Matury i egzamin ósmoklasisty prawdopodobnie w czerwcu. Od września nauka wciąż zdalna?

2020-04-22 11:52:54(ost. akt: 2020-04-22 12:45:05)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

24 kwietnia maturzyści zakończą rok szkolny. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego. Minister edukacji narodowej zapowiada, że jeśli sytuacja epidemiologiczna się uspokoi, zarówno matury, jak i egzamin ósmoklasisty będzie można przeprowadzić w czerwcu. Rozważana jest jednak rezygnacja z egzaminów ustnych. MEN stara się również przygotować na ewentualne kontynuowanie nauki zdalnej od września w razie drugiej fali zachorowań.
– Są już przygotowane arkusze zarówno na egzamin ósmoklasisty, jak i egzamin maturalny. Teraz została tylko kwestia dystrybucji i dania wyraźnego sygnału, kiedy te egzaminy mają się odbyć. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest do tego już przygotowana – mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

– Podobnie przygotowane są już zespoły nadzorujące przebieg egzaminu pisemnego zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej. Wiadomo, że uczeń idący na egzamin, czy to maturalny, czy ósmoklasisty, będzie musiał zabrać ze sobą długopis, linijkę czy ekierkę, natomiast o tym, czy będzie musiał przyjść w maseczce, zadecyduje już minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny, którzy wydadzą odpowiednie decyzje w tej sprawie.

Od wytycznych ministerstwa zdrowia będzie także zależało, jaką formę przybiorą egzaminy. Jednym z wariantów branych pod uwagę jest rezygnacja z egzaminów ustnych. Nie mają one znaczenia przy rekrutacji na wyższe uczelnie. Prawdopodobny termin egzaminów przypada na czerwiec, świadectwa i zaświadczenia o zdanym egzaminie mogłyby być przekazywane na przełomie lipca i sierpnia. Będzie to przeprowadzone etapami, by duże grupy uczniów i rodziców nie stykały się ze sobą. Jest także propozycja, by na życzenie rodzica móc wystawiać świadectwa w formie elektronicznej.

Nie wiadomo jak dalej będzie przebiegać pandemia oraz wystąpienie drugiej fali zachorowań, która prawdopodobnie przypadnie jesienią. Resort liczy się z ewentualnością kontynuowania nauki zdalnej także w nowym roku szkolnym.

Źródło: Newseria

Premier Mateusz Morawiecki o egzaminach:
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (22 kwietnia) wydaniu m.in.

MichalakPołączyli siły i zrobili coś dobrego
Dziś do pierwszych pięciu powiatów w regionie trafi po kilkaset litrów płynu do dezynfekcji. Środek, który jest darem, otrzymają wszystkie powiaty. Trafi do szpitali, domów pomocy społecznej, domów dziecka czy noclegowni.

Żegnamy się z inkubatorem
Pierwszy etap budowy siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych właśnie się rozpoczął. Zapoczątkowało go burzenia dziekanatu WPiA.


Samoloty gaszą pożar w Biebrzańskim Parku
Jeszcze wczoraj płonęły trawy i trzcinowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym. To jeden z większych pożarów w tym regionie w ostatnim czasie. Do akcji włączono m.in. gaśnicze samoloty z Olsztyna oraz stacjonujący w powiecie piskim dromader.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2910348 | 89.228.*.* 23 kwi 2020 00:53

  Przepisać oceny! Kto będzie chciał mieć wyższe podejdzie do matury ponownie.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Miras #2910199 | 195.225.*.* 22 kwi 2020 13:53

  Tam też jest Virus ale to wolny kraj.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Xyz #2910188 | 188.147.*.* 22 kwi 2020 13:23

  Chyba ich poje......z tego niby rządu.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. wirus #2910161 | 95.160.*.* 22 kwi 2020 12:36

  Nie powinno być matur w tym roku, w ogóle, dopiero w 2021 się odbędą. Ludzie to jest wirus

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)