Otwarcie żłobków i przedszkoli, odmrażanie polskiej gospodarki, znoszenie obostrzeń. Premier przedstawia plan [VIDEO]

2020-04-29 09:59:35(ost. akt: 2020-05-01 10:31:52)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Krystian Maj/KPRM

W środę (29 kwietnia) Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski pojawili się przed kamerami, żeby opowiedzieć o aktualnej sytuacji w kraju. - Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi - podkreślał premier przy okazji informowania o znoszeniu niektórych ograniczeń.

Premier zaczął od przekazania dobrej informacji dotyczącej liczby wyzdrowień. - Mamy poczucie, że przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem - mówił Mateusz Morawiecki.


Od 4 maja otwarte zostaną hotele i miejsce noclegowe.

Tego samego dnia rząd umożliwi korzystanie z centrów handlowych, ale przy zachowaniu odpowiednich zasad sanitarnych.


Przywrócona zostanie możliwość korzystania z rehabilitacji. Nie oznacza to jednak, że otwarte zostaną salony masażu.


Otwarte zostaną także biblioteki i muzea.


Od 6 maja do żłobków i przedszkoli mogą z kolei wrócić dzieci, których rodzice nie mogą im zapewnić opieki. Decyzja w sprawie otwarcia placówek będzie jednak uzależniona od organów założycielskich.

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

*) przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
*) gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.Premier mówił także o kluczowych kryteriach otwierania kolejnych etapów.

- Pierwszy to stosunek osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań. Drugi to dystansowanie społeczne, trzeci - wydajność służby zdrowia - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił dane dotyczące skali zakażeń i przypominał, że bardzo ważne jest noszenie maseczek.


Szumowski podkreślał także, że rząd chce, by pracownicy DPS-ów i ZOL-i pracowali w nowym systemie: tydzień pracy i tydzień odpoczynku.

Szef resortu zdrowia zaapelował także o rozsądek w czasie majówki.

Łukasz Szumowski został zapytany także o to, czy pojawi się zgoda na porody rodzinne. Minister zdrowia przypomniał, że odgórnego zakazu nie było i dodał, że dyrektorzy będą mogli zdecydować, czy w ich placówce jest możliwość zapewnienia bezpiecznych warunków do porodów rodzinnych.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (29 kwietnia) wydaniu m.in.


Co odmrozi dziś rząd?
Dopiero dziś mamy poznać szczegóły dalszego odmrażania gospodarki. Jedak rząd wycofał się z kontrowersyjnych pomysłów uelastycznienia czasu pracy, które miały się znaleźć w Tarczy 3.0. Według nich pracodawca mógł nas zwolnić e-mailem.

Elbląscy studenci podczas zajęć przed epidemiąUniwersytety wysłały studentów do domów
Odkąd rząd zamknął szkoły, dzieci i młodzież przeniosły się do sieci i uczą się zdalnie. Zupełnie inna jest sytuacja studentów uniwersytetów III wieku. Wszystkie musiały zawiesić zajęcia do odwołania. A z nauki zdalnej same zrezygnowały.

Dzieci też potrzebują tarczy
Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rządu o pilne zmiany w tarczy antykryzysowej. Chodzi o wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych. Mikołaj Pawlak podkreśla, że dzieci nie wolno skazywać na czekanie, aż minie pandemia.
[clear

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MIREK #2913819 | 83.31.*.* 30 kwi 2020 10:15

  Ludzie , te pisowskie kanalie robią się coraz niebezpieczne i oni normalnie chcą zabijać ludzi i przy takiej rosnącej pandemii , gdzie jeszcze nie ma leku , otwierają przedszkola i żłobki i te biedne kruszynki będą umierali i to są zwykli BANDYCI tylko w białych rękawiczkach i już naprawdę nie mogę już patrzeć na te pisowskie pomyje tfuuuuuj

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 2. Z PISZA 81*15 #2913614 | 81.15.*.* 29 kwi 2020 21:28

  PORONIONY POMYSŁ JAK I RESZTA POMYSŁÓW PISU.

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nauka jazdy #2913536 | 79.191.*.* 29 kwi 2020 18:57

  Niestety wstrzymane zostanie praktyczne szkolenie na prawo jazdy kategorii B

  odpowiedz na ten komentarz

 4. rozumiem #2913515 | 88.156.*.* 29 kwi 2020 18:09

  rozumiem, że można dyskutować jak teraz zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w przedszkolach i żłobkach i to powinno być dopracowane, na pewno nie wiadomo do końca jak - żal dzieciaczków na zatracenie. Ale starzy takie mądrale w galeriach handlowych hotelach niech się tłoczą i zarażają i leczą dopóki będą miejsca w szpitalach

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mixowanie wirusów zapewni Wam żlobek i przeds #2913432 | 94.254.*.* 29 kwi 2020 16:12

  Kto ma dzieci to wie, gdzie łapie się najwięcej zarazków. Nie wyobraązam sobie póścić mojego dziecka, żeby coś załapało od innych TRAGEDIA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (29)