Rzecznik rządu: dzisiaj informacje w sprawie terminów matur, egzaminów i zamknięcia szkół. Co ze świadectwami osób kończących dziś rok szkolny? [VIDEO]

2020-04-24 07:32:25(ost. akt: 2020-04-24 07:50:11)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Piotr Müller, rzecznik rządu, powiedział dzisiaj w rozmowie z TVN24, że w piątek (24 kwietnia) poznamy konkretne terminy egzaminów ósmoklasistów i matur. Müller nie chciał zdradzić, czy egzaminy odbędą się jeszcze przed wakacjami. Podczas wystąpienia przedstawicieli rządu mamy też się dowiedzieć, co z powrotem uczniów do szkół.
Tę zapowiedź można traktować jako specyficzny prezent, jaki rząd robi maturzystom w dniu, w którym kończą oni szkołę. Dzisiaj bowiem powinno się odbyć zakończenie roku szkolnego dla ostatnich klas liceów i techników. Niestety, w związku z sytuacją w kraju, nie mogą się odbyć uroczystości i wręczenie świadectw absolwentom.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, każda szkoła powinna zatem określić tryb i terminy odbioru świadectw przez abiturientów. Świadectwa i inne dokumenty mogą być odbierane indywidualne w sposób ustalony przez dyrektora szkoły z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.


Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków uczeń szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej, który ukończył daną szkołę, otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły. Przepisy nie precyzują trybu, w jakim świadectwo jest wydawane oraz terminu, w którym absolwent odbiera świadectwo ukończenia szkoły. W prowadzonej przez szkołę ewidencji wydanych świadectw ukończenia szkoły odnotowywana jest natomiast data odbioru dokumentu, a pełnoletni absolwent potwierdza swoim podpisem fakt odbioru dokumentu.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dyrektor szkoły powinien określić tryb i terminy odbioru świadectw przez abiturientów, według indywidualnego dla każdego ucznia harmonogramu, w szkole, w klasie. Istotne jest to, aby przy ustaleniu tych zasad przestrzegać przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z przepisami świadectwo to dokument publiczny, który służy do identyfikacji osób, rzeczy lub potwierdza stan prawny lub prawa osób posługujących się takim dokumentem, zabezpieczony przed fałszerstwem i:

*) wytwarzany według wzoru określonego w przepisach prawa powszechnie obowiązującego albo
*) którego wzór graficzny i forma zostały zatwierdzone przez podmiot realizujący zadania publiczne uprawniony na podstawie odrębnych przepisów i który jest zgodny z wymogami dla blankietu tego dokumentu określonymi w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

Świadectwa ukończenia szkoły są wydawane na druku, który zawiera zabezpieczenia przed fałszerstwem wymagane dla dokumentów publicznych. Świadectwa opatruje się też odciskiem pieczęci urzędowej szkoły. Swój podpis na dokumencie składa też dyrektor szkoły oraz wychowawca klasy.

W obecnym stanie prawnym świadectwa ukończenia szkoły mogą być wydawane wyłącznie w postaci papierowego dokumentu. Każda inna forma będzie jedynie informacją o ukończeniu danej szkoły i otrzymanych ocenach z poszczególnych przedmiotów.

Źródło: MEN, red.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (24 kwietnia) wydaniu m.in.

Poczta chce dostać wyborców
Wielu samorządowców w Polsce i w naszym regionie w środku nocy otrzymało anonimowe maile sygnowane przez Pocztę Polską z prośbą o przekazanie spisów wyborców. To poczta ma zająć się przeprowadzeniem w maju wyborów prezydenckich.

Na rodzinę chorego wylał się hejt
Jakub Krasowski wrócił z Londynu do rodzinnego Pozezdrza pod Giżyckiem. Okazało się, że jest zarażony koronawirusem, a chorobę przechodzi bezobjawowo. Kwarantanny nie spędzał w domu rodzinnym i nie zaraził rodziców. Ale na jego bliskich wylała się fala hejtu.

Jak samorządy pomagają przedsiębiorcom?
Jeden dzień zamrożenia gospodarki to 7-8 miliardów złotych strat. To się przekłada na znikanie miejsc pracy, brak dochodów w rodzinach, coraz trudniejszą sytuację firm, które stoją, bo nie mają klientów, nie mogą pracować. Jak lokalne samorządy pomagają przedsiębiorcom?

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jacek #2910767 | 95.160.*.* 24 kwi 2020 10:36

  Ludzie nie będzie żadnych matur! Jest wirus !!! Czy wy to rozumiecie? W następnym roku można zacząć się zastanawiać nad kształtem egzaminu, ale teraz nie będzie niczego, zapomnijcie o tym raz na zawsze

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Fiona #2910718 | 88.156.*.* 24 kwi 2020 08:48

  A co z przedszkolami ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. OKOPAN #2910710 | 185.220.*.* 24 kwi 2020 08:11

  PiSowskie świnie jak zawsze bez pojęcia co się dzieje i wszystko na wariata robione. Dobrze, że te dzieciaki i tak przyszłości nie mają, bo tylko zasilłek ich czeka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz