Wracamy do tematu: Łabędzie teraz najbardziej potrzebują spokoju

2020-04-28 07:45:11(ost. akt: 2020-04-28 07:49:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wczoraj (27 kwietnia) opisywaliśmy historię łabędziej rodziny, która zadomowiła się na stawku przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie. Naszą czytelniczkę zaniepokoił los ptaków. Jeden z łabędzi nie żyje, a samica samotnie wysiaduje jaja. Skontaktowaliśmy się z Ośrodkiem Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie.
Przypomnijmy. Nasza czytelniczka zwykle spaceruje z synkiem w okolicach stawku (ul. Lubelska przy skręcie do sortowni śmieci) w Olsztynie. Jakiś czas temu zamieszkała tam para łabędzi. — Zauważyłam, że jeden łabędź w ogóle się nie rusza. Pływa w jednym miejscu z wygiętą szyją. Łabędzica siedzi na gnieździe z jajkami i jeśli jej partner nie żyje, to może i ona być w niebezpieczeństwie, przecież nie zostawi gniazda, żeby coś zjeść. Będę wdzięczna za sprawdzenie — napisała do nas.

Sprawdziliśmy, niestety, jej obawy okazały się słuszne. Jeden z łabędzi nie żyje. Skontaktowaliśmy się z Ośrodkiem Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, aby dowiedzieć się, jak można pomóc łabędziej rodzinie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Łabędzia tragedia na Lubelskiej

Łabędzia tragedia na Lubelskiej

— Takie rzeczy się zdarzają i my, jako ośrodek nie jesteśmy w stanie w żaden sposób jej pomóc — mówi dr Ewa Rumińska z Fundacji Albatros. — Łabędzica w tym momencie jest już samotną wdową i tak już pozostanie. Jeśli chodzi o zdobywanie pokarmu to sobie poradzi, bo ma je na wyciągnięcie szyi. Problem dotyczy bardziej kwestii obrony, bo to właśnie samiec broni gniazda. Jeżeli para łabędzi wybrała takie miejsce na założenie gniazda, oznacza to, że w stawku znajduje się wystarczająca ilość naturalnego pokarmu i dokarmianie ich nie jest rzeczą niezbędną. Ale jeśli już ktoś będzie chciał dokarmiać, to ważne, aby były to odpowiednie produkty, m.in.: gotowane i starkowane warzywa, czyste i nieprzetworzone płatki zbożowe lub karma dla kotów czy psów. Ważne, by były to produkty świeże, podawane w wodzie z bezpiecznej odległości — podkreśla dr Ewa Rumińska.

I dodaje: — Należy pamiętać, że podchodzenie blisko gniazda jest najgorszym z możliwych rozwiązań, bo to ją bardzo stresuje. Najlepiej dla niej byłoby zostawić ją w świętym spokoju i pilnować, żeby nie miały tam dostępu drapieżniki i w okolicy nie biegały żadne psy bez smyczy. Jeżeli poczuje, że jej życie jest zagrożone, po prostu porzuci ten lęg. Trzeba też dodać, że samica jest obecnie w okresie pierzenia, czyli jest nielotna, a to bardzo ogranicza jej możliwości ucieczki. Jeżeli porzuci gniazdo i zostawi jaja, nie będzie praktycznie szans na ich uratowanie.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (28 kwietnia) wydaniu m.in.

Jarosław SzunejkoZwolnienie nawet e-mailem
Dziś rząd ma zająć się tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Kolejna wersja tarczy, która ma chronić firmy i miejsca pracy, nie napawa optymizmem, a już na pewno pracowników, bo szef będzie mógł nas zwolnić, wysyłając nam e-mail.

Wrócili zmęczeni i bardzo dumni
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lub. trwała normalna służba. Nagle22 kwietnia nadeszła wiadomość o alarmowym wyjeździe do pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dowódca zmiany wyznaczył pięciu ludzi...

Za rękę i pod rękę nie wolno
Rząd złagodził nieco obostrzenia związane z pandemią. Nie musimy już siedzieć w domu. Śmiało możemy pojechać samochodem na wycieczkę za miasto, pójść na rower czy umyć samochód w myjni, nie narażając się przy tym na mandat.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakub #2912948 | 176.221.*.* 28 kwi 2020 17:37

  Idiotyczne fajerwerki nad jez. Krzywym na szczęście na razie mamy z głowy. Czego nie zniszczyliśmy nadmierną eksploatacją czyt. zanieczyszczaniem to próbowaliśmy wydając zgodę na pokazy ogni sztucznych. Ekologiczne myślenie jest w tym mieście kulturowo obce. Wycinanie drzew i zalewanie wszystkiego betonem to nasza specjalność. Zemści się to prędzej niż myślimy. Już latem będziemy mieli miasto-patelnie w miejsce miasta-ogrodu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. No START #2912837 | 194.242.*.* 28 kwi 2020 14:24

  Łabędzica ma się dobrze ale lepiej mają się cenzorzy z GO którzy usuwają krytyczne pod swoim adresem komentarze. Mali ludzie którzy myślą, że jak usuną wpis to będą super. A tym czasem to poziom łabądka...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. No START #2912822 | 37.248.*.* 28 kwi 2020 13:45

  I teraz matki z bombelkami się zlecą i Bendą rzucać spleśniały chleb . Takie to normalne w PL

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz