Poradnik wyborcy: skrzynkę trzeba mieć

2020-04-28 16:32:32 (ost. akt: 2020-04-28 16:43:44)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Zadzwoniła do nas mieszkanka powiatu ostródzkiego, która śledzi w telewizyjnych programach informacyjnych doniesienia na temat wyborów korespondencyjnych, bo nie bardzo wie, co to znaczy. W jednym z nich usłyszała, że obowiązkowo trzeba mieć skrzynkę pocztową i to w dodatku określonej wielkości. — To jaka ma być ta skrzynka — pyta.
Sprawa skrzynek stała się priorytetowa, bo być może wybory prezydenckie odbędą się w drodze korespondencyjnej. Wtedy listonosze doręczą nam pakiety wyborcze do skrzynek pocztowych. Obowiązek posiadania skrzynki wynika z ustawy prawo pocztowe z 2012 roku. Zgodnie z nim właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych mają obowiązek zainstalować skrzynkę pocztową.

Rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 2014 roku określa też wielkość skrzynki, która powinna umożliwiać umieszczenie w niej przesyłki listowej opakowanej w kopertę o rozmiarze C4 (229 mm na 324 mm). Skrzynka nie może być umieszczona niżej niż 70 cm od podłoża i nie wyżej niż 160 cm. I co istotne, za brak skrzynki pocztowej grozi nam grzywna od 50 zł do nawet 10 tys zł. Jednak nawet listonosze nie słyszeli, żeby ktoś został ukarany za brak skrzynki na listy.

am

Nic nie wiadomo i nikt nic nie wie. Jak się wydaje — łącznie z autorami ustawy i głosującymi na nią posłami. Z myślą o naszych czytelnikach zaczęliśmy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, które zadaje dziś sobie wielu wyborców. Bez względu na orientację polityczną i decyzję o udziale w wyborach. Codziennie w „Gazecie Olsztyńskiej” znajdziecie państwo poradnik, w którym będziemy rozsupływali zawiłości prawne i odpowiadali na wasze pytania. Wysyłajcie je na adres: redakcja@gazetaolsztynska.pl, pytajcie na naszym profilu fejsbukowym i dzwońcie pod nr 89 539 74 83.

Od redakcji:


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (28 kwietnia) wydaniu m.in.

Jarosław SzunejkoZwolnienie nawet e-mailem
Dziś rząd ma zająć się tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Kolejna wersja tarczy, która ma chronić firmy i miejsca pracy, nie napawa optymizmem, a już na pewno pracowników, bo szef będzie mógł nas zwolnić, wysyłając nam e-mail.

Wrócili zmęczeni i bardzo dumni
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lub. trwała normalna służba. Nagle22 kwietnia nadeszła wiadomość o alarmowym wyjeździe do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dowódca zmiany wyznaczył pięciu ludzi...

Za rękę i pod rękę nie wolno
Rząd złagodził nieco obostrzenia związane z pandemią. Nie musimy już siedzieć w domu. Śmiało możemy pojechać samochodem na wycieczkę za miasto, pójść na rower czy umyć samochód w myjni, nie narażając się przy tym na mandat.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kaczor #2912956 | 31.0.*.* 28 kwi 2020 17:52

    A na jakiej podstawie prawnej listy wyborcze nie trzeba kwitować ? jest jakiś przepis w tej sprawie ? jaki ? To pytanie do pisiorów ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. xeq #2912954 | 31.0.*.* 28 kwi 2020 17:48

    Czy ktoś wie gdzie ta skrzynka ma być umieszczona? Na terenie posesji, czy poza nią ? Czy reguluje to rozporządzenie, czy jest od uznania właściciela posesji ? W blokach skrzynki są na klatkach schodowych, czyli wewnątrz posesji. U nas listonosz dzwoni domofonem, żeby ktoś mu otworzył drzwi, ale ostatnio popsuł się domofon i nikt go nie wpuszcza. A dom jest czteromieszkaniowy. I co będzie. Czy mamy założyć skrzynkę na zewnątrz budynku, czy może na ogrodzeniu ? Co na ten temat przepisy ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz