Quantcast

Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Bezpieczeństwo stron i oszczędność czasu. Olsztyńscy mediatorzy gotowi na podjęcie mediacji online

2020-04-24 07:12:00 (ost. akt: 2020-04-23 20:19:41)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W dobie zagrożenia koronawirusem i ograniczonych możliwości w funkcjonowaniu sądów, mediacja - jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów - nabiera szczególnego znaczenia.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju i konieczność zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa zmusiły sądy powszechne do wprowadzenia licznych ograniczeń w swojej dotychczasowej działalności. Jednak taka sytuacja nie wyklucza możliwości wykorzystywania pozasądowych metod rozwiązywania konfliktów w drodze mediacji prowadzonej w formie elektronicznej, za pośrednictwem programów i komunikatorów internetowych, umożliwiających przeprowadzenie wideokonferencji online.

Co istotne, mediatorów gotowych na podjęcie się mediacji online nie brakuje. Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w piśmie z dnia 17 kwietnia 2020 r. poinformowało tutejszy Sąd o rozpoczęciu ogólnopolskiego projektu sądowych i pozasądowych mediacji online. Do powyższego pisma została dołączona także lista ponad 150 stałych mediatorów, w tym kilku z Olsztyna, którzy są już przygotowani do prowadzenia mediacji w takiej formie.

Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie na prośbę Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 21 kwietnia 2020 r. zwróciła się do przewodniczących wydziałów tutejszego Sądu, jak również do prezesów sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego o kierowanie większej liczby spraw do mediacji. W czasie, gdy nie są wyznaczane terminy rozpraw i posiedzeń jawnych nie spowoduje to dodatkowego wydłużenia czasu trwania postępowań w tych sprawach, lecz daje szansę na usprawnienie postępowań, a niejednokrotnie nawet zakończenie sporu — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury.

Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także – co jest równie ważne - w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a często jeszcze go potęguje.

Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zainteresowany #2912579 | 83.9.*.* 27 kwi 2020 20:58

    Gdzie można znaleźć tę listę mediatorów ....? ktoś wie ...?.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Katon M #2912278 | 83.9.*.* 27 kwi 2020 08:47

    No to banki - stojące na straconych pozycjach w walce z tzw. "frankowiczami"- powinny jak najszybciej ogłosić chęć mediacji z tą - wyjątkowo liczną , bo ponad jeszcze 450 tyś. -grupą klientów.! ..i złożyć takową ofertę publicznie ....To jest dla nich ostatnia szansa ..by odzyskać (być może) autorytet instytucji zaufania publicznego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz