Kiedy znowu będzie można zdawać egzaminy na prawo jazdy?

2020-04-25 10:12:00(ost. akt: 2020-04-24 13:40:45)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Przyszli kierowcy z niecierpliwością czekają, kiedy wreszcie ruszą egzaminy na prawo jazdy. Na razie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są zamknięte, ale pojawiło się światełko na drodze. Pierwsze ośrodki zaczynają wracać do pracy.
Koronawirus sparaliżował też pracę wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Z powodu zagrożenia wszystkie od ponad miesiąca są zamknięte. WORD w Olsztynie zawiesił działalność od 16 marca i na razie nie wznawia egzaminów, choć powoli zaczyna pracę.
— Chcielibyśmy już zacząć egzaminy, ale na razie zagrożenie jest zbyt duże — mówi Marcin Kwit, egzaminator nadzorujący WORD w Olsztynie. — Planujemy etapowe wznawianie działalności — dodaje, przedstawiając plany ośrodka na najbliższa przyszłość.

A te plany są zbliżone w czasie z zapowiedzianymi przez rząd etapami „odmrażania” gospodarki.
I tak od 27 kwietnia będzie możliwość uczestniczenia w prowadzonym w formule zdalnej szkoleniu redukującym liczbę punktów karnych za naruszenia zasad ruchu drogowego — zapisy trwają.

Wkrótce ośrodek ma zaproponować możliwość uczestniczenia w innych szkoleniach, zarówno w trybie e-learningowym, jak również w formule tradycyjnej (ograniczona liczba osób na sali, przestrzeganie bezpiecznych odstępów między uczestnikami itp.).

Na początku maja WORD ma poinformować, jak będzie wyglądał scenariusz egzaminacyjny. W pierwszej kolejności (około połowy maja) przeprowadzane mają być egzaminy teoretyczne (wszystkie kategorie prawa jazdy) oraz praktyczne na kategorie „motocyklowe”, które nie wymagają bliskiego kontaktu egzaminatora z osobą egzaminowaną.

W dalszej kolejności ośrodek planuje umożliwienie przystępowania do egzaminów praktycznych w zakresie kategorii: C, C+E, D oraz B+E osobom, których zamiar zdobycia uprawnień podyktowany jest ważnymi względami osobistymi. I najprawdopodobniej będzie to około połowy maja. Potem mają zostać wznowione egzaminy praktyczne na kategorie inne niż B i T, a na końcu na kat. B i T.
Kiedy to może być?

— Nie wiem, chcielibyśmy, aby było to możliwe już pod koniec maja, jak już dojdzie epidemiologicznego wyciszenia i będzie już można zagwarantować bezpieczeństwo zdającym i naszym egzaminatorom — mówi Marcin Kwit. — W środę dotarł do mnie komunikat resortu infrastruktury, w którym zostały odwołane zaplanowane na 22-25 maja oraz 5-7 czerwca egzaminy weryfikacyjne dla kandydatów na egzaminatora. Widać resort doszedł do wniosku, że nie da się ich — a dodam, że odbywają się one w podobnych warunkach jak inne egzaminy samochodowe — bezpiecznie przeprowadzić.

Dlatego WORD-y nie wznawiają pracy, choć ośrodek w Warszawie zdecydował się na to, aby przeprowadzać egzaminy, ale tylko w szczególnych sytuacjach. Toteż na razie ruszają tam tylko testy na motocyklowe prawo jazdy (tylko z własnym kaskiem), na kat. B+E (auto osobowe + duża przyczepa), C, C+E, D czy egzaminy teoretyczne dla wszystkich kategorii.

Egzaminy będą się też odbywać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności (maseczka, rękawiczki, mierzenie temperatury). Zdający będą musieli tez złożyć oświadczenie, że przystępują do egzaminu na własne ryzyko.

Od minionej środy można już bez przeszkód rejestrować auta. Z powodu pandemii część wydziałów komunikacji wstrzymała pracę. Decydowali o tym sami prezydenci czy starostowie, co doprowadziło do komunikacyjnego paraliżu. Nie można było dokonać prostej czynności, jaką jest rejestracja samochodu, często samochodu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, zakupionego lub leasingowanego.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu od 22 kwietnia wszystkie wydziału muszą wznowić pracę, choć załatwienie spraw w urzędzie może odbywać bez kontaktu z interesantami, np. poprzez rejestrację przez internet, telefoniczną czy specjalne punkty w urzędzie do przekazywania dokumentów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie od ręki załatwimy sprawę. Jak sprawdziliśmy, np. w Olsztynie, rejestrując się dziś przez internet, termin wizyty w urzędzie wypadnie nam za dwa tygodnie.

Jednym z powodów kolejek, które nagle zaczęły się tworzyć w wydziałach komunikacji, była zmiana przepisów. Od stycznia tego roku nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację auta. Tyle samo czasu jest na wyrejestrowanie samochodu. Inaczej możemy zostać ukarani grzywą nawet do 1000 zł. Jednak w związku z pandemią rzad wydłużył ten termin z 30 do 180 dni.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (25-26 kwietnia) wydaniu m.in.

Romantyzmem w wirusa... rutyny
„Magdusia… Ty już wiesz co… Kocham Cię” — billboard z takim napisem pojawił się w Olsztynie. Nie wiemy, kto jest adresatką tych słów, kto nadawcą, nie wiemy nawet, czy nie jest to element jakiejś kampanii reklamowej. Ale można to traktować jako przypomnienie, że nawet w czasie kwarantanny romantyczne gesty się liczą.

Natalia DąbkowskaZdjęcie potrafi przenieść w czasie
Fotografia to pasja, uzależnienie, ten momentu „sekundę przed” i kiedy okazuje się, że wszystko układa się, tworząc piękny kadr. Obraz staje się prawdziwy. Czysta adrenalina. — Takiego uzależnienia życzę każdemu! — mówi Natalia Dąbkowska ze Szczytna.

Adrianna TrzepiotaKażdy z nas ma swojego anioła
Pisanie książek jest jej spełnieniem marzeń i życiową misją, a ostatnia "Zimowa Jutrzenka" podczas plebiscytu Książka Roku 2019 zajęła pierwsze miejsce.
— Zaczynać od nowa jest trudno, ale jeśli się podejmuje decyzje w zgodzie z sercem, to wychodzi się na prostą — przekonuje Adrianna Trzepiota.