.*.* 30 kwi 2020 16:26

  I bardzo dobrze a wywózką to był poroniony pomysł to powinno być już dawno a nie teraz robione

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. D. #2913948 | 83.28.*.* 30 kwi 2020 13:52

  W Olsztynie szykuje się odwołanie Straży Miejskiej. Nie będzie ich podobnie jak Rad Mieszkańców i dzielnicowych. Mieli pilnować porządku i być formacją przyjazną ludziom, a stali się maszynką do wypisywania mandatów i łatania dziur w samorządowych budżetach. W Polsce w ciągu 5 lat ubyło ponad 100 oddziałów SM.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Odrazu #2913756 | 77.114.*.* 30 kwi 2020 08:44

  kruki , wróble , kaczki , też przy okazji bo też tego sporo w miastach

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kacper #2913723 | 109.241.*.* 30 kwi 2020 07:53

   dioci i lewacy stańcie do apelu !! brońcie dzików żyjących w mieście jak niepodległości .Dziki wasz sojusznik w walce z dżownicami i kretami. Olsztyn wolny od trawników i skwerów ma powoli zamieniać się w puszczę jak przed wiekami bo to ich pradawna ojczyzna z której wypędził ich dziki człowiek !!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Stasiek Naglady #2913679 | 81.190.*.* 30 kwi 2020 00:27

    te dziki uciekają do miast bo napatrzyły się jak mordercy, samozwańczo zwani łowcami myśliwskimi pozabijały im całe rodziny w ich domach, w samym lesie gdzie mieszkały od tysięcy lat, wkroczyli do nich do domu i pozabijali im całe rodziny! uciekły do miasta bo tu nikt nie strzela i czują się bezpiecznie, winne są niedowartościowane barany z pukawkami które zabijają leśne zwierzęta dla przyjemności swojego skrajnie spaczonego mózgu, bo nikt NORMALNY nie zabija zwierząt, nikt

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (36)