Pracownicy UWM mnożą nasze poczucie bezpieczeństwa

2020-04-21 14:37:36(ost. akt: 2020-04-21 20:32:40)

Autor zdjęcia: UWM

Pracownicy z Wydziału Nauk Technicznych UWM wykonali 21 rozdzielaczy strumienia powietrza. Dzięki temu dwa razy więcej osób będzie mogło korzystać z respiratorów.
Z prośbą o wykonanie rozdzielaczy do prof. Adama Lipińskiego, dziekana WNT zwrócił się prof. Robert Wójcik z Wydziału Geoinżynierii, który to zlecenie otrzymał. W jego katedrze nie ma odpowiednich do tej pracy maszyn.

— On dostarczył nam materiał potrzebny do wykonania tych rozdzielaczy i rysunki techniczne. My mamy odpowiednie maszyny, w tym obrabiarkę sterowaną numerycznie, więc się tej pracy podjęliśmy — wyjaśnia prof. Cezary Senderowski, kierownik Katedry Technologii Materiałów i Maszyn.

Pracę społecznie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wykonali 3 pracownicy techniczni — mgr inż. Tadeusz Obrębski, inż. Mariusz Piórkowski i Adam Olszewski. Na czas jej trwania zostali wezwani do Kortowa z domów. Wykonanie 21 rozdzielaczy zajęło im tydzień. Dlaczego akurat prof. Robert Wójcik miał zająć się tą sprawą?

— Bo z prośbą o pomoc zwrócił się do mnie mój znajomy ze szpitala uniwersyteckiego. Chodziło mu o odkurzenie pomysłu Politechniki Gdańskiej, aby tak przebudować respirator, żeby mógł jednocześnie obsługiwać dwie osoby. Ten rozdzielacz (plus elektronika) rozdziela strumień powietrza na dwa niezależne strumienie o różnym ciśnieniu potrzebnym dla dwóch różnych pacjentów. Ostatnio dużo zajmowałem się poliamidem i zdobyłem na jego temat sporą wiedzę, więc mogłem w tej kwestii nieco doradzić. Rozdzielacze należało wykonać właśnie z tego tworzywa — tłumaczy prof. Wójcik.

Dzięki łańcuchowi ludzi dobrej woli w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym z 20 respiratorów może teraz korzystać nawet 40 osób.

Testy zmodernizowanych respiratorów szpital rozpoczął w kwietniu i mają potrwać do końca 2020 roku. Polegają one na tym, że zamiast drugiego chorego do respiratora podłącza się sztuczne płuco. Dotychczasowe próby pokazały, że urządzenie jest bezpieczne. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację badań i produkcję zmodernizowanych aparatów przeznaczyło 5 milionów złotych.

Źródło: UWM/lek, red.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresciCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (21 kwietnia) wydaniu m.in.

urna wyborcza - ilustracja do tekstuNie było chętnych do komisji
Gdybyśmy 10 maja mieli pójść do urn i wybrać prezydenta RP, to nie byłoby komu policzyć głosów. Z powodu pandemii po raz pierwszy nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Wczoraj minął termin ich powołania.

Skrzynka pocztowa przydrożnaTrzeba mieć skrzynkę na listy
Zwykła skrzynka na listy niespodziewanie stała się sprawą polityczną. A wielu z nas pewnie dopiero teraz usłyszało, że za brak takiej skrzynki grozi nawet do 10 tys. zł grzywny.

Spowiedź duszy w telefonie
Izolacja w czasach pandemii koronawirusa jest przyczyną stresu oraz lęku o przyszłość. Wiele osób nie wie, jak sobie z tym poradzić. Andrzej Dramiński opowiada o wzmożonej aktywności w tych dniach Olsztyńskiego Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. emerytka #2910232 | 176.97.*.* 22 kwi 2020 17:08

  Wielkie brawa i podziękowania dla CAŁEJ KADRY Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. X #2910143 | 46.83.*.* 22 kwi 2020 11:32

  Jestem przeszczęśliwy plus???

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Adam #2910019 | 81.190.*.* 22 kwi 2020 04:58

  Do tego dodać wielkie poświęcenie pracowników UWM przy wykonaniu przyłbic, które na allegro kosztują 20-30 zeta za sztukę, Naprawdę imponujące

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Olo #2909970 | 109.241.*.* 21 kwi 2020 21:38

  Nieźle, 5 mln na 21 rozdzielaczy, 250 tys zł za jeden, prosty respirator kosztuje od 50 tys, nieźle...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)