PKP poprawi komfort podróżnych, modernizując stacje kolejowe na Warmii i Mazurach

2020-04-24 14:22:00 (ost. akt: 2020-04-24 19:21:31)
Olsztyn Śródmieście

Olsztyn Śródmieście

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podróżni na 40 stacjach i przystankach województwa warmińsko-mazurskiego zyskali wygodny dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły komfort m.in. w Nidzicy, Piszu, Olsztynku, Morągu, Starych Jabłonkach. Również na stacji Olsztyn Główny i Ełk dzięki inwestycjom poprawi się jakość obsługi. Efekty uzyskane zostały dzięki realizacji projektów Krajowego Programu Kolejowego m.in. z dofinansowaniem środków UE.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały w ramach Krajowego Programu Kolejowego już 40 stacji i przystanków w województwie warmińsko-mazurskim, na których podróżni zyskali lepszą obsługę.

– Również w województwie warmińsko-mazurskim widać, że konsekwentna realizacji Krajowego Programu Kolejowego przynosi efekty. Zwiększyliśmy realnie dostęp do kolei. Zupełnie nowe przystanki oraz 40 nowoczesnych, dostępnych dla wszystkich stacji i przystanków zachęca do korzystania z pociągów. Po latach mieszkańcy otrzymują lepszą ofertę podróży. W najbliższych latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują m.in. perony w Olsztynie i Ełku – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Po przebudowie perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewniają bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Zamontowane zostały nowe ławki i wiaty. Czytelne oznakowanie ułatwia orientację na stacjach. Informacje o rozkładzie jazdy są prezentowane w gablotach. Lepszą obsługę zapewnia montaż nowego nagłośnienia. Ułatwienia w komunikacji stanowią pochylnie, odpowiednie oznakowania i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą. Dla cyklistów zamontowano w pobliżu peronów stojaki rowerowe.

Wygodniej w podróż koleją można wyruszyć z 12 zmodernizowanych obiektów m.in. z Olsztynka, Nidzicy, Waplewa, Stawigudy i Gągławek na linii 216 z Działdowa do Olsztyna. Wartość całego zadania to ok. 260 mln zł. Lepsza obsługa podróżnych jest możliwa również po przebudowie 18 stacji i przystanków, m.in. w Bajtkowie, Drygałach, Piszu, Rucianem Nidzie czy Świętajnie na linii 219 z Ełku do Szczytna. Wartość prac na tej trasie to ok. 300 mln zł. Oba zadania zostały dofinansowane z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej.

Nowe perony są także na 7 stacjach i przystankach: Rudzienice Suskie, Pikus, Samborowo, Lubajny, Stare Jabłonki, Biesal i Unieszewo na trasie nr 353 z Olsztyna do Iławy. Prace ze środków budżetowych spółki wyniosły ok. 100 mln zł. W ramach odrębnych zadań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zmodernizowane perony czekają również na pasażerów linii nr 220 w Morągu, Morągu Kolonii i Bogaczewie.


Nowe przystanki i kolej bliżej mieszkańców

Dzięki realizacji Krajowego Programu Kolejowego poprawia się również dostępność mieszkańców do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują nowe przystanki, dzięki którym łatwiej podróżować w kolejnych miejscach województwa warmińsko-mazurskiego. W ostatnich latach mieszkańcy zyskali 3 nowe obiekty – Olsztyn Dajtki, Olsztyn Śródmieście i Pisz Wschodni. Kolejne są w budowie na trasie Gutkowo – Olsztyn: Olsztyn Szkoła, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Tym samym mieszkańcy zyskają lepszy codzienny dojazd do pracy, szkoły czy domu.

Kolejne miasta z lepszą obsługą podróżnych kolei

Modernizacja stacji i przystanków w województwie warmińsko-mazurskim będzie kontynuowana. W planach jest przebudowa trasy z Gutkowa do Dobrego Miasta i dalej w kierunku Braniewa oraz z Ełku do Giżycka. Wraz z wymianą torów, montażem dodatkowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym przebudowane i doposażone będą także perony na stacjach i przystankach.

Istotna z punktu widzenia podróżnych będzie przebudowa dwóch ważnych stacji w województwie – Olsztyn Główny i Ełk. Na obu stacjach pasażerowie zyskają oczekiwany standard obsługi. Perony zostaną podwyższone i poszerzone, co zapewni wygodny dostęp do pociągów. Obiekty zostaną także dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2023 roku.

Źródło: PKP


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (24 kwietnia) wydaniu m.in.

Poczta chce dostać wyborców
Wielu samorządowców w Polsce i w naszym regionie w środku nocy otrzymało anonimowe maile sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o przekazanie spisów wyborców. To poczta ma zająć się przeprowadzeniem w maju wyborów prezydenckich.

Na rodzinę chorego wylał się hejt
Jakub Krasowski wrócił z Londynu do rodzinnego Pozezdrza pod Giżyckiem. Okazało się, że jest zarażony koronawirusem, a chorobę przechodzi bezobjawowo. Kwarantanny nie spędzał w domu rodzinnym i nie zaraził rodziców. Ale na jego bliskich wylała się fala hejtu.

Jak samorządy pomagają przedsiębiorcom?
Jeden dzień zamrożenia gospodarki to 7-8 miliardów złotych strat. To się przekłada na znikanie miejsc pracy, brak dochodów w rodzinach, coraz trudniejszą sytuację firm, które stoją, bo nie mają klientów, nie mogą pracować. Jak lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom?


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tomasz #2912322 | 5.173.*.* 27 kwi 2020 10:26

  Zmiany na kolei są potrzebne... Tylko co z tego wszystkiego jak ruch pociągów jest jaki jest.... czyli marny. Dwa... absolutnie żadnych nowych (czyli przywrócenia starych) kierunków- np. na Mikołajki, Bartoszyce.. Do tego śladowa ilość kursów do Ełku przez Pisz, czy likwidacja połączeń do Braniewa, Dobrego Miasta... Trzecia sprawa... Robią te remonty, ale zostawiają po sobie śmieci, gruz i inne odpady... Nikt tego nie sprząta. Przykład to linia Olsztyn-Olsztynek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. lwx #2912309 | 83.9.*.* 27 kwi 2020 09:41

  Czy nikt nie widzi, że to jeden wielki bubel jeśli nie używać jeszcze gorszych określeń. Na pokazywanym zdjęciu to na peronie może zmieści się jedna szczupła osoba bo gruba ALBO MATKA Z DZIECKIEM BĘDZIE STAŁA W MIEJSCU, GDZIE JEST NIEBEZPIECZNIE(BLISKO POCIĄGU) ALBO NA PŁOCIE. Podobnie jest na dworcu zachodnim w Olsztynie. Pieniądze wyrzucone w błoto. Żadne argumenty typu sąsiednie posesje to nie własność PKP czy podobne do mnie nie przemawiają. Na lato wybudowano knot podobnie ja to było z inkubatorem przedsiębiorczości. Jest to przykła krótkowzroczności władz a może więcej ich głupota.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bil #2912235 | 37.248.*.* 27 kwi 2020 06:49

   nie wiadomo co będzie z dworcem głównym, wirus zrobił swoje, właściciel biurowca i połowy dworca widać na razie nie robi nic i nie wiadomo czy zrobi dla kolei nie wiem czy wystarczy pieniędzy ale to nie wina jedynie wirusa i forum ale także takich internautów jak chociażby w tym artykule 95.160 któremu nic się nie podoba bo pisze kłamstwa że nikt nie jeżdzi z Dajtek i po co tam przystanek, dalej po co przystanki do Gutkowa itd i najdziwniejsze że cenzor usuwał komentarze innych internautów którzy pisali że ten debil kłamie o fro nie wspomnę i jak będziecie się czuć jeśli w Olsztynie nie powstanie ani nowy dworzec ani nie będziew wyremontowany stary, komu wy służycie mieszkańcom Olsztyna czy oszołomom?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. CHCEMY NOWE AUTOBUSY #2911958 | 88.156.*.* 26 kwi 2020 14:21

   Potrzebny dodatkowy operator autobusowy który wprowadzi dodatkowych 30 nowych autobusów do Olsztyna

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. bo #2911753 | 37.248.*.* 26 kwi 2020 02:13

    przydałby się jeszcze przystanek na Słonecznym Stoku

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (15)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   Unia Europejska

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.