Młodzież ZSP nr 2 skutecznie działa w kryzysie

2020-04-28 12:20:18(ost. akt: 2020-04-28 12:37:17)

Autor zdjęcia: Grupa projektowa

Zaistniała sytuacja epidemiczna nie przeszkodziła uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach w realizacji zaplanowanych projektów społecznych. Stawili czoła wszystkim trudnościom i udowodnili, że w sytuacji kryzysowej też można odnieść sukces. Dwanaście projektów realizowanych przez osiemdziesięciu uczniów szkoły jest na finiszu.
W ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych "Zwolnieni z teorii" młodzież działa projektowo od listopada. Współpracowała w grupach, planując zadania i realizując różnorodne cele, nawiązała kontakty z podmiotami zewnętrznymi, przeprowadziła wiele spotkań tematycznych, pozyskała sponsorów i partnerów.

Zwieńczeniem działań miało być szkolne wydarzenie pn. "Dzień Projektowy. Zwolnieni z piątku", podczas którego grupy planowały opowiedzieć o swoich dokonaniach. Zabrakło dwóch dni. Epidemia odebrała im tę możliwość, ale nie zniechęciła do działań.

Uczniowie znaleźli różne możliwości, aby osiągnąć zamierzone cele. Organizowali kampanie społeczne i wydarzenia on-line, wykorzystując narzędzia IT. Czy było warto? Wystarczy przeczytać ich opinie, aby się o tym przekonać.

Julia, projekt "TOlerancJA — to ja!": — Warto było przyjąć wyzwanie. Nauczyliśmy się wielu rzeczy: rozwinęliśmy swoje umiejętności interpersonalne, mówcze, nauczyliśmy się kreatywnie wychodzić z trudnych sytuacji i możliwie pokojowo rozwiązywać konflikty.

Paulina, projekt "Świadek pół-rzeczywistości": — Nie po to staraliśmy się kilka miesięcy, żeby teraz wszystko poszło w błoto. Prelekcje przez Zooma okazały się dobrym pomysłem, wszystko poszło szybko i sprawnie; wystąpienie publiczne, ale mniejsza trema. Fajne doświadczenie, z chęcią spróbuję w następnej edycji zrobić kontynuację projektu.

Weronika, projekt "Plaga XXI wieku": — Moim zdaniem było warto, chociaż na początku w ogóle nie chciało mi się zaczynać, bo wiedziałam, ile w to trzeba włożyć pracy, a ta kwarantanna tylko wszystko utrudniła. Myślę, że dopiero poczujemy satysfakcję jak ukończymy projekt.

Wiktoria, projekt "Świadek pół-rzeczywistości": — Ja się cieszę, że mogliśmy się przełamać. Jednak każdego dnia nie musimy stawać oko w oko z nieznajomymi i przekonywać ich do swoich racji, a w tym projekcie spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z dziećmi i ich rodzicami. To na pewno pomogło nam się otworzyć, więc ogromny plus.

Paulina, projekt "Happy End": — To było dla nas nowe, ciekawe doświadczenie, mogliśmy zgłębić wybrany temat, poznać wielu ludzi i ich historie, popracować w małych grupach, co pokazało, czy umiemy współpracować między sobą. Wierzyłam w nas do samego końca, bo dużo energii i pracy w to włożyliśmy. Walczyliśmy cały czas.


ZSP2
Zdjęcia: grupy projektoweCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (28 kwietnia) wydaniu m.in.

Jarosław SzunejkoZwolnienie nawet e-mailem
Dziś rząd ma zająć się tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Kolejna wersja tarczy, która ma chronić firmy i miejsca pracy, nie napawa optymizmem, a już na pewno pracowników, bo szef będzie mógł nas zwolnić, wysyłając nam e-mail.

Wrócili zmęczeni i bardzo dumni
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lub. trwała normalna służba. Nagle22 kwietnia nadeszła wiadomość o alarmowym wyjeździe do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dowódca zmiany wyznaczył pięciu ludzi...

Za rękę i pod rękę nie wolno
Rząd złagodził nieco obostrzenia związane z pandemią. Nie musimy już siedzieć w domu. Śmiało możemy pojechać samochodem na wycieczkę za miasto, pójść na rower czy umyć samochód w myjni, nie narażając się przy tym na mandat.