Strażacy z Ostródy pojechali gasić pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

2020-04-22 14:24:02(ost. akt: 2020-04-22 20:02:10)

Autor zdjęcia: Materiały BPN

Kilkadziesiąt strażackich zastępów i prawie 200 strażaków od niedzielnego wieczora walczy z rozprzestrzeniającym się ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dziś z pomocą wyruszyła specjalna grupa operacyjna "Warmia", w skład której wchodzą m.in. strażacy z Ostródy.
22 kwietnia funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie otrzymali dyspozycje w sprawie przystąpienia do działań związanych z potężnym pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Decyzją komendanta wojewódzkiego została powołana specjalna kompania gaśnicza "Warmia", która pomoże kolegom z Podlasia.

— Z naszej jednostki wyjechały dziś rano dwa samochody — mówi kpt Grzegorz Różański, oficer prasowy KP PSP Ostróda. — To ciężki samochód gaśniczy i samochód wężowy z pompą wysokiej wydajności oraz przyczepa pompowa. Pojechało sześciu strażaków z naszej jednostki.

Po raz pierwszy ogień pojawił się na terenie BPN już w niedzielę, 19 kwietnia wieczorem. W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się ognia, 22 kwietnia Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podjął decyzję o skierowaniu na miejsce sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego ze Szkół Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Poznaniu, kompanii gaśniczej z naszego województwa oraz samochód dowodzenia i łączności z Wielkopolskiej Komendy Wojewódzkiej PSP.

Na miejscu pracują też samoloty gaśnicze z Olsztyna oraz stacjonujący w powiecie piskim dromader. Obecnie pożarem objętych jest już prawie 6000 hektarów.

KOMUNIKAT DYREKTORA BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem.
Organizowane zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne.
Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:
- tłumic do ręcznego gaszenia,
- małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,
- paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

Konto na które można wpłacać środki: Bank BGK
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
wpłaty tytułem: "darowizna pożar 2020"
Dziękujemy za każdą złotówkę.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę walkę.
Andrzej Grygoruk
Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wiejska dreadycja ;( #2910380 | 46.215.*.* 23 kwi 2020 07:23

    Tych wsioków co wypalają trawę Powinni karać więzieniem

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz