ZUS kończy wypłatę "trzynastek". Na Warmii i Mazurach otrzyma je blisko 300 tys. osób

2020-04-22 16:29:08(ost. akt: 2020-04-22 15:35:01)

Autor zdjęcia: archiwum

ZUS wypłaca tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Kwota tegorocznych „trzynastek” wypłaconych przez oddział ZUS w Elblągu i Olsztynie przekroczy 344 mln złotych.
Dodatkowe świadczenie pieniężne przysługuje osobom uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (Mama 4+), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

— Aby otrzymać „trzynastkę” należało mieć ustalone prawo do jednego z tych świadczeń na dzień 31 marca 2020 r. i je pobierać — wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim

Wypłata razem z kwietniową emeryturą lub rentą

Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Ponieważ ostatni termin wypłaty świadczenia przypada 25 kwietnia, czyli w sobotę, emeryci i renciści otrzymają trzynastkę już w piątek, 24 kwietnia.

Większość „trzynastek” zostanie wypłacona w kwietniu, pozostają jeszcze dwa terminy majowe (1 i 5 maja) do wypłaty tego świadczenia.


Jednakowa kwota dla wszystkich, bez potrąceń i egzekucji

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba było nic robić. ZUS wypłaca je wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego, w większości przypadków, trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł.

— Co ważne, „trzynastka” jest zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń, nawet jeśli pieniądze trafią na konto. Świadczenie ma bowiem specjalny opis, dzięki któremu komornik łatwo rozpozna je w przelewach — wyjaśnia rzeczniczka.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedno świadczenie. ZUS podzieli je w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład, jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto tzw. „trzynastki”.

Dwie decyzje w jednej kopercie

W kwietniu ZUS realizuje także wysyłkę decyzji o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu dodatkowego świadczenia pieniężnego. Świadczeniobiorcy otrzymają taką informację w jednej przesyłce pocztowej.

Źródło: ZUS


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (22 kwietnia) wydaniu m.in.

MichalakPołączyli siły i zrobili coś dobrego
Dziś do pierwszych pięciu powiatów w regionie trafi po kilkaset litrów płynu do dezynfekcji. Środek, który jest darem, otrzymają wszystkie powiaty. Trafi do szpitali, domów pomocy społecznej, domów dziecka czy noclegowni.

Żegnamy się z inkubatorem
Pierwszy etap budowy siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych właśnie się rozpoczął. Zapoczątkowało go burzenia dziekanatu WPiA.


Samoloty gaszą pożar w Biebrzańskim Parku
Jeszcze wczoraj płonęły trawy i trzcinowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym. To jeden z większych pożarów w tym regionie w ostatnim czasie. Do akcji włączono m.in. gaśnicze samoloty z Olsztyna oraz stacjonujący w powiecie piskim dromader.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anonim #2911023 | 37.47.*.* 24 kwi 2020 18:32

    Ludzie boją się chodzić do restauracji. Bo boją się że ich samochód potrąci.. i gotują w domu obiady.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. myc #2910361 | 217.138.*.* 23 kwi 2020 05:22

    Kupowanie glosow emerytow za ich wlasne pieniadze zebby wygrac "wybory"

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz